Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Sprawdź czy grozi ci zalanie. Oto wirtualna mapa powodziowa
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 15.09.2024 08:39

Sprawdź czy grozi ci zalanie. Oto wirtualna mapa powodziowa

Mapa terenów zalewowych
fot. ISOK, screen

Podczas gdy media zalewają dramatyczne doniesienia o kolejnych zalewanych przez wodę obszarach, wiele osób może się zastanawiać czy ich okolicy grożą podobne zagrożenia. Inne osoby mogą rozważać kupno domu lub mieszkania na terenach zalewowych, a ich deweloper twierdzi, że… ryzyka powodzi nie ma. Jednym i drugim pomóc może specjalna mapa przygotowana przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. 

Waga informacji

Genueński niż Borys powoduje dramatyczne sytuacje w naszym zakątku Europy, w Polsce szczególnie zagrożona jest jej południowa oraz południowo-zachodnia część. To właśnie podobny niż doprowadził do wielkich powodzi zarówno w 1997, jak i w 2010 roku. Podczas gdy niektóre prognozy zapowiadają, że sytuacja szybko się nie zmieni, a spaść może jeszcze co najmniej drugie tyle deszczu, w głowach wielu osób mogą rodzić się pytania o bezpieczeństwo ich własnej okolicy.

Dostęp do informacji może być wyjątkowo istotny nie tylko w przypadku klęsk żywiołowych, ale również w zupełnie codziennych sytuacjach, jak na przykład planowanie przeprowadzki lub zakupu domu lub mieszkania. W świecie, w którym deweloperzy ochoczo stawiają budynki na terenach zalewowych, przed podjęciem decyzji o zakupie, warto samemu zweryfikować potencjalne zagrożenia. Z pomocą w postaci informacji dla osób, które niepokoją się o bezpieczeństwo swojej okolicy oraz dla tych, którzy rozważają zainwestowanie oszczędności życia na nowy dom, przychodzą Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie oraz Informatyczny System Osłony Kraju.

Od przyszłego tygodnia zmiana cen paliw. Czy będzie poniżej 6 zł za litr?

Sprawdź historię powodzi i prognozy dla swojej okolicy

W serwisie ISOK (Informatyczny System Osłony Kraju) Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie udostępnia specjalną, cyfrową mapę zagrożeń powodziowych. Znajdziemy ją na Hydroportalu, czyli publicznym portalu dotyczącym szeroko pojętej tematyki wodnej na terenie Polski. Dzięki niemu można zapoznać się z informacjami dotyczącymi ryzyka powodziowego, a także poznać plany gospodarowania wodami i przeciwdziałania suszy. 

Mapa oferuje możliwość nakładania rozmaitych warstw, w tym prognozowanych zagrożeń oraz powodzi i podtopień historycznych. Dzięki temu każdy może sprawdzić jakie tereny były już w przeszłości zalewane i jaki zasięg osiągał żywioł. 

Hydroportal fot ISOK screen.png

Nie obyło się bez wad

Platforma nie jest bez wad, otwarcie mapy na telefonie może okazać się problematyczne lub wręcz niemożliwe. Przed skorzystaniem z wirtualnej mapy przy pomocy komputera warto uzbroić się w cierpliwość, bowiem prędkość ładowania kolejnych warstw lub aktualizowanie mapy w przypadku jej zbliżenia, a nawet nieznacznego przesunięcia… rozczarowuje. 

Sam system wybierania kolejnych warstw i wyświetlania informacji również nie jest doskonały – przy pierwszym kontakcie jest mało intuicyjny i może sprawiać wrażenie, jakby powstał dziesięć lat temu. Pomimo swoich niedoskonałości mapa może okazać się jednak cennym źródłem informacji, a do tego dostęp do niej jest całkowicie bezpłatny.