Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > UOKiK wykrył zmowę cenową na rynku monitoringu elektronicznego. Ponad 37 mln złotych kary
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 10.01.2024 11:56

UOKiK wykrył zmowę cenową na rynku monitoringu elektronicznego. Ponad 37 mln złotych kary

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Marek BAZAK/East News

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, poinformował o zakończeniu postępowania w sprawie praktyk stosowanych przez producentów sprzętu służącego do monitoringu elektronicznego. Ukarane zostały spółki i osoby fizyczne. W wyniku wykrycia niedozwolonego porozumienia nałożono ponad 37 mln złotych kar.

Zmowa cenowa na polskim rynku. UOKiK wkroczył do akcji

Sprawa dotyczy m.in. działalności firmy Dahua Technology Poland zajmującej się importem i dystrybucją sprzęty firmy Dahua produkującej m.in. kamery IP i HDCVI, wideodomofony, stacje bramowe i portierskie czy rejestratory. Od samego początku swojej działalności miała ona prowadzić praktyki noszące znamiona zmowy cenowej z innymi dystrybutorami.

W rezultacie sprzęt Dahua trafiający na polski rynek dostępny był w cenach ustalonych pomiędzy Dahua Technology Poland i innymi spółkami, tak aby niemożliwe było nabycie przez polskich klientów urządzeń służących do monitoringu elektronicznego w cenach innych, niż te wynikające ze zmowy. DTP przekazywało dystrybutorom z góry ustalone cenniki wraz z maksymalnymi rabatami.

Potężna kara dla Polsatu, poszło o sylwestrowy konkurs. Znamy kwotę

Kary dla spółek i osób fizycznych. UOKiK nałożył dotkliwe kary

Oprócz zmowy cenowej dystrybutorzy podzielili między sobą rynek, tak aby pierwsza spółka, która zgłosiła się do Dahua z ofertą otrzymywała wyłączność na obsługę danego klienta. Inne firmy nie mogły mu przedstawić bardziej atrakcyjnej oferty, nawet jeśli było to dla nich osiągalne i rentowne. Dahua Technology Poland miała także aktywnie zniechęcać dystrybutorów o konkurowanie o tego samego klienta.

Łącznie ukaranych zostało sześć spółek:

  • Dahua Technology Poland – 22 191 472,31 zł,
  • Alkam Security z Jabłonnej – 1 750 168,85 zł,
  • Alpol z  Katowic – 1 880 340,62 zł,
  • Eltrox z Częstochowy – 6 716 275,63 zł,
  • Delta - Opti Monika Matysiak z Poznania – 2 746 100,63 zł,
  • TECHGLOBAL Marcin Gradzewicz (wspólnik spółki cywilnej) z Gdańska – 496 066,96 zł,
  • TECHGLOBAL Michał Gałęzowski (wspólnik spółki cywilnej) z Gdańska – 496 066,97 zł.

Jak wspomniano, kary zostały nałożone także na osoby fizyczne, które brały udział w procederze. Ich łączna wysokość to ponad 739 tys. zł. Najwyższa z nich to 245 tys. zł, najniższa – 42,5 tys. zł.

Zobacz także: Duże zmiany w ofercie Plusa. Operator wyłącza usługi i podwyższa opłaty

Program wyrozumiałości UOKiK

Decyzja prezesa UOKiK nie jest prawomocna i ukarani mogą się odwołać do sądu. Ponadto UOKiK prowadzi program łagodzenia kar, w ramach którego kary mogą być obniżone lub w ogóle wycofane, jeśli podmioty biorące udział w zmowie będą współpracować z UOKiK i przekazywać urzędowi kolejne szczegóły dotyczące nielegalnych praktyk.