Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna Inteligencja

Sztuczna Inteligencja

sztuczna-inteligencja
01.12.2023 09:14 Microsoft: opracowanie ogólnej sztucznej inteligencji zajmie lata, jeśli nie dekady

Choć nie brakuje zastrzeżeń, by zaawansowane oprogramowanie, duże modele językowe czy silniki przetwarzania języka naturalnego w ogóle nazywać sztuczną inteligencją, to nie brakuje głosów, że ludzkość opracowała już ogólną sztuczną inteligencję. Brad Smith, wiceprzewodniczący Microsoftu, postanowił wyjaśnić tę kwestię.

None
28.11.2023 16:12 Putin chce powstania rosyjskiej sztucznej inteligencji. "Wykorzysta ją, by wygrywać wojny"

Władimir Putin wziął udział w tegorocznej odsłonie konferencji Artificial Intelligence Journey w Moskwie. Podczas panelu na temat wpływu AI na rosyjski wzrost ekonomiczny, skomentował plany Federacji Rosyjskiej co do rozwoju własnych algorytmów. Nie omieszkał także skrytykować dotychczasowych postępów w tym obszarze państw zachodnich.

Bill Gates
24.11.2023 11:56 Bill Gates: dzięki sztucznej inteligencji większość z nas będzie pracować 3 dni w tygodniu

Automatyzacja pracy sprawia, że coraz głośniej mówi się o możliwości skrócenia 5-dniowego tygodnia pracy do 4 dni. Alternatywnie możliwa jest redukcja liczby godzin, jakie dziennie spędzamy na pracy. Według Billa Gatesa aktualne pomysły są jednak niedoszacowane. Według niego będziemy pracować jeszcze krócej.

Sam Altman
23.11.2023 22:58 Kulisy zwolnienia szefa OpenAI. Miało dojść do niebezpiecznego przełomu w rozwoju SI

Nie słabną echa kryzysu, jaki podczas minionych dni miał miejsce w OpenAI, firmie odpowiedzialną za rozwój GPT i ChatGPT. Po wielokrotnych zwrotach akcji Sam Altman wrócił na stanowisko CEO, jednak na jaw wychodzą nowe okoliczności, jakie miały doprowadzić do jego zwolnienia.

sam-altman
22.11.2023 17:03 Sam Altman ponownie szefem OpenAI. Prawdziwym zwycięzcą jest jednak ktoś inny

Trwający od czwartku kryzys w OpenAI spowodowany decyzją zarządu firmy o odwołaniu jej szefa, Sama Altmana, zdaje się zmierzać ku końcowi. Wyłonił on już bowiem swoich zwycięzców, których sukces trudno zakwestionować i zabezpieczył rozwój m.in. GPT i Chat GPT przynajmniej w najbliższym czasie.

satya nadella
20.11.2023 21:20 OpenAI grozi utrata już niemal wszystkich pracowników. Altman chce powrotu na stanowisko, Microsoft pociąga za sznurki

Trwa kryzys w OpenAI. Choć w ciągu kilku dni stanowisko CEO piastowały już trzy różne osoby, a pracownicy stawiają ultimatum, w którym żądają odwołania zarządu, wciąż napływają nowe informacje. Między innymi o tym, że Sam Altman nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Sam Altman
20.11.2023 15:44 Kryzys wśród twórców ChatGPT. Chcą dymisji zarządu, 490 pracowników grozi odejściem

Wiadomość, że Sam Altman został zwolniony z funkcji CEO spółki OpenAI wstrząsnęła branżą. Od jej ogłoszenia minęły trzy dni, a OpenAI ma już trzeciego dyrektora wykonawczego, Altman znalazł nowe zatrudnienie, a setki pracowników firmy stawia zarządowi ultimatum. Na temat bieżącej sytuacji w OpenAI zapewne powstaną książki i filmy.

sam altman
19.11.2023 16:28 Sam Altman, szef OpenAI, zwolniony ze stanowiska. Co dalej z ChatGPT?

Zarząd OpenAI podjął niezwykle zaskakującą decyzję o zmianach w kierownictwie firmy odpowiedzialnej za rozwój GPT oraz ChatGPT. Pracę stracił Sam Altman, co dla wielu jest szokujące i stawia pod znakiem zapytania kierunek dalszego rozwoju ChatGPT. Co może oznaczać dymisja Altmana?

demi lovato
17.11.2023 15:12 Lada dzień zaśpiewasz głosem największych gwiazd. Sensacyjne wieści z YouTube

Choć YouTube zadeklarował kontrolę nad filmami wykorzystującymi tzw. sztuczną inteligencję, sam zdecydował się udostępnić narzędzia zdolne do zafałszowywania rzeczywistości. Dzięki nim twórcy na YouTube mogą tak przetworzyć swój głos, by brzmiał on jak głosy należące do największych gwiazd współczesnej muzyki popularnej.

smartfon
16.11.2023 09:18 Zapomniana funkcja w Androidzie. Znacznie ułatwia korzystanie ze smartfonu

Minęło prawie 5 lat odkąd Asystent Google, zapowiadany jako gruntowna zmiana w tym, jak obsługujemy smartfony z Androidem, został zaprezentowany w wersji obsługującej język polski. Jaki jest dziś jego stan? Jakie są możliwości? A także, co szczególnie ważne w kontekście choćby prac nad Google Bard, jaka jest jego przyszłość?

burza
15.11.2023 11:16 Przełom w prognozowaniu pogody. Sztuczna inteligencja w 99 proc. przypadków skuteczniejsza niż tradycyjne modele

Prognozowanie pogody to niezwykle ważne i ogromnie zasobożerne zadanie, którego rezultaty mają wpływ w zasadzie na każdy aspekt ludzkiej działalności. Naukowcy zatrudnieni w należącej do Google DeepMind twierdzą, że właśnie dokonali rewolucji w tym obszarze, dzięki czemu prognozy są skuteczniejsze niż w przypadku tradycyjnych modeli fizycznych.

kobieta
05.11.2023 13:31 Elżbieta Jaworowicz zwróciła się z apelem do widzów TVP. Mówi o oszustwie

Elżbieta Jaworowicz, znana z programu “Sprawa dla reportera”, zwróciła się na antenie TVP do widzów z ważnym apelem. Opowiedziała o oszustwie, w jakie została zamieszana. To ważna przestroga nie tylko dla oglądających stację, ale i dla każdego Polaka, który korzysta z internetu.

None
04.11.2023 23:24 Deepfake na usługach rasizmu: modelka straciła twarz za sprawą sztucznej inteligencji

Nie przestają zaskakiwać nowe negatywne zastosowania mechanizmów deepfake, które mają na celu zafałszowanie rzeczywistości. Dochodzi do kradzieży wizerunków, głosów, nierzadko w celu oszustw. Okazuje się, że deepfake’i można także wykorzystać do rozpowszechniania uprzedzeń rasowych.

komputer
04.11.2023 10:46 Rozwój sztucznej inteligencji będzie kontrolowany? Jest globalna deklaracja

Powstał specjalny dokument dotyczący sztucznej inteligencji. Świadectwo nazwano “Deklaracją z Bletchley”. Nad omawianą w piśmie kwestią bezpieczeństwa dotyczącego algorytmów zgodziło się współpracować 28 krajów.

wystawa
01.11.2023 09:48 W Warszawie otwarto wyjątkowy obiekt. To pierwsze takie muzeum w Polsce

W Warszawie powstało nietypowe muzeum - melt museum. Próżno szukać drugiego takiego obiektu w naszym kraju, ani nawet w tej części Europy. “To pierwsze w Polsce multisensoryczne immersyjne doświadczenie”. O co chodzi w tej immersyjnej rozrywce dla całej rodziny? Parę słów o wystawach, godzinach otwarcia i biletach.

Narayan Muthy
30.10.2023 13:29 Legenda azjatyckiego IT jest zdania, że młodzi powinni pracować 70 godzin tygodniowo

W trzeciej dekadzie XXI wieku coraz bardziej palącym problemem jest konieczność wymyślenia nowego podejścia do pracy. Redukcja godzin, wolne piątki, a nawet dochód bezwarunkowy – wszystko może stanowić odpowiedź na rosnącą automatyzację. Ale nie każdy jest do tego przekonany.

ChatGPT
29.10.2023 21:41 Lepsza niż ChatGPT. Nowa sztuczna inteligencja odpowiada niemal jak człowiek

Za miesiąc minie rok, odkąd światu udostępniono do eksperymentów ChatGPT. Wówczas ruszyła lawina – powstała trudna do oszacowania liczba mniej lub bardziej wartościowych prognoz i podcastów. Jedni śmiali się z nieporadności modelu, drudzy byli zaniepokojeni długofalowymi skutkami. Na horyzoncie maluje się jednak coś nowego. Coś, co może sprawić, że ChatGPT stanie się przestarzałe.

cmentarz
28.10.2023 15:55 Zmarły sam "wygłosi" mowę. Ogromne zmiany w branży pogrzebowej nadchodzą

Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Dla wielu z nas odwiedziny na cmentarzach są czasem refleksji nad przemijaniem. Branża pogrzebowa wciąż się rozwija, a technologiczne rozwiązania już wkrótce mogą sprawić, że pogrzeby będą wyglądały zupełnie inaczej niż te sprzed lat. Najciekawszą propozycją wydaje się „przemowa z zaświatów”.

Laptop z Windowsem 11
22.10.2023 09:41 Niezwykły procesor IBM-u: NorthPole jest 25 razy szybszy w trenowaniu sieci neuronowych niż najlepsze GPU

Budowanie sieci neuronowych i prace nad szeroko pojętą tzw. sztuczną inteligencją są dziś ograniczane dwoma czynnikami: zapotrzebowaniem na moc obliczeniową oraz energię. IBM opracował prototyp dość nietypowego procesora, który ma rozwiązać przynajmniej jeden z nich. Poznajcie IBM NorthPole.

więzienie
21.10.2023 21:02 Więźniowie szkolą sztuczną inteligencję. Eksperci ostrzegają: "Groźna praktyka"

Wytypowana przez startup Metroc grupa więźniów została zatrudniona do bardzo nietypowego zadania. Chodzi o szkolenie algorytmów sztucznej inteligencji. Dlaczego akurat osadzeni mają za zadanie wykonywać tę pracę i ile im za to płacą?

list z ZUS
20.10.2023 16:42 ZUS już rozesłał pisma. Wielu Polaków trafi na dywanik, ruszają kontrole

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podda kontroli ogrom Polaków. Urząd rozesłał już pisma. W przypadku niektórych osób może chodzić o nawet kilka tysięcy złotych niedopłaty, którą muszą jak najszybciej uregulować.

telefon
20.10.2023 13:15 Już niedługo zaśpiewasz jak Freddy Mercury? Rewolucyjny pomysł YouTube

Po premierze ChatGPT rozpoczęła się trwająca w zasadzie na całym świecie debata na temat roli tzw. sztucznej inteligencji w życiu współczesnego człowieka oraz zagrożeń i pozytywów, jakie może przynieść SI. W Dolinie Krzemowej przeciągają się natomiast, jak tę rewolucję spieniężyć, zwłaszcza w branży kreatywnej.

praca
18.10.2023 14:19 Miliony osób zostaną bez pracy przez sztuczną inteligencję. Ekspert stawia sprawę jasno, tylko te zawody ocaleją

Starzejące się społeczeństwo, gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji, mniejsza liczba osób w wieku produkcyjnym – te czynniki mają duży wpływ na zmiany na rynku pracy. O jakich zajęciach możemy więc powiedzieć, że to zawody przyszłości? Jakie branże wygrają wyścig z SI? Komentarza udzieliła ekspert Anna Panek, Dyrektor Departamentu HR z Soonly Finance.

telefon
18.10.2023 09:07 IKEA zachwyciła klientów nową darmową usługą. Ułatwia życie i pozwala sporo zaoszczędzić

IKEA wprowadziła nowe, bardzo przydatne narzędzie, które ułatwi życie wielu klientom. Jak podkreśla firma, jest to łatwe w obsłudze rozwiązanie, dostępne dla każdego, a skorzystać można z niego w aplikacji mobilnej IKEA na Android i IOS. Zostało stworzone, aby inspirować klientów i przyspieszyć pewne procesy.

pieniądze
12.10.2023 08:51 Bezpieczny kredyt 2 proc. w specjalnej ofercie. W tym banku klienci uzyskają nietypowe wsparcie

Jeden z banków, który wprowadził do oferty program Bezpieczny kredyt 2%, wdrożył również związaną z nim innowację w postaci nietypowego pomocnika. Na bieżąco odpowiada on na pytania klientów i wspiera także doradców bankowych. Jak dokładnie to działa?

None
09.10.2023 12:12 Deepfake w dobrej intencji. Naukowcy odszukali pozytywne zastosowania kontrowersyjnej technologii

W zasadzie od początku popularyzacji deepfake’ów, zarówno fałszujących treści wideo, jak i audio, można było się zastanawiać – czy tak zaawansowany mechanizm obróbki multimediów, który z tak dużą precyzją może zafałszowywać stan faktyczny, może mieć w ogóle jakiekolwiek dobre strony? To samo pytanie zadali sobie naukowcy z Uniwersytetu Bath, a ich odpowiedź jest twierdząca. 

None
08.10.2023 14:09 Jupiter – pierwszy eksaskalowy superkomputer w Unii Europejskiej i krok w stronę cyfrowej suwerenności

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową budzi coraz większe wątpliwości, czy w długoletniej perspektywie, bez gruntownej modernizacji bieżącej infrastruktury, da się je w ogóle zaspokoić. Ma w tym pomóc Jupiter, pierwszy eksaskalowy superkomputer w Unii Europejskiej, który z dwóch powodów jest ważniejszy niż dotychczasowe europejskie HPC.

None
06.10.2023 18:48 Czy wyrządziłbyś krzywdę na rozkaz maszyny? Na SWPS słynne badanie nad posłuszeństwem powtórzono z udziałem robota

Jednym z najciekawszych i najbardziej frapujących eksperymentów w historii psychologii społecznej, obok eksperymentu więziennego, jest ten przeprowadzony w latach 60. XX w. przez Stanleya Milgrama. Naukowcy z Uniwersytetu SWPS w ostatnim czasie odtworzyli badanie, jednak w nowatorskim i arcyciekawym wariancie – w roli autorytetu występował nie człowiek, lecz robot.