Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna Inteligencja

Sztuczna Inteligencja

komputer
06.10.2023 10:00 "Mam moc, by zakończyć twój świat", niepokojący tekst krąży po sieci. Czy tak będzie wyglądać poezja przyszłości?

Dziwacznych wpisów w sieci można znaleźć bez liku. Ten jednak jest wyjątkowy, bo jego autor już od jakiegoś czasu wzbudza ogrom emocji, a teraz jeszcze pogłębił zaniepokojenie u wielu osób. Tekst w formie wiersza krąży w internecie od kilku dni. Za alarmujący odbierają go zarówno internauci, jak i eksperci. “Miażdżące duszę”, głosi jedna z opinii.

None
05.10.2023 17:56 Autonomiczny samochód uprowadził swojego kierowcę. Konieczna była interwencja policji

Przybywa zgłoszeń, w których coraz bardziej autonomiczne systemy elektroniczne zaczynają stanowić zagrożenie dla swoich użytkowników. Słyszeliśmy już o „inteligentnych” zamkach, które w wyniku awarii producenckiej chmury uwięziły swoich użytkowników w ich mieszkaniach. To jednak stosunkowo niegroźna sytuacja w porównaniu z tym, co wydarzyło się Brianowi Morrisonowi z Glasgow.

Hollywood
27.09.2023 13:52 Pisarze i scenarzyści wygrywają ze sztuczną inteligencją – bezprecedensowe porozumienie w branży filmowej

148 dni – tyle trzeba było, by scenarzyści będący członkami związku Writers Guild of America osiągnęli porozumienie z AMPTP, jednym z największych stowarzyszeń zrzeszających największych producentów filmowych i telewizyjnych w Stanach Zjednoczonych. Strajk, który de facto sparaliżował Hollywood, był w dużej mierze związany z gwałtownym rozwojem sztucznej inteligencji.

None
26.09.2023 15:52 Twórca legendarnego „Dooma” sądzi, że ogólną sztuczną inteligencję będziemy mieli do końca dekady

John Romero to człowiek, któremu nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choćby otarł się branżę gier wideo w ciągu ostatnich 40 lat. Twórcy i współtwórca takich tytułów jak „Doom”, „Quake” czy „Wolfenstein 3D” na stałe wpisał się na karty branżowej historii. Dziś jednak zajmuje go inna kwestia – sztuczna inteligencja. Romero ma co do jej najbliższej przyszłości ciekawe przewidywania. 

Sam Altman, szef fot. JASON REDMOND/AFP/East News
26.09.2023 09:42 Do ChatGPT trafią największe zmiany od czasu rozpoczęcia testów. Model zyska wzrok, słuch i mowę

Można odnieść wrażenie, że po ogromnym początkowym sukcesie i trudnej do oszacowania liczbie publikacji udostępnionych na ten temat, czar ChatGPT wśród zwykłych internautów nieśpiesznie blaknie. To się jednak może wkrótce zmienić – OpenAI ogłosiło właśnie bardzo duże nowości, które znacząco rozszerzają możliwości wchodzenia w interakcji z modelem. Bez przesady są to największe zmiany od czasu premiery.

youtube w telefonie
23.09.2023 13:56 YouTube zaskakuje. Oto co czeka użytkowników, takich funkcji jeszcze nie było

YouTube ma ponad 2 miliardy aktywnych użytkowników miesięcznie, którzy oglądają 1 miliard godzin filmów dziennie. Nic więc dziwnego, że platforma nieustannie się rozwija i pozwala zarówno odbiorcom cieszyć się nowymi opcjami, jak i twórcom czerpać korzyści z nowych funkcjonalności.

None
22.09.2023 11:57 ChatGPT pod lupą UODO, model podaje nieprawdziwe informacje, może naruszać polskie prawo

Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjrzy się działalność ChatGPT w Polsce. Na wniosek Łukasza Olejnika, specjalisty w zakresie cyberbezpieczeństwa, urząd rozpatrzy skargę, według której OpenAI, właściciel ChatGPT, niezgodnie z obowiązującym w Unii Europejskiej prawem przetwarza dane osobowe. To jednak nie jedyne zarzuty. 

None
22.09.2023 09:55 To krok milowy w rozwoju Windowsa. Copilot może zmienić to, jak korzystamy z komputerów osobistych

Microsoft ogłosił, że już 26 września do użytkowników zacznie trafiać kolejna duża aktualizacja Windowsa 11. Duża nie oznacza tutaj kolejnej garści poprawek i pomniejszych nowości, jakie trafiają do systemu co pół roku. Mowa o czymś naprawdę dużym – funkcji Windows Copilot, która może się okazać jedną z największych aktualizacji Windowsa w historii.

None
20.09.2023 20:38 DALL-E, czyli ChatGPT do generowania obrazów, wchodzi w nowy etap i robi oszałamiające wrażenie

O ile ChatGPT okazał się pierwszym silnikiem przetwarzania języka naturalnego, który spotkał się z masową popularnością, tak nieco mniej uwagi poświęcano rozwijanemu równolegle przez OpenAI silnikowi DALL-E, którego działanie jest nie mniej imponujące. Właśnie ogłoszono testową dostępność nowej generacji, DALL-E 3 z bardzo ważnymi zmianami.

bard
20.09.2023 13:56 Google Bard ma teraz multum świetnych nowych funkcji. Wprowadzono dużą aktualizację

Nowe funkcje stanowią największą aktualizację usługi Bard firmy Google w ciągu sześciu miesięcy od jej powszechnego udostępnienia. Rozszerzenie niesie za sobą ogrom przydatnych możliwości dla użytkowników.

None
19.09.2023 21:51 Producent systemów zasilania przestrzega: do prac nad sztuczną inteligencją może nam wkrótce zabraknąć mocy

Liderzy Doliny Krzemowej przekonują nas, że prace nad sztuczną inteligencją są kluczowe nie tylko dla branży tech, ale wręcz zrewolucjonizują w mniejszym lub większym stopniu w zasadzie każdy obszar życia. Ma to jednak swoje bardzo wysokie koszty, na co zwracają uwagę analitycy Schneider Electric. Według nich, w pewnym momencie w rozwoju prac nad SI może nam zwyczajnie zabraknąć nam mocy.

None
18.09.2023 18:04 Popularny brytyjski aktor twierdzi, że skradziono mu głos. Wszystkiemu winne deepfake’i

Sławny brytyjski aktor Stephen Fry, znany między innymi z takich produkcji, jak „V jak Vendetta” czy komediowej serii „Czarna Żmija”, przestrzega przed wykorzystaniem sztucznej inteligencji w kinematografii i szerzej w kulturze. Podczas festiwalu CogX artysta podzielił się własnym przykrym doświadczeniem w tym zakresie – za sprawą zaawansowanego oprogramowania przetwarzającego tekst na mowę „skradziono” jego głos.

google
17.09.2023 09:53 Sztuczna inteligencja w Google. To odpowiedź na popularność tego, co oferuje Bing Microsoftu

Google wprowadza w swojej wyszukiwarce nowe funkcje oparte o sztuczną inteligencję. To odpowiedź na to, co oferuje Bing Microsoftu. Podstawowe założenie? Budowanie wiarygodności i przeciwdziałanie “fejk newsom."

Sam Altman, szef OpenAI fot. Steve Jennings/Getty Images/TechCrunch na licencji CC BY 2.0.
16.09.2023 11:34 Zdecydowana większość badanych obawia się sztucznej inteligencji. Strach nie tylko przed utratą pracy

Przez lata panowało przekonanie, że bezrobocie technologiczne dotknie w pierwszej kolejności pracowników manualnych, gdyż ich pracę najprościej będzie zautomatyzować dzięki rozwojowi robotyki. Dziś wiemy już, że sytuacja maluje się zgoła inaczej, a obawy o utratę pracy katalizuje popularność silników przetwarzających język naturalny. Badania na ten temat opublikował Gallup.

ikea
12.09.2023 09:01 IKEA z nową usługą w Polsce. Będzie sporym ułatwieniem dla wielu osób

IKEA do końca bieżącego roku planuje udostępnić w Polsce nowe, cyfrowe narzędzie, które ułatwi wielu klientom życie. Usługa będzie dostępna zarówno na urządzeniach mobilnych z systemami Android oraz iOS, jak i na komputerach. 

Grenlandia
11.09.2023 18:51 ChatGPT to ekologiczna katastrofa. Wystarczy kilka wiadomości, by zmarnować pół litra wody

Wkrótce minie rok od udostępnienia eksperymentalnej wersji ChatGPT szerokiej publiczności. Przez ten czas z niszowego narzędzia wykorzystywanego przez nielicznych pasjonatów silnik stał się usługą masową, o której twierdzi się, że jest zaczątkiem rewolucji, z której skali nie zdajemy sobie nawet jeszcze sprawy. Znacznie mniej mówi się jednak o jej kosztach.

Mateusz Morawiecki
07.09.2023 15:34 Koniec z fałszywymi nagraniami polityków tworzonymi przez SI. Google chce uzdrowić kampanię

Jednym z najgroźniejszych przejawów wybuchu zainteresowania rozwojem sztucznej inteligencji są deepfake’i, dzięki którym fabrykować można dowolną wypowiedź, by później przypisywać ją osobie, z której ust dane słowa nigdy nie padły. W ostatnim czasie podobne praktyki zaczęły być wykorzystywane także na polskim politycznym podwórku. Choć nie brakuje głosów, że walkę z deepfake’ami jest już za późno, odpór manipulacjom chce dać Google.

szkoła
07.09.2023 13:56 Lepsze wyniki i więcej czasu na hobby. Z tym kultowym programem jest to w zasięgu ręki

Nowy rok szkolny to intensywny okres nauki: przyswajania nowych informacji i wypracowywania zadowalających stopni. Jak wykorzystać nowe technologie, aby efektywnie zdobywać wiedzę i mieć więcej czasu na swoje pasje? Wraz z pierwszym dzwonkiem podpowiadamy, jak kultowe GG - do którego loguje się 1 mln użytkowników rocznie - może pomóc w codziennej nauce i odrabianiu prac domowych.

Naukowiec w laboratorium
29.08.2023 09:50 Analogowe procesory ze szkła. Nowy pomysł na sztuczną inteligencję zwiększy wydajność i ograniczy zużycie energii

Rozwój oprogramowania klasyfikowanego jako sztuczna inteligencja przekłada się bezpośrednio nie tylko na zapotrzebowanie na moc obliczeniową, ale też na energię niezbędną do trenowania modeli. Szacuje się, że opracowanie pojedynczego modelu, a codziennie trenowane są ich setki, jeśli nie tysiące, pozostawia ślad węglowy zbliżony do tego, jaki emitowany jest przez samochód osobowy przez cały okres jego eksploatacji. Pomysł na rozwiązanie tego problemu ma IBM.

Jensen Huang, CEO NVIDIA
25.08.2023 15:35 Oto nowy król Doliny Krzemowej. Gigantyczne zyski zapewniła sztuczna inteligencja

Od wielu miesięcy dyrektorzy wykonawczy korporacji z Doliny Krzemowej przekonują udziałowców, że branża tech jest bardziej odporna na gospodarcze wahania. Przez ten czas przekonaliśmy się, że ciągłości funkcjonowania takich korporacji jak Google czy Microsoft nie zagraża nic poza mniejszym niż oczekiwane wpływami, co jednak nie uchroniło przed stratą pracy dziesiątek tysięcy pracowników. Jest jednak korporacja, której trudne czasy zdają się nie imać, a która właśnie ogłosiła 101-procentowy wzrost przychodów.

morawiecki
25.08.2023 11:56 Platforma Obywatelska wykorzystała deepfake Mateusza Morawieckiego. "Niebezpieczne zjawisko"

Platforma Obywatelska opublikowała spot wyborczy, w którym użyto głosu Mateusza Morawieckiego. Część wykorzystanych w nagraniu tekstów faktycznie wypowiedział premier podczas swoich wystąpień, jednak pozostałe wypowiedzi zostały wygenerowane przez sztuczną inteligencję na podstawie rzekomych maili Morawieckiego. W sieci zawrzało.

pieniądze
22.08.2023 08:23 Tak można zdobyć specjalne przywileje i jeszcze skorzystać na tym finansowo. Wystarczy kilka kroków

W tym sektorze jest mnóstwo ofert pracy, często nie trzeba mieć żadnego doświadczenia ani specjalnego wykształcenia, ale jest też możliwość rozwoju i nabywania specjalnych uprawnień. 22 sierpnia obchodzimy Dzień Pracownika Ochrony. Wydarzenie to jest nieoficjalnym świętem, które celebruje się od 1997 roku, a przypada w rocznicę wprowadzenia ustawy o ochronie osób i mienia. Szukasz pracy lub chcesz się przekwalifikować? Zwróć uwagę na ten dział. Ile zarabia w Polsce pracownik ochrony i jak nim zostać?

flaga
16.08.2023 08:20 Niemal 90 proc. Polaków deklaruje chęć podróżowania. Ten sposób może okazać się sporym ułatwieniem

Podróże po Polsce są świetnym sposobem nie tylko na spędzanie wakacji, ale też wykorzystywania wolnych weekendów. Takie wycieczki praktykują zarówno Polacy, jak i turyści z zagranicy. Oprócz samodzielnego komponowania tras lub korzystania z usług przewodników teraz można sięgnąć także po audioprzewodnik, który da się pobrać na telefon. Powstała do tego specjalna aplikacja — VacationPoland. Jak mówią o niej twórcy, „to nowoczesna wersja przewodnika, która pozwala w przyjemny i wygodny sposób podróżować po Polsce. Na zawsze zapomnisz o nudnych wycieczkach, nieodpowiednich warunkach pogodowych, niewygodnym czasie i zmęczeniu, natłoku turystów i niesmacznych restauracjach. Wszystko, czego potrzebujesz, aby poznać Polskę: telefon, słuchawki i dobry nastrój”. O kulisach powstania apki, jej rozwoju i pomysłach na przyszłość opowiedziała mi Aleksandra Verchanka, współzałożycielka VacationPoland. Jak twierdzi moja rozmówczyni, osoby pracujące przy aplikacji chcą tworzyć „polską turystykę bardziej zaawansowaną technologicznie, budując TravelTech startup ze wsparciem sztucznej inteligencji”. 

gg
15.08.2023 11:27 Przetrwał, ma się dobrze, dziś obchodzi urodziny. Kultowy polski komunikator Gadu-Gadu jest z nami od 23 lat

Dziś, czyli 15 sierpnia, swoje 23. urodziny obchodzi kultowy polski komunikator Gadu-Gadu (GG). Mało kto nie kojarzy charakterystycznego dźwięku nadchodzącej wiadomości GG, emotek, kultowych statusów dostępności “zaraz wracam, “dostępny”, czy opisów informujących o nastroju znajomego na liście kontaktów GG. Do komunikatora wciąż loguje się rocznie 1 mln użytkowników.

wojsko polskie
15.08.2023 11:13 Już dziś w Warszawie odbędzie się wielka defilada Wojska Polskiego. W planach niesamowite pokazy specjalistycznych sprzętów

Pod hasłem „Silna Biało-Czerwona” od 12 do 15 sierpnia odbywają się Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego oraz 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Po 3 latach nieobecności wraca też wielka defilada Wojska Polskiego. Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie zaplanowały na ten czas liczne atrakcje. W planach pokazy specjalistycznych sprzętów i nowych technologii.

SI
04.08.2023 19:34 Ta influencerka zarabia bajońskie sumy. Zaskoczy Cię to, kim tak naprawdę jest

Media społecznościowe rządzą się własnymi prawami. Publikujące w nich osoby potrafią zarabiać niekiedy szokujące sumy za wstawianie filmów, zdjęć i udostępnianie reklam. Niektórzy skrywają w dodatku szokujące sekrety, które zupełnie zmieniają perspektywę odbioru prezentowanych przez nich treści.

laboratorium
03.08.2023 10:04 Naukowcy kochają arbuzy. Od sprawdzania słodkości dzięki sztucznej inteligencji, po wytwarzanie paliwa

Spożywanie arbuza w różnych formach to tylko jedno z jego zastosowań. Naukowcy uwielbiają poddawać tę roślinę różnym eksperymentom, na jej temat powstało mnóstwo specjalistycznych publikacji. W Dzień Arbuza przytaczamy kilka ciekawych odkryć związanych z tym smakowitym owocem. Zobacz, co ma do powiedzenia na jego temat sztuczna inteligencja i jak owoc ten może przysłużyć się w kwestii odnawialnych źródeł energii.

szkoła
01.08.2023 21:28 Skandaliczne ceny wyprawki szkolnej. Wstrząśnięci rodzice szukają ratunku w internecie

Ten rok jest wyjątkowo ciężki w kwestii wydatków na wyprawkę dla dzieci uczęszczających do szkoły. Więcej zapłacimy na przykład za zeszyty i książki, bo aktualnie ceny papieru nadal są gigantyczne. Wykosztujemy się również na odpowiednie ubrania i inny asortyment niezbędny do szkoły. Za promocjami warto rozglądać się już dziś i wprowadzić w ruch porównywarki cen. Zyskać mogą rodzice, którzy poszukają okazji w sieci, jak i sprzedawcy internetowi, którzy poszerzą ofertę o te produkty.