Nasa

Znak w kształcie kuli przedstawiający trójwymiarową reprezentację oryginalnego logo NASA
16.02.2024 13:57 Licealista z Polski zachwycił NASA. Wielki sukces 17-latka

W lutym bieżącego roku, świat nauki i fotografii kosmicznej został wstrząśnięty niezwykłą wiadomością – 17-letni Polak, zdobył prestiżowy konkurs NASA, prezentując swoje fascynujące ujęcie "Wilczego Księżyca". To wyjątkowe osiągnięcie nie tylko podkreśla talent młodego fotografa, ale również rzuca światło na potencjał i inspirację płynącą z eksploracji kosmosu przez młode pokolenia. 

Very Large Array
23.11.2023 16:37 Ziemia po raz pierwszy otrzymała w ten sposób wiadomość z kosmosu. Nadchodzi rewolucja

Sukcesem zakończył się ważny test systemu, który już w niedalekiej przyszłości może całkowicie zmienić to, jak komunikujemy się z obiektami w przestrzeni kosmicznej, także tej relatywnie odległej. NASA dowiodła, że z powodzeniem można nawiązać kontakt z miejscami oddalonymi o dziesiątki milionów kilometrów, wykorzystując w tym celu nie radio, lecz światło.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
04.11.2023 22:06 NASA opublikowała nową aplikację. To gratka dla każdego amatora patrzenia w niebo

Dobre wieści dla wszystkich obserwatorów nieba, ale nie tylko. NASA opublikowała nową aplikację mobilną, dzięki której każdy, z dowolnego miejsca na świecie, może śledzić to, co dzieje się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

sonda juno
04.11.2023 15:49 Ślady substancji organicznych na największym księżycu Jowisza. Ciekawe odkrycie sondy Juno

Wyniesiona w przestrzeń kosmiczną w 2011 roku sonda Juno dokonała interesujących obserwacji na powierzchni ciała Ganimedes, największego satelity Jowisza. Według opracowań dostarczonych przez nią danych znajdują się tam zarówno ślady soli, jak i substancji organicznych.

telewizja
04.11.2023 12:43 Nowy serwis streamingowy za darmo i bez reklam. Rusza za kilka dni, oto co będzie można oglądać

W Polsce dostępnych jest kilka platform, na których można oglądać rozmaite treści. Działa m.in. Netflix, Disney+ czy SkyShowtime oraz ogrom innych usług tego typu. Wiele z nich drożeje, dlatego warto sprawdzić tę nowość. Jest zupełnie za darmo, bez subskrypcji i reklam.

NASA
26.10.2023 12:50 To zdjęcie z Jowisza zadziwia, NASA właśnie je opublikowała. “W samą porę na Halloween”

NASA opublikowała niesamowite zdjęcie dostarczone dzięki misji Juno. “W samą porę na Halloween” napisała NASA w komentarzu do fotografii poczynionej podczas przelotu obok Jowisza. To, co udało się uchwycić, przywodzi na myśl twarz bajkowego Quasimodo. Oto zdjęcie, oraz wyjaśnienie niezwykłego widoku.

nocne niebo
18.10.2023 13:10 Na nocnym niebie niedługo pojawi się wyjątkowe widowisko. Kiedy wypatrywać Orionidów?

Październik w tym roku obfituje w różne astronomiczne wydarzenia. Co jakiś czas pojawiają się na przykład satelity Starlink, które lecąc tworzą widowiskowe zjawisko zwane “kosmiczny pociąg”. Już niedługo miłośników obserwowania nocnego nieba czeka ponadto inny fascynujący spektakl. Tym razem popis dadzą Orionidy. Czym są, kiedy dokładnie ich oczekiwać i w którym kierunku patrzeć?

sonda
28.09.2023 16:08 Planetoida Bennu - NASA przekazuje nowe informacje. "Naukowcy wstrzymali oddech, gdy podniesiono pokrywę"

Na Ziemi wylądowała wyczekiwana przesyłka z kosmosu - próbki planetoidy, która może w przyszłości uderzyć w Ziemię z siłą 22 bomb atomowych. Sprowadzenie kapsuły z drobinami pobranymi z obiektu kosmicznego miało kosztować “tyle, ile wynosi połowa rocznego budżetu Polski”. Teraz otworzono pojemnik i NASA ujawnia pierwsze informacje.

teleskop jamesa webba
19.09.2023 12:17 Teleskop Webba uchwycił coś niesamowitego. Spektakularne zdjęcie kosmicznego "noworodka"

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uwiecznił niesamowity obraz. Na nowym zdjęciu z teleskopu widać tzw. obiekt Herbiga-Haro. Chodzi o obszar otaczający gwiezdnego “noworodka”. Spektakularne zdjęcie obiegło świat i wzbudziło ogromny zachwyt. Jak wygląda?