Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > To koniec abonamentu RTV? Padła konkretna data
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 03.03.2024 10:36

To koniec abonamentu RTV? Padła konkretna data

telewizor
Fot. Jonas Leupe/Unsplash

Klaruje się przyszłość finansowania mediów publicznych w Polsce. Chociaż opłata audiowizualna jest jednym z pomysłów na zastąpienie abonamentu RTV, szef sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu ujawnił, że rozważane są także inne opcje. Wyjawił także terminy wejścia w życie zmian.

Co dalej z abonamentem RTV?

Mimo wielu propozycji dotyczących finansowania mediów publicznych wciąż nie zapadła żadna decyzja w tej sprawie. Sytuacja jest kuriozalna, bo z jednej strony część abonentów chciałaby opłacić abonament RTV z góry (z 10-procentową zniżką), ale z drugiej wciąż nie wiadomo, czy abonament w ogóle będzie pobierany. Dodatkowo chaos potęguje fakt, że media publiczne są w likwidacji.

Pod koniec 2023 roku szef sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, Bogdan Zdrojewski, mówił o pomyśle zastąpienie abonamentu RTV opłatą audiowizualną. Opłata ta byłaby pobierana z PIT-em lub CIT-em od wszystkich podatników i podmiotów, a jej wysokość wynosiłaby 8-9 zł. Podobny pomysł przedstawiło niedawno grono ekspertów, w tym byli szefowie TVP. Dziś wiemy więcej na temat tych planów.

Abonament RTV zapłaci każdy podatnik. Nowy pomysł wywoła kontrowersje

Koniec abonamentu RTV? Na stole dwa rozwiązania

Jak donosi „Super Express”, w ostatnim czasie w rozmowie z Radiem Plus Bogdan Zdrojewski stwierdził, że rozważaną alternatywą jest finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa – w budżecie byłaby po prostu zaplanowana kwota w postaci gwarantowanego minimalnego odsetka, który docelowo całkowicie wyeliminowałby konieczność utrzymywania system pobierania abonamentu RTV.

Na tym ostatnim Zdrojewski nie zostawił suchej nitki, potwierdzający tym samym konieczność szybkiego zastąpienia abonamentu nowym modelem finansowania. Przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu stwierdził, że „abonament jest archaiczny, niesprawiedliwy, słabo ściągalny i kosztowny”. Niestety nie oznacza to, że pozbędziemy się go lada dzień.

Koniec abonamentu RTV? Termin wprowadzenia zmian

Według Zdrojewskiego realistycznym terminem wejścia w życie nowego systemu finansowania mediów publicznych jest 1 stycznia 2025 roku. „Myślę, że determinacja jest taka, aby 1 stycznia 2025 abonament zniknął z naszej przestrzeni, ale po to, żeby on zniknął, trzeba wprowadzić alternatywy” – stwierdził poseł.

Źródło: se.pl/radioplus.pl