Tech.BiznesINFO.pl > Technologie

Technologie

sąd najwyższy
24.02.2024 11:35 Zamieściłeś negatywny komentarz? Sąd może nakazać zapłatę zadośćuczynienia

Opinie pozostawione w internecie są kluczowe w kształtowaniu świadomości marki wśród konsumentów – kilka negatywnych komentarzy może zaważyć na bycie lub niebycie przedsiębiorstwa. Rzadko myślimy jednak o tym, że pozostawienie negatywnej opinii może się dla nas skończyć konsekwencjami prawnymi. A także, jak orzekł Sąd Najwyższy, może słono kosztować.

kasa samoobsługowa
22.02.2024 22:15 Sklepy rezygnują z kas samoobsługowych. Powodem są klienci

Jeśli chodzi o kasy samoobsługowe, to część konsumentów nie potrafi już sobie bez nich wyobrazić zakupów ze względu na oszczędność czasu, inni zaś przeklinają je z uwagi na częstą konieczność wzywania obsługi. Fakt faktem jednak, że dziś takie urządzenia stoją niemal w każdym markecie, co może się okazać problematyczne dla samych sklepów. Niektóre z nich rezygnują z takiego rozwiązania.

Avast
22.02.2024 22:03 Avast ukarany za sprzedaż danych użytkowników antywirusa

Avast pozostaje jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych, także w Polsce. Przyczyna jest oczywista – jest to jedno z nielicznych narzędzi tej klasy, które jest udostępniane użytkownikom za darmo. Niestety, po raz kolejny potwierdza się wyświechtana dewiza, według której jeśli coś jest za darmo, to produktem jest użytkownik. 

kasownik
22.02.2024 19:59 Rewolucja w komunikacji miejskiej. Koniec z kasownikami biletów

Nadchodzą duże zmiany w warszawskiej komunikacji zbiorowej. Z pojazdów znikną dotychczas wykorzystywane urządzenia i zastąpią je nowe. To spowoduje, że zostaną wprowadzone nowe metody kupowania biletów, ale korzyści odczują także pasażerowie. System sam zaproponuje optymalny model płatności za przejazdy.

kamera
22.02.2024 16:53 Awaria popularnych kamer. Użytkownicy mogli podglądać siebie nawzajem

W połowie grudnia doszło do poważnego naruszenia prywatności posiadaczy kamer Ubiquiti. Przez błąd po stronie producenta użytkownicy mogli uzyskiwać dostęp do podglądu pochodzącego z cudzych kamer. Okazuje się, że podobne kardynalne błędy nie są rzadkością – właśnie odnotowano kolejny taki przypadek.

Poczta Polska
15.02.2024 22:37 Poczta Polska o e-Doręczeniach. Jak korzystać z tej usługi?

Poczta Polska wydała komunikat, w którym przypomina o zaletach e-Doręczeń w obsłudze korespondencji z administracją publiczną. Po uruchomieniu produkcyjnym pierwszych usług wykorzystywanych do cyfryzowania komunikacji (PURDE i PUH) Poczta realizuje usługi w pełni cyfrowo w przypadku wszystkich, którzy otworzyli odpowiednią skrzynkę.

sam altman
15.02.2024 19:24 ChatGPT zyskuje pamięć. Będziemy mogli nauczyć model wspomnień

Tempo rozwoju ChatGPT w ostatnich miesiącach nieco osłabło, a jego twórcy zdawali się skupiać na problemie „lenistwa” swojego dużego modelu językowego. Teraz się to zmienia i zapowiedzieli oni nowe możliwości ChatGPT, które wzbogaci się o spersonalizowaną per użytkownik pamięć o wcześniejszych rozmów.

Windows
11.02.2024 14:53 Znamy nazwę kolejnej wersji Windowsa. Microsoft uciął spekulacje

Rok 2024 ma być niezwykle ważny dla rynku pecetów. Wielokrotnie już przedstawiciele producentów sprzętu wyrażali nadzieję na powrót do wyników sprzedaży pecetów sprzed pandemii. Motorem napędowym wzrostów ma być nowa wersja Windowsa. Microsoft w końcu oficjalnie wyjaśnił, jaka przyszłość czeka system w ciągu nadchodzących miesięcy.

smartfon
10.02.2024 21:11 Wyniki testów prędkości prawdziwego 5G w Polsce. Różnica jest ogromna

Speedtest.pl zaprezentował nowe wyniki prędkości polskiego internetu mobilnego. W tym miesiącu jest ono szczególnie ważne. W styczniu po raz pierwszy pojawiły się odczyty z 5G uruchomionego przez operatorów na docelowych częstotliwościach. Zmiany są diametralne.

fabryka Intela
09.02.2024 20:31 Przełom w sprawie fabryki Intela w Polsce. Rząd podjął kroki

W ostatnich dniach światło dzienne ujrzała informacja, według której opóźni się budowa Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodnik, jaką pod Wrocławiem ma wybudować Intel. Rząd nadal nie złożył przed Komisją Europejską wniosku o zgodę na udzielenie wsparcia ze środków publicznych. Do sprawy ustosunkowało się już Ministerstwo Cyfryzacji.

laptop
08.02.2024 11:55 "Usypiasz" laptopa? To może być duży błąd, eksperci mówią jasno

Wokół higieny pracy elektroniki użytkowej narosło wiele mitów, z których część ma źródła jeszcze w czasie, gdy urządzenia te działały nieco inaczej. Wiele z nich dotyczy ładowania i cyklów pracy laptopów, np. tego, czy i jak często należy całkowicie wyłączać komputer. A być może w ogóle nie trzeba tego robić?

elektrownia atomowa
06.02.2024 20:22 Naukowcy dokonali przełomu w fuzji jądrowej. Pierwszy taki przypadek w historii

Amerykańskie National Ignition Facility świętuje kolejny ważny sukces w pracach nad fuzją jądrową. Po osiągnięciu rentowności energetycznej w 2022 r., kiedy z fuzji udało się uzyskać po raz pierwszy więcej energii, niż trzeba jej było dostarczyć, dziś mamy do czynienia z kolejnym krokiem milowym.

procesory
06.02.2024 19:58 Budowa zakładów Intela opóźniona. Rząd chce renegocjować umowę

Wielka inwestycja Intela w podwrocławskiej lokalizacji Kadłub/Miękinia będzie opóźniona. Winnym za ten stan rzeczy jest jednak nie sam producent, który pod Wrocławiem chce testować procesory, lecz rząd. Ten chce renegocjować umowę zawartą w czerwcu zeszłego roku.

japonia
03.02.2024 19:13 Japonia wprowadza wizę dla cyfrowych nomadów. Pół roku pracy zdalnej i zwiedzania

Wśród części osób pracujących zdalnie popularne jest łączenie pracy z podróżowaniem. Potrafią oni wykorzystać współczesną kulturę pracy i prowadzą de facto koczowniczy tryb życia. Potencjał dostrzegła w tym Japonia, która zaoferuje cyfrowym nomadom specjalny rodzaj wiz dostosowany do ich potrzeb.

windows
02.02.2024 20:12 Kiedy premiera Windowsa 12? Ujawniono nowe informacje

W drugiej połowie zeszłego roku za sprawa wypowiedzi kilku wypowiedzi wysoko postawionych dyrektorów zapadło przekonanie, że w roku 2024 zostanie wydany Windows 12. Takie głosy płynęły między innymi ze strony CTO Intela, który w premierze kolejnej wersji systemu upatrywał szansę na wywindowanie sprzedaży pecetów z układami Niebieskich. Te nadzieje mogą się jednak okazać przedwczesne. 

telefony
01.02.2024 16:12 Nokia znika z internetu. Co dalej z kultową marką i smartfonami?

Marka telefonów i smartfonów Nokia znów na zakręcie.  Zgodnie z wcześniejszymi pogłoskami wygląda na to, że firma HMD Global, dysponent praw do produkcji urządzeń mobilnych trafiających na rynek pod kultową fińską marką ma plany jej porzucenia. Może to oznaczać ostateczny koniec telefonów Nokia, ale też nowe otwarcie.

Gra
01.02.2024 14:09 Nadchodzi premiera długo oczekiwanej gry. Fani są zachwyceni

Silent Hill 2 to jeden z najbardziej wyczekiwanych remake’ów, a już na pewno wśród horrorów. Pierwszy film z rozgrywki został opublikowany wczoraj, podczas imprezy State of Play. Nieoczekiwanie swoją premierę miała przy tej okazji gra Silent Hill: The Short Message, spin-off serii, która została udostępniona za darmo.

UTP
01.02.2024 12:50 Ruszyły prace nad KCPD. "Strategiczna inwestycja"

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o inauguracji prac nad Krajowym Centrum Przetwarzania Danych. W praktyce mają to być centra danych zlokalizowane w Polsce i budowane przez polskie instytucje, tak aby zapewnić administracji niezależność od czynników zewnętrznych i bezpieczeństwo. Budżet przeznaczony na inwestycję wyniósł 830 mln złotych.

wiedźmin remake
31.01.2024 11:11 Nowe informacje o remake’u pierwszego Wiedźmina. Z gry zniknie część zawartości

Jednym z bieżących projektów dotyczących serii Wiedźmin jest remake pierwszej części. Obok Project Solaris, czyli otwarcia nowej trylogii osadzonej w wiedźmińskim uniwersum jest to jedna z najbardziej wyczekiwanych polskich produkcji. Właśnie poznaliśmy nowe informacje o tym, jak będzie wyglądał nowy-stary Wiedźmin.

Sam Altman
29.01.2024 14:26 Twórca ChatGPT ostrzega. Jest inaczej, niż wszyscy sądzili?

Rok 2023 upłynął pod znakiem gigantycznego wybuchu zainteresowania dużymi modelami językowymi i silnikami przetwarzania języka naturalnego, które zbiorczo i często na wyrost zaczęto nazywać sztuczną inteligencją. Prym wiódł oczywiście ChatGPT. Teraz entuzjazm wobec SI studzi szef OpenAI odpowiedzialnego za ChatGPT, Sam Altman.

Wiedźmin 3
22.01.2024 22:09 Nowe gry CD Projekt nadchodzą. Projekt Polaris wejdzie w fazę produkcyjną

Rok 2024 zapowiada się na niezwykle ważny w działalność CD Projekt RED. Producent poinformował, że wyczekiwana kolejna produkcja osadzona w wiedźmińskim uniwersum wejdzie w kolejną fazę rozwoju, a pracę postępują także nad innymi grami.

szpital
17.01.2024 12:44 Z polskiego szpitala skradziono dysk twardy. Możliwy wyciek danych pacjentów

Kradzież danych nie zawsze musi wiązać się atakiem zawoalowanym technicznie. Równie groźna może być fizyczna kradzież urządzenia. Wszystko wskazuje na to, że właśnie z takim incydentem mamy do czynienia w przypadku szpitala wojewódzkiego we Włocławku, skąd skradziono dysk twardy.

fabryka
10.01.2024 15:50 Wkrętarki na liniach montażowych zhakowane. Krytyczne zagrożenie dla bezpieczeństwa

Kampanie z użyciem ransomware, a zatem oprogramowania wykorzystywanego do szyfrowania plików ofiary, by następnie żądać od niej okupu za przywrócenie ich dostępności, kojarzymy z atakami na największe organizacje. Ransomware można jednak wykorzystywać także do ataków znacznie bardziej kameralnych, np. po to, by szyfrować wkrętarki. Nie oznacza to jednak, że niebezpieczeństwo jest mniejsze.

kot i pies
10.01.2024 15:06 Parlament pracuje nad systemem PiESEL. Ma być odpowiednikiem PESEL dla zwierząt

Parlamentarny Zespół ds. Praw Zwierząt podjął dziś kwestię uruchomienia systemu PiESEL, odpowiednika Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, w którym jednak rejestrowane byłyby psy i koty. Celem inicjatywy jest uruchomienie centralnej bazy danych tych zwierząt oraz nałożenie nowych obowiązków na ich właścicieli.

klawiatura
04.01.2024 13:36 Na klawiatury trafi nowy klawisz. To pierwsza taka zmiana od 30 lat

Rok 2024 zapowiadany jest jako nowe otwarcie dla rynku komputerów osobistych. Nowe urządzenia mają na większą skalę wykorzystywać dobrodziejstwa dużych modeli językowych i mamy już okazje obserwować pierwsze zmiany. Te zawitają nawet na klawiatury.

unia europejska
01.01.2024 18:01 Komunikaty o ciasteczkach mogą zniknąć z internetu. Komisja Europejska otwarta na propozycje

Po wprowadzeniu obowiązku informowania użytkowników o wykorzystywaniu ciasteczek wielu internautów zaczęło narzekanie na komunikaty serwowane przez witryny. Wejście w życie kolejnych europejskich regulacji poskutkowało koniecznością zamykania kolejnych komunikatów, co opóźnia dostęp do treści i irytuje. To się może zmienić. 

smartfon
27.12.2023 16:46 Bateria szybko się wyładowuje? Te aplikacje zużywają najwięcej energii

Jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy wyborze smartfonu pozostaje pojemność akumulatora. Niemniej nawet jeśli jest ona relatywnie duża, to kiepskie praktyki ładowania użytkowania mogą zmniejszyć jej wydajność i żywotność. Podobnie jak aplikacje, które zużywają najwięcej energii.

rezonans magnetyczny
23.12.2023 14:27 Philips wycofuje swoje rezonansy magnetyczne. Urządzenia zagrażają zdrowiu

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) ogłosiła, że Philips będzie musiał dokonać naprawy lub wymian setek rezonansów magnetycznych wykorzystywanych na całym świecie. W skrajnych przypadkach wadliwe urządzenia mogą spowodować poważne obrażenia, a nawet zagrażać życiu.