Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Steam Deck OLED już od 16 listopada w sprzedaży. Lista nowości zaskakuje
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 11.11.2023 19:26

Steam Deck OLED już od 16 listopada w sprzedaży. Lista nowości zaskakuje

Steam Deck OLED
Fot. Valve

Osoby poszukujące prezentu świątecznego dla graczy mogą zaniechać dalszych eksploracji ofert – Valve zaprezentował właśnie nowy wariant konsoli przenośnej Steam Deck. Nie tylko gruntownie odświeżono wiele komponentów, ale też zastosowano nowy ekran. Z pewnością niewiele jest rzeczy, z których gracz pod choinką ucieszy się bardziej.

Czym jest Steam Deck?

Bo licznych próbach sprzedaży własnych urządzeń do grania, które jednak nie okazały się komercyjnym sukcesem Valve w końcu odniósł sukces za sprawą Steam Decka. Przenośna konsola pozwalająca uruchamiać lwią część z Windowsa spotkała się z dużym zainteresowaniem. Teraz Valve idzie za ciosem.

press_oled_front_cocoon.png
Fot. Valve

A konkretniej – idzie poniekąd w ślady Nintendo. Podobnie jak japońska korporacja zdecydowała się na sprzedaż nowego wariantu Switcha z ekran OLED, tak na rynek trafił właśnie Steam Deck OLED. W przeciwieństwie do Switcha dokonano jednak gruntownego odświeżenia wielu innych aspektów konsoli. 

Jaki jest Steam Deck OLED?

Najbardziej rzucającą się w oczy, i to dosłownie, nowością pozostaje nowy OLED-owy panel. Jest większy (7,4 zamiast 7 cali) i jaśniejszy (1000 kandeli) niż ekran LCD, a kolory są bardziej żywiołowe, odświeżanie częstsze (90 Hz zamiast 60) między innymi za sprawą obsługi HDR, czyli trybu zwiększonej rozpiętości tonalnej. Nowy ekran ma być także mniej łasy na energię, co wydłuży czas pracy na jednym ładowaniu.

press_oled_leftcorner.jpg
Fot. Valve

Ale nowy ekran to zaledwie wierzchołek góry lodowej. W wariancie OLED zastosowano także nowe APU (6-nanometrowe tranzystory) oraz szybsze kości pamięci (do 6400 MT/s). To pociągnęło za sobą zmiany także w systemie chłodzenia. Zwiększona została także pojemność akumulatora z 40 Wh do 50 Wh, który można ponadto naładować szybciej. Dostępne są warianty z 512 GB i 1 TB pamięci masowej.

Steam Deck OLED już od 16 listopada

Pomniejszych nowości jest mnóstwo – zredukowano masę, udoskonalono obudowę, zmieniono materiał przycisków kontrolerów, udoskonalono panel dotykowy, dźwięk i łączność. Słowem – Steam Deck OLED nie stanowi niewielkiego odświeżenia, lecz na wpół nową konsolę, którą równie dobrze można byłoby sprzedawać jako Steam Deck 2. Wersja z 512 GB pamięci kosztuje 2599 zł, za 1 TB trzeba zapłacić 3099 zł. Sprzedaż rozpocznie się 16 listopada o godz. 19 czasu polskiego.