Tech.BiznesINFO.pl > Mobywatel

Mobywatel

dowód osobisty
17.06.2024 18:44 Zastrzegłeś numer PESEL? O tym musisz teraz pamiętać

1 czerwca br. w życie weszły regulacje dotyczące zastrzeżenia numeru PESEL. Dzięki nim banki, podmioty finansowe, notariusze i dostawcy usług telekomunikacyjnych muszą weryfikować przed zawarciem umów czy dane obywateli nie zostały zastrzeżone. Jakie możliwości i ograniczenia pociąga za sobą zastrzeżenie numeru PESEL?

mobywatel
16.06.2024 22:25 Ukryta funkcja mObywatel. Wielu Polaków nie ma o niej pojęcia

Czerwiec miesiącem zastrzegania numeru PESEL - wynikałoby z ostatnich danych, dot. tej aktywności wśród Polaków. przekazanych niedawno przez ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego. Ta czynność pomoże zabezpieczyć nasze dane i uchronić przed przykrymi konsekwencjami wykradania danych. Ale bywa uciążliwa. I to tez przewidział mObywatel.

mobywatel
15.06.2024 20:55 Ministerstwo wydało komunikat. Ważne informacje o cyfrowych legitymacjach emeryta-rencisty

Na początku 2023 roku weszły w życie ważne zmiany dotyczące każdego emeryta i rencisty. Domyślnym formatem dokumentu potwierdzającego uprawnienia do świadczeń i wszystkich związanych z tym statusem przywilejów jest cyfrowy. Ministerstwo cyfryzacji poinformowało, że w użyciu jest już 730 tys. cyfrowych legitymacji.

apteka
06.06.2024 15:36 Wykupowanie recept za granicą. Jest na to prosty sposób

Przed nami wakacje, podczas których należy pamiętać o formalnościach związanych z ochroną zdrowia. Mowa nie tylko o ubezpieczeniu, ale też o przedsięwzięciu kroków, by za granicą móc zrealizować przepisane w Polsce recepty. W wielu państwach można to bowiem zrobić za pośrednictwem Indywidualnego Konta Pacjenta.

dowód osobisty
01.06.2024 16:09 Od dziś kluczowa zmiana. Każdy Polak musi o niej wiedzieć

Dziś w życie weszło prawo, które nakłada m.in. na banki i instytucje finansowe obowiązek weryfikacji, czy podawany we wnioskach i umowach PESEL klienta nie został zastrzeżony. W ten sposób zyskaliśmy w Polsce nową metodę ochrony przed kradzieżą tożsamości, z której eksperci zalecają skorzystać każdemu.

dowód osobisty
30.05.2024 11:59 Czego nie można robić po zastrzeżeniu numeru PESEL? Zmiany po 1 czerwca

Pojutrze wejdą w życie nowe regulacje dotyczące zastrzeżenia numeru PESEL. Zobowiązane do tego podmioty będą musiały każdorazowo sprawdzić, czy dana nie została zastrzeżona i dopiero na tej podstawie zawierać umowy. Jest jednak szereg operacji, które nadal będzie można zrealizować bez utrudnień, mimo zastrzeżenia.

mObywatel
28.05.2024 18:46 Nowe funkcje mObywatel. Czeka na nie wielu Polaków

W ostatnich miesiącach aplikacja mObywatel wyraźnie wzbogaca swoją funkcjonalność. Ministerstwo Cyfryzacji ostatnio informowało o usłudze - “Firma”. W kolejce czekają już kolejne funkcje, które pozwolą nam załatwić szereg spraw, za pomocą swojego smartfona. Czego możemy się spodziewać? 

człowiek ze smartfonem
25.05.2024 12:27 Jak zastrzec PESEL? To banalnie proste, a może uchronić od kłopotów

Od 1 czerwca instytucje finansowe będą musiały weryfikować PESEL-e wnioskujących o kredyty i pożyczki w odpowiednim rejestrze. Jeśli będą one zastrzeżone, wówczas zaciągnięcie zobowiązania będzie niemożliwe. Dzięki temu w Polsce będziemy dysponować nowym mechanizmem walki z kradzieżą tożsamości.

dowód osobisty
24.05.2024 13:53 PESEL zastrzegło już 2,7 mln Polaków. Ważne zmiany od 1 czerwca

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przypomniał o możliwości zastrzeżenia PESEL oraz podzielił się nowymi statystykami. Termin nie jest przypadkowy - już 1 czerwca wejście w życie prawo zobowiązujące podmioty finansowe do weryfikacji zastrzeżenia.

mObywatel
23.05.2024 11:07 Nowość w mObywatelu. Skorzystają z niej miliony Polaków

Ministerstwo cyfryzacji ogłosiło nowe funkcje aplikacji mObywatel. Tym razem skupiono się na potrzebach osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Pojawiła się cała nowa usługa, Firma, która już za kilka dni będzie dostępna dla każdego użytkownika aplikacji. Skorzysta z niej nawet 5 milionów Polaków.

mobywatel
21.05.2024 22:04 Wyczekiwana rewolucja w systemie PESEL. Zmiany już od 1 czerwca

Wielkimi krokami zbliża się wejście w życie obowiązku weryfikacji numeru PESEL pod kątem zastrzeżenia. Zobowiązane do tego banki, instytucje finansowe i inne podmioty będą musiały każdorazowo sprawdzać informacje w ogólnopolskiej bazie, co ma ukrócić proceder posługiwania się fałszywą tożsamością.

telefon mObywatel
15.05.2024 18:12 Niewiele osób wie o tej funkcji w mObywatel. Można zyskać spore zniżki

Aplikacja mObywatel od niemalże 7 lat ułatwia dokonywanie różnego rodzaju formalności. Dzięki niej można pożegnać się z koniecznością noszenia wielu dokumentów w portfelu. Nie każdy wie, że na naszych smartfonach i komputerach możemy odnaleźć dodatkową funkcję. Chodzi o Kartę Dużej Rodziny – jak ją dodać i skorzystać ze zniżek?

mężczyzna ze smartfontem
14.05.2024 11:57 Jak odzyskać hasło do mObywatela? Ministerstwo przygotowało procedurę

Ministerstwo cyfryzacji kontynuuje cykl informacyjny dotyczący aplikacji mObywatel. Nic dziwnego, to dziś fundament polskiej cyfryzacji, przynajmniej po stronie samych obywateli. Tym razem skupiono się na odzyskiwaniu dostępu do mObywatela po utracie hasła.

mobywatel
09.05.2024 16:46 Zgubiłeś smartfon z mObywatelem? Ministerstwo wyjaśnia, co musisz zrobić

Aplikacja mObywatel to jeden z najważniejszych elementów polskiej cyfryzacji, który znalazł duże uznanie wśród Polaków. Na co dzień korzystają z niego miliony użytkowników, do programu dodawane są systematycznie nowe funkcje. Ale co zrobić, gdy smartfon z zainstalowanym mObywatel przepadnie?

mobywatel
27.04.2024 10:24 Awaria mObywatela. Użytkownicy nie mieli dostępu do dokumentów

mObywatel to bez dwóch zdań jedna z najmocniejszych kart naszej cyfrowej administracji. Aplikacja w wielu aspektach wyprzedza europejskie standardy i jest systematycznie rozbudowywana. Nie oznacza to jednak, że Centralny Ośrodek Informatyki nie popełnia w tym procesie błędów. 

dowód osobisty
26.04.2024 13:02 Jak złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego? Można to zrobić przez internet

Szacuje się, że w bieżącym roku konieczne będzie wydanie nawet 3 mln nowych dowodów osobistych. Około 2 mln z już wydanych straci ważność, do obiegu trafi też milion nowych dokumentów, co jest potrzebą wynikającą z osiągnięcia pełnoletniości lub zmiany danych. Wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć przez internet.

mobywatel
22.04.2024 20:51 mObywatel nie będzie jak Linux. Kod publiczny tylko częściowo

Nadzieję na otwartą e-administrację możemy, przynajmniej częściowo, pożegnać. Najważniejsza aplikacja polskich cyfrowych usług publicznych, mObywatel, której zazdrościć może na wiele innych państw UE, nie będzie udostępniania na wolnych licencjach. Powodem mają być kwestie bezpieczeństwa.

aplikacja mObywatel
13.04.2024 11:59 Nowa funkcja w mObywatel. Ułatwi życie wielu Polakom

Aplikacja mObywatel otrzymała już nową funkcję, ale na razie nie wszyscy będą mogli z niej skorzystać. Wygląda jednak na to, że już wkrótce Polacy otrzymają szybszą i znacznie prostszą metodę opłaty najważniejszych podatków. Za co zapłacimy w mObywatelu?

mobywatel
11.04.2024 14:14 mObywatel musi się zmienić. Wszystko przez decyzję Unii Europejskiej

Parlament Europejski przyjął rozporządzenie eIDAS2, otwierając drogę dla rewolucji w identyfikacji online. Nowe rozwiązanie, znane jako Europejski portfel tożsamości cyfrowej, ma uprościć weryfikację tożsamości internautów oraz umożliwić wykorzystanie polskiego dokumentu w celu załatwienia sprawy za granicą.

prawo jazdy
10.04.2024 13:42 Wyrobienie prawa jazdy będzie droższe? Samorządy chcą wyższych opłat

Aktualnie wyrobienie dokumentu prawa jazdy kategorii B kosztuje 100 zł, do czego doliczane jest 50 gr opłaty ewidencyjnej. Wkrótce może się to jednak zmienić. Samorządy w związku z podwyższeniem kosztów produkcji chcą, by za wydanie potwierdzenia uprawnień kierowcy płacili więcej.

mobywatel
08.04.2024 22:45 Opłaty w mObywatelu. Masz do wyboru pięć opcji

Ministerstwo cyfryzacji podzieliło się nowymi informacjami o testach ePłatności. Docelowo będzie to całkowicie nowy moduł aplikacji mObywatel, dzięki któremu będziemy mogli opłacić zobowiązania urzędowe. Testy przebiegają bez zarzutu - z użyciem mObywatela zrealizowano już ponad 50 tys. transakcji.

kobieta ze smartofnem
08.04.2024 17:05 Ważny komunikat ZUS do emerytów. W mObywatel pojawiła się nowa wersja dokumentu

Od 1 stycznia 2023 roku wszyscy emeryci i renciści, którzy otrzymują legitymację, automatycznie dysponują jej cyfrowym ekwiwalentem. Dostęp do niego można uzyskać za pośrednictwem mObywatela. W aplikacji właśnie pojawiły się zmiany, a legitymacje przybrały nową formę.

telefon mObywatel
31.03.2024 22:24 Rząd apeluje do Polaków. Chodzi o aplikację mObywatel

mObywatel w ostatnich miesiącach zyskuje na popularności. Polacy chętnie korzystają szczególnie z elektronicznych dowodów osobistych, dzięki którym nie muszą nosić przy sobie portfela. Aplikacja nieustannie się rozwija, a kolejne zmiany użytkownicy odczują jeszcze w nadchodzących tygodniach.

telefon mObywatel
29.03.2024 14:30 Nowe funkcje w aplikacji mObywatel. Skorzysta 360 tys. osób

Nowe opcje w aplikacji mObywatel. Ministerstwo Cyfryzacji właśnie dodało do spisu dostępnych w niej dokumentów dwa kolejne pliki. Szacuje się, że z rozwiązania skorzystać będzie mogło nawet 360 tys. osób, należących do konkretnych grup zawodowych. Co istotne, resort nie zamierza na tym poprzestawać i już zapowiada kolejne innowacje.

mObywatel
22.03.2024 21:45 Nowe dokumenty w aplikacji mObywatel. Skorzystają setki tysięcy Polaków

Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło dodanie dwóch nowych dokumentów do aplikacji mObywatel. To tylko początek, ponieważ resort planuje rozszerzenie funkcjonalności aplikacji o kolejne usługi, w tym możliwość cyfrowego zgłaszania stłuczek drogowych oraz wsparcie psychologiczne dla młodzieży i osób dorosłych w kryzysie psychicznym.

aplikacja mobywatel
15.03.2024 19:08 Nowość w mObywatelu. Skorzystają dziesiątki tysięcy osób

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o dodaniu nowej funkcji do aplikacji mObywatel. Zgodnie z wcześniej przyjętym harmonogramem prac dodana została obsługa dwóch nowych dokumentów. Umożliwią one potwierdzenie swoich uprawnień zawodowych dziesiątkom tysięcy osobom.

telefon-aplikacje-smartfon
08.11.2023 21:21 Nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Czekało na nią wielu Polaków

Wielu z nas ma to doświadczenie już za sobą. Scenariusz z reguły wyglądał podobnie. Trzeba było “na szybko” załatwić jakieś sprawy urzędowe, a koniec końców lądowało się w długiej kolejce oczekujących. Jeszcze większe problemy pojawiły się podczas pandemii, gdy ograniczenia dotyczyły zarówno instytucji, jak i samego przemieszczania. Na szczęście od kilku lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje możliwość rezerwacji e-wizyty. Teraz będziemy mogli jej dokonać również za pomocą rządowej aplikacji mobilnej.