Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Sankcje prawne za montaż pompy ciepła. Kiedy to możliwe?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 20.02.2024 20:11

Sankcje prawne za montaż pompy ciepła. Kiedy to możliwe?

pompa ciepła
Fot. yum9me na CC BY-NC-ND 2.0 DEED

Popularność pomp ciepła za sprawą dofinansowań uzyskiwanych w ramach programów Czyste Powietrze czy Mój Prąd w ostatnich latach znacząca przyczyniła się wzrostu liczby termomodernizacji gospodarstw domowych. Nie każdy wie jednak, że zaniedbanie części obowiązków związanych z instalacją OZE może nas narazić na konsekwencje prawne.

Niska jakość chińskich pomp ciepła

Jednym z problemów polskiego rynku jest duża liczba niskiej jakości pomp ciepła, które zostały zaimportowane z Chin. Nie tylko są one awaryjne, ale też często nie oferują parametrów deklarowanych na etykietach energetycznych. Urządzenia nie przechodzą testów w europejskich laboratoriach, co może sprawiać, że ich faktyczne właściwości poznajemy niestety dopiero podczas eksploatacji.

Często problem ten zbiega się z nieuczciwymi praktykami sprzedawców tego rodzaju urządzeń. Często są to spontaniczni importerzy, którzy w dużym wzroście popytu na pompy ciepła dostrzegli business opportunity – najpierw importowali pompy, by następnie szybko i tanio (choć oczywiście ze znacznym zyskiem) je sprzedać, by w końcu zwinąć podwoje. To sprawia, że często posiadacze tanich pomp są pozostawieni sami sobie, nie mogą uzyskać pomocy technicznej czy serwisu.

Polacy w pułapce inwestycyjnej. Chodzi o ceny energii

Odpowiedzialność za zbyt głośne pompy

Oprócz samej wydajności energetycznej warto także pamięć o samej kulturze pracy urządzenia. Zaniechania w tym obszarze mogą nas bowiem narazić na konsekwencje prawne – grzywnę, a nawet karę aresztu! Chodzi o sytuacje, kiedy praca pompy jest zbyt głośna i zakłóca spokój sąsiadom. Jak przypomina gadzetomania.pl, stanowi o tym art. 51 par. 1 kodeksu wykroczeń:

Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Konsekwencje zbyt głośnego działania pompy mogą być bardzo surowe – wysokość grzywny może sięgać nawet 5 tys. zł. Ponadto można otrzymać karę aresztu od 5 do 30 dni lub podlegać karze ograniczenia wolności do jednego miesiąca. 

Zobacz także: Rewolucja w Karcie Dużej Rodziny. Wiemy, co się zmieni

Kluczową kwestią poprawny montaż

Oczywiście mowa o sytuacjach skrajnych, kiedy przekraczane normy głośności są notoryczne, a wcześniejsze interwencje nie przynoszą rezultatu. Ponadto nawet tanie chińskie pompy nie hałasują tak bardzo, jeśli są poprawnie zainstalowane. Tu dochodzimy do sedna. Często powodem niskiej kultury pracy są zaniedbania w dwóch obszarach – gdy dochodzi do błędów podczas montażu oraz podczas instalacji pompy czy także klimatyzatora zbyt blisko sąsiednich zabudowań.

W tej chwili limity głośności w dzień wynoszą 50 dB(A), a nocy 40 db(A). Ponadto miejsce montażu urządzeń powinno być odpowiednio zlokalizowane, tak aby nie znajdować się zbyt blisko granicy działki. W innym wypadku pompy ciepła i klimatyzatory mogą nas narazić na nieprzyjemności.

Źródło: gadzetomania.pl