Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > To koniec całkiem darmowego Facebooka. Tyle będzie kosztować usługa
Irmina Jach
Irmina Jach 17.10.2023 22:17

To koniec całkiem darmowego Facebooka. Tyle będzie kosztować usługa

Facebook
DENIS CHARLET/AFP/East News

Facebook i Instagram będą płatne. Meta planuje pobierać opłatę w wysokości około 62 zł miesięcznie za korzystanie z serwisów bez reklam. Niektórzy użytkownicy będą musieli zapłacić jeszcze więcej.

Facebook i Instagram z opłatami

Facebook i Instagram będą płatne. Decyzja ich właścicieli ma związek z przepisami dotyczącymi prywatności UE. Europejscy użytkownicy nie będą mieli wyjścia: albo zapłacą, albo będą musieli oglądać spersonalizowane reklamy. Około 62 zł miesięcznie zapłacą internauci, którzy używają aplikacji na telefonach. Cena oferty na komputery sięgnie około 71 zł.

Jedynym sposobem, na korzystanie z Facebooka i Instagrama za darmo będzie wyrażenie zgody na to, by Meta wykorzystywała naszą aktywność w sieci do uczenia maszynowego i personalizowania reklam.

Płacisz za zakupy w sklepie kartą? Nigdy nie odpowiadaj na to pytanie

Facebook z opłatami. To wina prawa UE?

Meta twierdzi, że europejskie regulacje prawne nie pozostawiły jej wyboru. Podkreślmy, że wspomniane przepisy mają za zadanie zapewnić użytkownikom prywatność. Na ich mocy wyświetlanie spersonalizowanych reklam jest możliwe tylko wtedy, gdy firma uzyskuje zgodę odbiorcy.

Zarząd Facebooka doszedł więc do wniosku, że brak zgody powinien być jednoznaczny z ponoszeniem opłat, gdyż w przeciwnym wypadku firma zostanie pozbawiona możliwości generowania przychodów.

Facebook z opłatami. Meta czeka na decyzję UE

Plan opracowany przez Meta trafił już do regulatorów ds. prywatności m.in. w Irlandii oraz do regulatorów ds. konkurencji w sektorze cyfrowym w Brukseli. Plan - jeśli zostanie zaakceptowany - ma zostać wdrożony w ciągu najbliższych miesięcy. 

Abonament na komputery ma kosztować ok. 45 zł miesięcznie za konto na Facebooku lub Instagramie i ok. ok. 27 zł za każde kolejne powiązane konto. Na smartfonach będzie drożej - ceny sięgną ok. 62 zł. Pobranie aplikacji pozostanie bezpłatne. 

Źródło: Business Insider

Tagi: Facebook