Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Techniczny przełom w Chinach. Opracowali technologię objętą amerykańskimi sankcjami
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 10.09.2023 13:40

Techniczny przełom w Chinach. Opracowali technologię objętą amerykańskimi sankcjami

Huawei
ALAIN JOCARD/AFP/East News

Przed tygodniem informowaliśmy o dość nieoczekiwanej premierze smartfonu Huawei Mate 60 Pro. To w tej chwili najbardziej zaawansowane urządzenie w portfolio producenta, które wyróżnia się między innymi łącznością satelitarną. Okazuje się jednak, że nowy Huawei Mate jest jeszcze ciekawszy, niż się pierwotnie wydawało – wykorzystuje komponent świadczący o tym, że Chińczycy dokonali kroku milowego w rozwoju procesorów.

W Chinach produkuje się już procesory 7 nm

Nowe światło na najnowszy produkt Huawei rzuca analiza przeprowadzona przez ekspertów z serwisu Tech Insights. Dotarli oni już do nowego smartfonu i rozebrali urządzenie na części pierwsze. Zgodnie z zapowiedziami zastosowany procesor to autorski Kirin 9000s wyprodukowany w chińskiej fabryce SMIC. Jest to znacznie bardziej zaawansowany układ, niż wcześniej sądzono i wykorzystuje 7-nanometrowe tranzystory. Dotąd sądzono, że najmniejszymi tranzystorami, jakie może wyprodukować SMIC są 14-nanometrowe.

Tech Insights stwierdziło, że ma do czynienia z 7-nanometrowym procesorem, stosując precyzyjne pomiary. Na ich podstawie udało się stwierdzić, że wielkość układu zintegrowanego w przypadku Kirin 9000s to 107 mm, czyli więcej niż w przypadku układów 5-nanometrowych przeanalizowanych dotąd Tech Insights. Kirin 9000s jest jednak znacznie bardziej zaawansowane niż znane 14-nanometrowe układy produkowane przez SMIC, co prowadzi do wniosków, że w Huawei Mate 60 Pro działa układ 7 nm.

Świetne wieści dla osób korzystających z przeglądarki Huawei. Mogą korzystać z nowej platformy

Procesor nie jest jedynym zaskoczeniem

Sprawa jest tym ważniejsza, że od 2020 roku Chiny obłożone są amerykańskimi sankcjami, w wyniku których firmy działające na amerykańskim rynku mają zakaz sprzedaży 7-nanometrowch procesorów czy związanej z tym własności intelektualnej dwóm firmom z Państwa Środka – ZTE i Huawei właśnie. Oznacza to, że w chińskiej fabryce udało się opracować nową technologię produkcyjną we własnym zakresie. Tech Insights stwierdza bowiem, że w nowym smartfonie Huawei nie zastosowano dotychczas znanego układu (co wskazywałoby na to, że Chińczykom po prostu dało się ominąć sankcję), lecz nowy, autorski.

To nie jedyne ciekawe znalezisko. W Huawei Mate 60 Pro odnaleziono także pamięć LPDDR5 wyprodukowaną w południowokoreańskich fabrykach SK hynix, mimo że zgodnie z obowiązującymi sankcjami ich bezpośrednia sprzedaż chińskim Huawei i ZTE jest niemożliwa. Przedstawiciele SK hynix wydali oświadczenie, w którym przekonują, że nie prowadzą interesów z Huawei a w sprawie tego, w jaki sposób ich pamięci trafiły do Mate 60 Pro, uruchomione zostanie specjalne dochodzenie.
 

Chiny przyśpieszają w wyścigu

Eksperci Tech Inisights nie mają wątpliwości, że Kirin 9000s to dowód na to, że chińskie fabryki dysponują zdolnościami miniaturyzacji procesu technologicznego znacząco wykraczającymi poza dotychczasową wiedzę Zachodu na ten temat. Pokazuje to też, że Chiny są w dużej mierze odporne na nałożone przez Amerykanów sankcje, co może w najbliższej przyszłości doprowadzić do tego, że zostaną one zaostrzone.