Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > To zdjęcie z Jowisza zadziwia, NASA właśnie je opublikowała. “W samą porę na Halloween”
Paula Drechsler
Paula Drechsler 26.10.2023 12:50

To zdjęcie z Jowisza zadziwia, NASA właśnie je opublikowała. “W samą porę na Halloween”

NASA
saxettom/Flickr

NASA opublikowała niesamowite zdjęcie dostarczone dzięki misji Juno. “W samą porę na Halloween” napisała NASA w komentarzu do fotografii poczynionej podczas przelotu obok Jowisza. To, co udało się uchwycić, przywodzi na myśl twarz bajkowego Quasimodo. Oto zdjęcie, oraz wyjaśnienie niezwykłego widoku.

Misja badawcza i intrygująca fotografia Jowisza

Wszechświat fascynuje ludzi od dawna. Często zdarza się, że różnego rodzaju zdjęcia z kosmosu wywołują falę różnorakich emocji, ponieważ dają złudzenie odkrycia życia pozaziemskiego albo odnalezienia ukształtowania świadczącego o tym, że kiedyś prawdopodobnie ktoś już tam był. Niekiedy odpowiednio uchwycone pozaziemskie formacje budzą rozmaite skojarzenia ze znanymi nam elementami, np. ludźmi czy zwierzętami. Czasem takie fotografie publikowane np. przez NASA są naprawdę zadziwiające, intrygujące lub nawet przerażające. Podobnie jest również i tym razem. Agencja właśnie opublikowała na swojej stronie fotografię, która bardzo pasuje do klimatu Halloween.

- Podczas swojego 54. bliskiego przelotu obok Jowisza, misja NASA Juno uchwyciła zadziwiający widok obszaru w dalekich północnych regionach gigantycznej planety, zwanego Jet N7. Zdjęcie przedstawia burzowe chmury i nawałnice, które widać na linii oddzielającej dzienną i nocną stronę planety. Niski kąt padania światła słonecznego podkreśla złożoną topografię obiektów w tym regionie, którą naukowcy badali, aby lepiej zrozumieć procesy zachodzące w atmosferze Jowisza - wyjaśnia NASA.

Już się zaczęło, można zgarnąć świetne nagrody. Wystarczy zrobić tę jedną rzecz Orlen testuje nową usługę. Ten pomysł może okazać się prawdziwym hitem

Kosmiczny Quasimodo w sam raz na Halloween

Choć to tylko burzowe chmury i wyładowania, ludzkie oko wychwytuje tam coś innego. Kłębowisko nasuwa skojarzenia z dziwaczną, wykrzywioną twarzą, przypomina ona nieco bajkowego Quasimodo. Za taki odbiór fotografii odpowiada efekt pareidolii. Możecie go kojarzyć z bardzo popularnego w sieci nagrania “buzię widzę w tym tęczu”. Teraz jest natomiast “buzię widzę w tym Jowiszu”.

Pareidolia to zjawisko dopatrywania się znanych kształtów w przypadkowych obiektach ze względu na rozmieszczenie kształtów i szczegółów, czemu towarzyszy poczucie nierzeczywistego charakteru owych spostrzeżeń (co odróżnia je od iluzji), przeważnie pojawiające się przy pełnej świadomości. Praktycznym wykorzystaniem fenomenu pareidolii jest zastosowanie go w psychologii - chodzi o test Rorschacha, polegający na interpretowaniu przez badanego rozrzuconych na 10. tablicach plam atramentu. Bardzo często efekt pareidolii odczuwamy także właśnie wtedy, gdy patrzymy na chmury i wyłapujemy wówczas rozmaite obrazy, np. królika, anioła, etc. Tak samo jest i w przypadku zdjęcia z misji Juno.

- Jak często zdarza się na zdjęciach z Juno, chmury Jowisza na tym zdjęciu powodują pareidolię, czyli efekt, który sprawia, że obserwatorzy postrzegają twarze lub inne obiekty w dużej mierze według przypadkowych wzorów - wyjaśnia NASA.

NASA misja Juno quasimodo
NASA, Jowisz

Każdy może badać zdjęcia z NASA

Mężczyzna biorący udział w badaniach poprzez “citizen science”, umożliwiającej włączenie się zwykłych obywateli do świata nauki, przygotował to zdjęcie na podstawie świeżych danych dostarczonych z JunoCam.

- Vladimir Tarasov opracował ten obraz przy użyciu surowych danych z instrumentu JunoCam. W momencie wykonania surowego zdjęcia, sonda kosmiczna Juno znajdowała się około 4800 mil (około 7700 kilometrów) nad wierzchołkami chmur Jowisza, na szerokości geograficznej około 69 stopni północnych - wyjaśnia NASA.

Surowe obrazy dostarczane z JunoCam są publicznie dostępne do wglądu dla każdego i udostępniono możliwość ich przetwarzania w produkty obrazowe pod adresem  https://missionjuno.swri.edu/junocam/processing. Warto się zainteresować, jeśli lubi się taką tematykę, ponieważ być może uda się natrafić na kolejne niesamowite ujęcia.

Więcej informacji na temat nauki obywatelskiej NASA można natomiast znaleźć na stronie https://science.nasa.gov/citizenscience.