Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Tak zapłacisz bez podawania swoich danych osobowych. Ułatwienie w zakupach przez internet
Paula Drechsler
Paula Drechsler 16.09.2023 14:29

Tak zapłacisz bez podawania swoich danych osobowych. Ułatwienie w zakupach przez internet

telefon
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Osoby, które chcą lepiej kontrolować swoje finanse, mogą rozważyć skorzystanie z oferty, jaką proponuje Paysafecard. Używanie karty przedpłaconej, na której jest zakodowana tylko określona kwota, przez co nie można jej zadłużyć, może pomóc w bardziej wydajnym gospodarowaniu budżetem. Atutem jest też brak konieczności podawania wrażliwych danych, co uniemożliwia hakerom — tak częste w dzisiejszych czasach — wykradanie tych informacji. Objaśniamy plusy i minusy korzystania z takiej formy płatności.

Jak działa Paysafecard

Paysafecard jest usługą kart przedpłaconych, która została stworzona w 2000 roku. Jest oparta na 16-cyfrowym kodzie PIN. Aby z niej korzystać, nie trzeba mieć konta bankowego ani podawać swoich danych osobowych. Daje za to możliwość nabywania kart z określoną zakodowaną na nich sumą, co czyni je dobrym wyborem na prezenty oraz do tego, aby wykonywać bezpieczne transakcje internetowe. 

Karta przedpłacona to rodzaj karty płatniczej, która została zasilona wcześniej określoną kwotą pieniędzy. W przeciwieństwie do tradycyjnych kart kredytowych, które pozwalają na dokonywanie zakupów na kredyt i późniejszą spłatę zadłużenia, karta przedpłacona ma już zakodowaną określoną sumę pieniędzy, którą można wykorzystać do transakcji, a przez to nie da się zadłużyć karty. Kiedy posiadacz karty przedpłaconej wykonuje zakup lub dokonuje płatności, kwota ta jest odejmowana od dostępnego salda na karcie.

Karty przedpłacone są popularne jako formy prezentów, ponieważ dają osobom obdarowanym pewną elastyczność w wyborze tego, na co chcą je przeznaczyć. Dodatkowo karty przedpłacone mogą być przydatne dla osób, które chcą kontrolować swoje wydatki, nie przekraczając dostępnego salda. Gdzie można płacić paysafecard? Wiele sklepów internetowych, serwisów oraz aplikacji obsługuje właśnie tę metodę płatności, chętnie korzystają z niej gracze korzystający z takich portali jak Steam czy Eneba, jest też popularna w mediach społecznościowych, wyjaśnia portal Moje Płatności. 

e-Paragony w nowej odsłonie. Rządowa aplikacja otrzymała przydatne funkcje i otwarte API Masz taki numer PIN? Lepiej przemyśl zmianę, bo oszuści go znają i mogą to wykorzystać do kradzieży

Portfel elektroniczny Paysafecard

Wraz z rosnącym zainteresowaniem, Paysafecard wprowadziła portfel elektroniczny, ułatwiający obsługę wielu kart, podaje serwis Akredo. Karty są dostępne do nabycia w różnych miejscach, takich jak sklepy czy stacje benzynowe, a także online, a później mogą być używane do zakupów przy wykorzystaniu kodu PIN. W ten sposób można dokonać płatności na kwotę do maksymalnie 200 zł. 

Można też nieco zmienić sposób działania i założyć profil na stronie http://www.paysafecard.com. Za sprawą rejestracji nie trzeba będzie każdorazowo podawać 16-cyfrowego kodu. Ponadto niektóre sklepy internetowe zawsze wymagają rejestracji. Po wybraniu na danej stronie odpowiedniej metody płatności - PSC - wystarczyło będzie już tylko zalogować się na konto. W tym przypadku limit płatności rośnie - wynosi 4000 zł, objaśnia portal Bluemedia.

paysafecard aplikacja i portfel

Fot. Paysafecard

Jak doładować paysafecard? Doładowanie paysafecard nie nastręcza problemów. Kupony do doładowania paysafecard, można nabyć w wielu stacjonarnych punktach sprzedaży, np. w Żabce, Empiku, Media Expert, na wybranych stacjach benzynowych oraz w kioskach Ruchu, podaje serwis Bluemedia. Wszystkie miejsca, w których można doładować tę kartę przedpłaconą są wymienione na stronie Paysafecard.

Aplikacja mobilna Paysafecard

Karty paysafecard dostępne są w nominałach 20, 30, 50, 100, oraz 200 zł, informuje portal Akredo. Na stronie Paysafecard można przeczytać, że zakup kosztuje dokładnie tyle, ile chcemy mieć na karcie, “Ile kosztuje zakup paysafecard online? Nic. Jeśli kupisz payafecard za 50 EUR, otrzymasz 50 EUR, które możesz wydać online”.

Dla stałych użytkowników, którzy zdecydują się na rejestrację, dostępny jest portfel elektroniczny myPaysafe, pozwalający na gromadzenie i zarządzanie saldem z różnych kart, a także zamawianie karty przedpłaconej MasterCard, podaje portal Akredo. Aplikacja mobilna Paysafecard umożliwia zarządzanie środkami, śledzenie transakcji oraz skorzystanie z różnych promocji. Podczas korzystania z takiej formy płatności mogą jednak wystąpić pewne opłaty, takie jak na przykład należność za utrzymanie konta myPaysafe, ale naliczana dopiero po 12 miesiącach, wyjaśnia portal Akredo. Warto także zwrócić uwagę na opłaty walutowe i koszty związane z kartą przedpłaconą MasterCard. Szczegóły podane są na stronie Paysafecard.

paysafecardsposobyplacenia.jpg

Fot. Paysafecard

Mimo tych aspektów Paysafecard dostarcza dość bezpiecznej alternatywy dla tradycyjnych płatności online, eliminując konieczność udostępniania danych karty kredytowej. Mimo że usługa jest nieco droższa od ceny zakupu nominalnego, oferuje szybkość, prywatność oraz bezpieczeństwo, twierdzi serwis Akredo. W ostatecznym rozrachunku Paysafecard to niezłę narzędzie dla osób poszukujących alternatywnych metod płatności w sieci.

Plusy i minusy korzystania z kart paysafecard

Niestety, podobnie jak w przypadku innych form płatności, mimo wielu walorów korzystania z kart przedpłaconych, nawet użytkownik paysafecard może paść ofiarą oszustwa. Serwis Bluemedia wyjaśnia, że takie przekręty zazwyczaj polegają na nakłonieniu użytkownika do wprowadzenia kodu PIN karty podczas zakupu na nieprawdziwej stronie internetowej i wykorzystania kredytu przez złodzieja.

Zdarzają się również sytuacje analogiczne do nadużyć z innymi środkami płatności, kiedy klienci są kuszeni ofertami powiększenia zasobów na paysafecard, przez co ostatecznie tracą zgromadzone na niej środki. Aby temu zapobiec, zawsze warto kilka razy sprawdzić, czy serwis faktycznie oferuje tego typu promocje i nie ufać nieznany źródłom. Powinno się korzystać z paysafecard wyłącznie w autoryzowanych sklepach internetowych stacjonarnych. Istotne jest także nieprzekazywanie numerów PIN w żaden inny sposób.

aplikacja paysafecard karta przedpłacona

Fot. Paysafecard

Serwis podkreśla jednak, że mimo tych niebezpieczeństw, które mogą dotyczyć również innych metod płatność, paysafecard to przede wszystkim bezpieczny sposób płacenia. Chodzi o to, że korzystanie z takiej karty pozwala na zachowanie anonimowości nie tylko wobec sprzedawców, ale także w stosunku do dostawcy usługi. Nie ma również możliwości przekroczenia salda, tak jest w przypadku kart debetowych, co pozwala na lepszą kontrolę wydatków. 

W przypadku zgubienia lub kradzieży istnieje ryzyko straty środków jedynie do wysokości nominału zakupionego bonu, a nie całego zgromadzonego na koncie bankowym majątku. Ponadto, jak podkreśla portal Bluemedia, zarówno zakup, jak i doładowanie paysafecard nie wymaga żadnych dodatkowych formalności, dzięki czemu jest to rozwiązanie szybkie i łatwe w obsłudze. Nie występuje również zagrożenie wycieku wrażliwych danych osobowych. Jak podkreśla firma odpowiedzialna za karty, można nimi płacić w sklepach internetowych na całym świecie.