Tech.BiznesINFO.pl > Andrzej Duda

Andrzej Duda

Andrzej Duda - obecny prezydent Polski.

Andrzej Duda
27.10.2023 13:43 Znaleźli lokalizator w rządowym aucie. Czy urządzenie może być niebezpieczne? Jest komentarz ekspertów

Media donoszą o odkryciu lokalizatora w samochodzie Kancelarii Prezydenta, od jakiegoś czasu trwa w tej sprawie śledztwo. Ten incydent wzbudził szereg ważnych pytań. Czy to urządzenie może być niebezpiecznym narzędziem dla przestępców? Czy takie działanie jest legalne? Eksperci komentują sytuację.

EN 01373502 0001
22.03.2022 09:30 Prezydent podpisał ustawę powołującą Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o policji i niektórych innych ustaw powołującą w policji Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości – poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości będzie odpowiadać za realizację zadań w zakresie rozpoznawania i zwalczania przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej oraz zapobiegania tym przestępstwom, a także wykrywania i ścigania sprawców. Jak czytamy w informacji na stronie kancelarii prezydenta celem ustawy, jest ustanowienie jednolitej w skali kraju jednostki organizacyjnej Policji – Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) i powołanie w tym celu w ramach Policji nowej służby odpowiedzialnej za rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie cyberprzestępczości oraz wykrywanie i ściganie sprawców cyberprzestępstw. Ustawa przewiduje przeznaczenie z budżetu państwa, w okresie 10 lat, środków na utworzenie służby zwalczania cyberprzestępczości w łącznej kwocie 4 mld 430 mln zł, co zapewni unowocześnienie wyposażenia i sprzętu, możliwość budowy siedziby nowej jednostki organizacyjnej Policji oraz umożliwi wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy zapobiegających i zwalczających cyberprzestępczość. Kierowanie nowotworzoną jednostką policji powierzono Komendantowi CBZC, jako organowi podległemu Komendantowi Głównemu policji, który jednocześnie staje się bezpośrednim przełożonym policjantów CBZC. Komendanta CBZC będzie powoływał, spośród oficerów Policji, i odwoływał minister właściwy do spraw wewnętrznych na wniosek Komendanta Głównego Policji, natomiast Zastępców Komendanta CBZC będzie powoływał, spośród oficerów Policji, i odwoływał Komendant Główny Policji na wniosek Komendanta CBZC. Komendant CBZC będzie posiadał również pełne kompetencje kadrowo-szkoleniowe w stosunku do policjantów CBZC.

EN 01402696 0099
22.03.2022 09:29 Prezydent podpisał ustawę o utworzeniu Funduszu Cyberbezpieczeństwa. Będą podwyżki

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która podwyższa zarobki ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, pracujących w sektorze publicznym. Dostaną oni specjalny dodatek do pensji poinformowała Kancelaria Prezydenta.W ostatni czasie było głośno o podpisach, które Andrzej Duda złożył pod ustawami związanymi z energią i jej cenami. Jednak znacznie ciszej było o ustawie dotyczącej ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa. Jej celem jest zwiększenie atrakcyjności pracy w instytucjach publicznych, które odpowiedzialne są za cyberbezpieczeństwo państwa. Ma temu służyć utworzenie Funduszu Cyberbezpieczeństwa, z którego finansowane będą dodatki do wynagrodzeń osób pracujących na stanowiskach związanych z zapewnianiem szeroko rozumianego bezpieczeństwa w sieciach teleinformatycznych sektora publicznego, zwane świadczeniem teleinformatycznym.