Opublikowany przez firmę Personnel Service opublikował raport, który jednoznacznie wskazuje, że zwolnienia pracowników spowodowane automatyzacją i wdrożeniem sztucznej inteligencji nie ominęły Polski. Ba, nie jest to nawet zjawisko niszowe – do zwolnień spowodowanych wykorzystaniem SI przyznaje się nawet 37 proc. badanych przedsiębiorstw.
W Parlamencie Europejskim przegłosowano pierwsze na świecie kompleksowe ramy prawne dla rozwoju SI. Akt o sztucznej inteligencji oczywiście nie jest idealny i prędzej czy później będzie wymagał poprawek i uzupełnień, niemniej Europejczycy już teraz mogą mieć powody do dumy i zadowolenia.
Pod koniec zeszłego roku ogłoszono, że powstanie polski duży model językowy. W partnerstwie rodzimych podmiotów naukowych planowana jest budowa narzędzia porównywalnego pod względem możliwości do ChatGPT. Wokół projektu pojawiły się już jednak pierwsze wątpliwości.
Można odnieść wrażenie, że premiera ChatGPT zastała Google z ręką w nocniku. Przez cały rok 2023 korporacja próbowała doścignąć OpenAI, jednak nie uniknęła się przy tym popełnienia błędów. Jeden z nich właśnie doprowadził do wyłączenia części usług.
Mistral to w tej chwili najbardziej zaawansowany duży model językowy rozwijany w Europie. Co ważne, jest on w dużej mierze udostępniany na licencjach open source. To się może jednak szybko zmienić – Mistral nawiązał współpracę z Microsoftem, a to rodzi pewne obawy co do przyszłości europejskiego projektu.
Choć Paint przez lata mógł się wydawać narzędziem prymitywnym, które może służyć przede wszystkim dzieciom do zabawy, to jednak od premiery Windowsa 11 możliwości programu są systematycznie rozbudowywane. Dziś można już dokonywać bardziej złożonej edycji grafiki, a do Painta za moment trafią kolejne nowe funkcje.
Pojawiły się niepokojące doniesienia na temat popularnego czatbota opartego na sztucznej inteligencji, ChatGPT. Użytkownicy na różnych platformach zaczęli zgłaszać nietypowe i czasem wręcz przerażające zachowanie bota, co wywołało lawinę spekulacji i obaw.
Dziś oczywista jest skala nadużyć, jakiej dokonują serwisy społecznościowe w procederze zbierania danych o swoich użytkownikach. Szczególne obawy powszechne są wobec aplikacji chińskich, na czele z TikTokiem. Nowe informacje na ten temat płyną z Estonii.
Ostatnie kontrowersje wokół platformy społecznościowej X (dawniej znanej jako Twitter) rzucają światło na praktyki związane z weryfikacją kont oraz wykorzystaniem sztucznej inteligencji przez grupy hakerskie. Doniesienia o udzieleniu znaczników weryfikacji osobom objętym sankcjami USA oraz wykorzystanie AI do zwiększenia skuteczności ataków cybernetycznych wywołują pytania o etykę i bezpieczeństwo w cyfrowym świecie.
Jeśli ktoś zastanawiał się nad niebezpieczeństwami płynącymi z popularyzacji ChatGPT czy silników generujących statyczne obrazy, to po dzisiejszej premierze silnika Sora z pewnością ciężko będzie mu zmrużyć oko. Ponad rok po premierze ChatGPT OpenAI znów uderza, tym razem ze zdwojoną siłą.
Tempo rozwoju ChatGPT w ostatnich miesiącach nieco osłabło, a jego twórcy zdawali się skupiać na problemie „lenistwa” swojego dużego modelu językowego. Teraz się to zmienia i zapowiedzieli oni nowe możliwości ChatGPT, które wzbogaci się o spersonalizowaną per użytkownik pamięć o wcześniejszych rozmów.
Google ogłosiło ważne zmiany w rodzinie swoich dużych modeli językowych udostępnianych na rynku konsumenckim. Nie tylko zmieniła się nazwa, ale udostępniono zupełnie nową aplikację mobilną pozwalającą na wchodzenie w interakcję z tzw. SI. Wiemy już także więcej o tym, ile to wszystko będzie kosztować.
W odpowiedzi na coraz powszechniejsze pojawianie się treści stworzonych przez sztuczną inteligencję na platformach społecznościowych, Meta ogłosiła nową inicjatywę mającą na celu oznaczanie tych treści. Współpracując z czołowymi firmami technologicznymi, Meta dąży do opracowania standardów, które pozwolą użytkownikom łatwo rozpoznać, czy dana treść została wygenerowana przez AI. Jakie konsekwencje ma to dla użytkowników mediów społecznościowych? Oto co trzeba wiedzieć.
Era sztucznej inteligencji nieuchronnie zmienia sposób, w jaki korzystamy ze smartfonów. Wraz z premierą Samsung Galaxy S24 wkroczyliśmy w nową erę technologicznego wsparcia, gdzie sztuczna inteligencja nie tylko ułatwia codzienne czynności, ale także staje się nieodłącznym elementem naszego życia cyfrowego. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak Galaxy AI rewolucjonizuje nasze doświadczenie z użytkowaniem smartfonów.
Rok 2023 upłynął pod znakiem gigantycznego wybuchu zainteresowania dużymi modelami językowymi i silnikami przetwarzania języka naturalnego, które zbiorczo i często na wyrost zaczęto nazywać sztuczną inteligencją. Prym wiódł oczywiście ChatGPT. Teraz entuzjazm wobec SI studzi szef OpenAI odpowiedzialnego za ChatGPT, Sam Altman.
Innowacyjny startup pochodzący z Polski, ElevenLabs, skupia się na rozwijaniu potencjału sztucznej inteligencji, wykorzystując ją do tworzenia klonów głosów. Osiągnięcia firmy przyciągnęły uwagę inwestorów, a teraz ElevenLabs dołączyło do prestiżowego grona jednorożców. To określenie jest używane w biznesie dla prywatnych firm technologicznych, które, rozpoczynając jako startupy, osiągnęły wartość rynkową przekraczającą miliard dolarów.
Minister Gawkowski rozpoczął swoje rządy w ministerstwie cyfryzacji nakreśleniem ambitnych planów. Obejmują one między innymi wypełnienie białych plam na mapie dostępu do internetu światłowodowego czy ścisłą współpracę z MON-em w zakresie zapewniania Polsce cyberbezpieczeństwa. Szef resortu zapowiedział także powstanie funduszu na rzecz rozwój sztucznej inteligencji.
Twórcy treści często muszą zmagać się z piractwem. Nierzadko zdarza się, że dopuszczają się tego ludzie, których najzwyczajniej w świecie nie stać, by zapoznać się z danym dziełem. Gdy robi to jednak gigant mediów społecznościowych, to sytuacja staje się dużo bardziej skomplikowana.
Założony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ośrodek IDEAS NCBR poinformował o nawiązaniu współpracy ze Strażą Ochrony Kolei. W rezultacie wdrożony zostanie pilotażowy program, który pozwoli na skuteczniejsze zarządzanie zasobami SOK-u, tak aby zapobiegać przestępstwom dokonywanym na kolei.
Najwięcej na fali zainteresowania tzw. sztuczną inteligencją w mijającym roku bez dwóch zdań ugrał Microsoft. Finansowanie OpenAI, sprawna implementacja elementów GPT we własnym oprogramowaniu, a w końcu przejęcie władzy rękami Sama Altmana to zaledwie pojedyncze przykłady. Kolejnym jest rozwój przeglądarki Microsoft Edge.
Liczba i złożoność kampanii phishingowych rośnie już nawet nie z roku na rok, lecz z miesiąca na miesiąc. Mimo to trudno stwierdzić, abyśmy dysponowali wieloma narzędziami, które pomagałaby identyfikować próbę oszustwa. Postanowił zmienić to producent uznanych antywirusów, firma Bitdefender.
Komisja Europejska ogłosiła inaugurację pracy nowego superkomputera. MareNostrum 5 stanął w Barcelonie i należy do dziesiątki najbardziej zaawansowanych maszyn klasy HPC, jakie kiedykolwiek zbudowano. W parze z wydajnością idzie także ekologia.
W mijającym roku wielokrotnie podejmowano próby przewidywań, jak rozwój sztucznej inteligencji wpłynie na poszczególne obszary życia. Kwestią czasu było, aż ktoś zada sobie to pytanie w kontekście Świąt, które rozpoczną się już za kilka dni. Zbadać tę kwestię postanowił serwis Prezentmarzeń.
Spotify nie przestaje zaskakiwać swoimi decyzjami co do możliwości swojej aplikcji. Szwedzki serwis podjął bowiem decyzję o wdrożeniu sztucznej inteligencji - ma ona służyć użytkownikom.
Jeden z problemów, z którymi mamy do czynienia w przypadku dużych modeli językowych i oprogramowania przetwarzającego język naturalny to ocena ich skuteczności. Brakuje nowych wariacji testu Turinga, ram czy obiektywnych benchmarków. Mimo to OpenAI odpowiedzialne za rozwój ChatGPT właśnie przyznało, że ChatGPT stało się gorsze.
Nowe technologie stają się powszechnie obecne w codziennym życiu. Wiele branż chętnie wykorzystuje je, by poprawić jakość usług i poziom obsługi klienta. Co technologia może wnieść do branży pogrzebowej? Okazuje się, że więcej, niż można by się spodziewać. Przedstawiciele biznesów funeralnych coraz chętniej wspominają m.in. o wirtualnych rozmowach ze zmarłymi osobami.
W mijającym roku mieliśmy okazję zaobserwować jak powszechnie może być wykorzystywany rozwój zaawansowanego oprogramowania. Trudno w tej chwili stwierdzić, czy zainteresowanie narzędziami pokroju ChatGPT w coraz większej liczbie branż przetrwa próbę czasu, ale wygląda na to, że tzw. sztuczna inteligencja odciśnie trwałe piętno na branży rekrutacyjnej.
Parlament Europejski ogłosił, że udało się zatwierdzić treść aktu o sztucznej inteligencji. Tym samym Unia Europejska wytworzyła jako pierwsza na świecie kompleksową regulację dotyczącą rozwoju SI. Według wielu europarlamentarzystów mamy do czynienia z historycznym dniem.