Rosja

posiedzenie rządu
23.05.2024 13:15 Minister cyfryzacji ostrzega. Kluczowe będą najbliższe 2 tygodnie

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski ostrzega przed cyberatakami i atakami informacyjnymi, jakie Federacja Rosyjska ma przeprowadzić w najbliższym czasie w związku z nadchodzącymi wyborami do Europarlamentu. Ma to być największa kampania od 5 lat, która prowadzona będzie na dwóch frontach.

moskwa
12.05.2024 15:13 Rosyjski cyberatak na polskie instytucje rządowe. CERT potwierdza

Należy zdawać sobie sprawę, że w związku z napaścią Rosji na Ukrainę znacząco zwiększyła się intensywność ataków na infrastrukturę informatyczną Polski. Hakerzy na zlecenie rządu Federacji Rosyjskiej w zasadzie bezustannie przypuszczają kolejne ataki. Analizę jednej z kampanii opublikował w ostatnim czasie polski CERT. 

MSZ
04.05.2024 21:36 MSZ wydało pilne oświadczenie. Chodzi o rosyjskie cyberataki

Jest zdecydowana reakcja polskiego MSZ na cyberataki przeprowadzone na podmioty i instytucje w Niemczech i Czechach. Nasz kraj wyraził pełną solidarność z sąsiadami w związku z wrogą kampanią w cyberprzestrzeni, którą od dłuższego czasu prowadzi Federacja Rosyjska. Polska wyraźnie i zdecydowanie potępiła agresywne akty i zapewniła, że robi wszystko, by móc się przed nimi obronić. - Wzywamy wszystkie państwa, w tym szczególnie Rosję, do przestrzegania zasad odpowiedzialnego zachowania w cyberprzestrzeni — zaapelowano.

monitor
18.04.2024 17:34 CERT potwierdził. Doszło do rosyjskiego cyberataku na polską oczyszczalnię

CERT Polska potwierdził, że w marcu doszło do cyberataku na polską infrastrukturę. Zaatakowane zostały systemy oczyszczalni ścieków Wydminy. To element większej kampanii, która jednak nie wyrządziła poważnych szkód. Analitycy podkreślają, że ma ona przede wszystkim funkcję propagandową.

sklep sinsay
15.03.2024 23:00 Polski gigant odzieżowy ukrywał działalność w Rosji?

Firma Hindenburg Research specjalizująca się w analizie przestępstw finansowych opublikowała raport wskazujący, że polska spółka giełdowa LLP wbrew wcześniejszym deklaracjom dostarcza swoje produkty na rynek rosyjski. Ma się to dokonywać za pośrednictwem fasadowych podmiotów, zaś na trop sprawy trafiono dzięki analizie kodów kreskowych.

satya nadella
20.01.2024 15:53 Poufna rozmowa to przy tym pestka. Skrzynki pocztowe szefów Microsoftu zhakowane

Być może afera kojarzona z frazą „poufna rozmowa” nie będzie największym blamażem pod kątem dbania o bezpieczeństwo korespondencji elektronicznej ostatnich miesięcy. Microsoft poinformował, że doszło do włamania na skrzynki wyższej kadry menedżerskiej korporacji.

zaklocenia gps
07.01.2024 19:48 Poważne zakłócenia GPS nad Europą. Poznaliśmy możliwe przyczyny

Coraz więcej wiemy o przyczynach anomalii w działaniu GPS, jaki został dostrzeżony pod koniec grudnia. Wówczas zakłócenia zaobserwowano w wielu państwach rejonu południowego Bałtyku, w tym w północnej części Polski. Potwierdzają się wcześniejsze domysły, według których awarie były spowodowane celowym działaniem ludzkim.

haker
14.12.2023 11:00 CERT i Służba Kontrwywiadu Wojskowego zablokowali atak hakerski rosyjskiego wywiadu

Przejęcia łańcuchów dostaw oprogramowania to jedne z najtrudniejszych do identyfikacji i zatrzymania ataków na cyberbezpieczeństwo. Niejednokrotnie już mogliśmy się przekonać, że w ich przypadku skala naruszeń może być katastrofalna. Polski CERT oraz SKW ogłosiły, że udało się zatrzymać taki atak zorganizowany przez grupę działającą na zlecenie rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego.

None
28.11.2023 16:12 Putin chce powstania rosyjskiej sztucznej inteligencji. "Wykorzysta ją, by wygrywać wojny"

Władimir Putin wziął udział w tegorocznej odsłonie konferencji Artificial Intelligence Journey w Moskwie. Podczas panelu na temat wpływu AI na rosyjski wzrost ekonomiczny, skomentował plany Federacji Rosyjskiej co do rozwoju własnych algorytmów. Nie omieszkał także skrytykować dotychczasowych postępów w tym obszarze państw zachodnich.

Flaga Rosji
04.07.2023 15:00 Alarm dla użytkowników komunikatorów. Rosja złamała zabezpieczenia

Bardzo niepokojące informacje opublikował The New York Times. Według gazety, Rosjanie za pomocą nowego narzędzia szpiegowskiego mogą obecnie śledzić dwa popularne komunikatory.

Rosyjscy astronauci associated press
22.03.2022 09:32 Zaskakujący gest rosyjskich kosmonautów. Zagrali Kremlowi na nosie?

Rosyjscy astronauci dotarli do międzynarodowej stacji kosmicznej ISS w piątek. Misję można by było uznać za rutynową, gdyby nie kolor skafandrów trzech rosyjskich kosmonautów, który całemu światu skojarzył się z barwami ukraińskiej flagi. Roskosmos dementuje związek kolorów ubrań swoich astronautów z wojną w Ukrainie, jednak słowa załogi nie pokrywają się z wersją rosyjskiej agencji kosmicznej. Trzech rosyjskich astronautów: Oleg Artemiew (dowódca misji, 3. misja kosmiczna), Denis Matwiejew i Sergiej Korsakow, dla których był to rejs dziewiczy, dolecieli na ISS w piątek. Astronauci wzmocnią siłę kadrową 66. Ekspedycji i później 67. Ekspedycji, pisze portal urania.edu.pl. Oczy świata skierowały się jednak na skafandry rosyjskiej załogi, których żółto-niebieskie barwy w obecnej sytuacji politycznej wydają się nie być przypadkowe.