Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > To niedźwiedź czy przebrany człowiek? Wielki skandal w zoo, ludzie nie wierzą w wyjaśnienia
Paula Drechsler
Paula Drechsler 03.08.2023 11:16

To niedźwiedź czy przebrany człowiek? Wielki skandal w zoo, ludzie nie wierzą w wyjaśnienia

zoo
domena publiczna

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z jednego z ogrodów zoologicznych, które przedstawia nietypowo wyglądającego i zachowującego się niedźwiedzia. Film stał się niezwykle popularny, a ludzie twierdzą, że to tak naprawdę przebrany za zwierzę człowiek. Zoo wyjaśnia.

Dziwne zwierzę w zoo

Wideo ukazujące niedźwiedzia, który staje na tylnych łapach i bardzo długo utrzymuje się w tej pozycji, a do tego macha, stało się hitem w mediach społecznościowych. Ludzie masowo przekazują sobie to nagranie dalej, twierdząc przy tym, że to na pewno nie jest zwierzę, a przebrany w specjalny kostium człowiek. 

Ma o tym świadczyć fakt dziwnego zachowania oraz nietypowego układania się futra na plecach stworzenia. Ponadto widzowie twierdzą, że oszustwo jest w tym przypadku bardzo prawdopodobne, bo w przeszłości zdarzało się już, że ogrody zoologiczne podstawiały psy czy osły przystrojone tak, aby udawały dzikie zwierzęta. Zoo, w którym przebywa niedźwiedź z filmu, odpowiedziało na zarzuty.

Naukowcy kochają arbuzy. Od sprawdzania słodkości dzięki sztucznej inteligencji, po wytwarzanie paliwa Polacy mają tęgie głowy i dokonali niesamowitego przełomu. Chodzi o napędy kosmiczne

Angela mówi jak jest

Rzekome oszustwo z człowiekiem w kostiumie niedźwiedzia miało miejsce w ogrodzie zoologicznym w chińskim mieście Hanzhou. Jak podaje CNN, ogród we wschodnich Chinach odniósł się do kwestii pozornej mistyfikacji. Władze zaprzeczyły sugestiom, jakoby w postać niedźwiedzia wcielał się odpowiednio przebrany pracownik. Niestety plotki o przebierankach już tak bardzo rozpowszechniły się w chińskich mediach społecznościowych, że ludzie nie odpuszczają i wciąż twierdzą, że to oszustwo. Zoo zdecydowało się wystosować oświadczenie z perspektywy niedźwiedzia.

Niedźwiadek z zoo w Chinach miał powiedzieć: „Jestem Angela, niedźwiedź malajski. Wczoraj po pracy zadzwonił do mnie szef zoo z pytaniem, czy przypadkiem nie jestem takim leniem, że zamiast iść do roboty, to znalazłam na swoje miejsce człowieka”, czytamy w komunikacie od zoo. Władze zoo w Hangzhou przekazały też, że ludzie nie są obyci z tym nietypowym gatunkiem i go „nie rozumieją”, podaje CNN. „Pozwólcie, że powtórzę wszystkim, że jestem niedźwiedziem malajskim. Nie czarnym niedźwiedziem, nie psem — niedźwiedziem malajskim!”, brzmi dalsza część oświadczenia skierowanego do turystów. Jedyny plus dla zoo jest taki, że ściąga do niego jeszcze więcej odwiedzających, aby na własne oczy przekonać się o tym, czy niedźwiedź jest prawdziwy.

Oszustwa chińskich ogrodów zoologicznych

Choć brzmi to jak bajki, rzeczywiście chińskie ogrody nie raz dopuszczały się mistyfikacji i podstawiały przebierańców za prawdziwe dzikie zwierzęta. Jak wspomina CNN, na przykład w 2013 r. miejskie zoo w centralnej prowincji Henan próbowało wykorzystać psa rasy mastif tybetański jako lwa. Sprawa szybko wyszła na jaw, bo rzekomy lew szczekał.

Zoo w Hanzhou broni się jednak w kwestii pomówień o pracownika przebranego za niedźwiedzia malajskiego, podając konkretne dane. Jak cytuje The Guardian, chińskie zoo podało, że niedźwiedzie malajskie są wielkości dużych psów, mają maksymalnie 1,3 metra wysokości, gdy stoją na tylnych łapach. Niedźwiedź grizzly ma ok. 2,8 metra. Rzecznik zoo przekazał natomiast, że takie oszustwo nie mogłoby zostać przeprowadzone w państwowym obiekcie, a przy obecnej, wysokiej temperaturze ok. 40 stopni Celsjusza, pracownik w futrzanym kombinezonie nie przetrwałby dłużej niż kilka minut, nim by po prostu zemdlał. W oświadczeniu zoo podało też, że sama Angela twierdzi, iż „my, niedźwiedzie malajskie, jesteśmy drobne, jesteśmy najmniejszymi niedźwiedziami na świecie”.

Co to za gatunek?

Niedźwiedź malajski to gatunek niewielkiego niedźwiedzia występujący głównie w południowej i wschodniej Azji. Jest najmniejszym spośród wszystkich gatunków niedźwiedzi. Charakterystyczną cechą niedźwiedzia malajskiego jest jego krótka, gęsta sierść o kolorze ciemnobrązowym lub czarnym, z charakterystycznym znakiem w kształcie litery „V” na klatce piersiowej. Oczy mają jasnoczerwoną plamkę. Niedźwiedź ten ma krótkie, silne łapy z długimi pazurami, które są przydatne do wspinania się po drzewach, ponieważ potrafi poruszać się zarówno na ziemi, jak i po gałęziach. 

Niedźwiedzie malajskie są wszystkożerne i żywią się różnymi roślinami, owocami, miodem, a także drobnymi zwierzętami, jajami i termitami. Ich naturalnym siedliskiem są wilgotne lasy tropikalne, zarówno nizinne jak i górzyste, gdzie mogą znaleźć wystarczającą ilość pożywienia. 

Niestety, populacja niedźwiedzi malajskich jest zagrożona ze względu na niszczenie i degradację ich siedlisk oraz kłusownictwo. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) wymienia gatunek jako zagrożony wyginięciem. Dlatego ochrona tych uroczych zwierząt jest niezwykle istotna, aby zapewnić im przetrwanie na naszej planecie.