Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Użytkownicy Androida powinni o tym wiedzieć. Szykują się ważne zmiany
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 16.05.2024 16:52

Użytkownicy Androida powinni o tym wiedzieć. Szykują się ważne zmiany

telefon
Fot. Pixabay/krapalm

Oficjalnej premiery nowej wersji systemu od Google można spodziewać się w trzecim kwartale tego roku. Za sprawą trwających beta testów oraz pojawiających się przecieków, można już jednak coś o nim powiedzieć. Jakie są największe różnice względem poprzedniej wersji? 

Premiera - październik 2024

Najnowsza wersja systemu Android nie będzie wprowadzać rewolucyjnych zmian, trudno byłoby jednak zakładać, że będzie całkowicie pozbawiony nowości. Mowa wszakże o aktualizacji przenoszącej system na nową, pełną liczbę, a to zawsze musi się wiązać z konkretną funkcjonalnością, a nie wyłącznie kosmetyką. O tym, że wraz z premierą, która odbędzie się prawdopodobnie w okolicach października, Android 15 przyniesie kilka interesujących funkcji, z całą pewnością wiemy już dziś. 

Ukryte funkcje Messengera. Większość nie ma o nich pojęcia

Co nowego?

Prywatne aplikacje – Nowa funkcja przeznaczona dla osób, które dzielą się swoim telefonem z innymi, przed którymi mają jednocześnie coś do ukrycia, w tym wypadku – aplikacje. System umożliwi ukrywanie wybranych przez użytkownika aplikacji w tak zwanej ”prywatnej przestrzeni”, zezwalają na dostęp do nich jedynie poprzez potwierdzenie tożsamości – na przykład poprzez zeskanowanie linii papilarnych. 

Nowe widgety i personalizacja ekranu – Wraz z przejściem na 15-tkę, użytkownicy będą mogli z większą swobodnością dostosowywać swój ekran blokady telefonu. Będzie można dodawać nowe widgety, powiązane chociażby z muzyką, kalendarzem, skrótami informacji czy prognozą pogody. 

Większa kontrola nad lokalizacją – Użytkownicy Androida 15 będą się cieszyć większą kontrolą nad tym, w jakim stopniu system i zainstalowane aplikacje korzystają z danych lokalizacyjnych. Pozwoli to na większą ochronę swojej prywatności. Wreszcie ograniczony dostęp do danych dotyczących naszego położenia mają też mieć operatorzy sieci komórkowych. 

W portfelu Google zmieści się więcej – Android 15 rozszerzy możliwości swojego elektronicznego portfela. Oprócz kart zawierających kody kreskowe oraz QR – jak dotąd, użytkownicy będą do swojego wirtualnego portfela będą mogli przenosić również karty, na których jest wyłącznie tekst. Umożliwi to odchudzenie prawdziwego portfela np. o karty biblioteczne, bilety, czy może nawet karty komunikacji miejskiej. 

Bluetooth Audio Sharing – Ta funkcja ucieszy tych, którzy lubią słuchać wspólnie muzyki, korzystając jednocześnie z słuchawek. Dzięki niej, w szybki i prosty sposób będzie można dzielić się muzyką i słuchać jednocześnie tych samych utworów lub podcastów. 

Łączność satelitarna – Android 15 wprowadza wsparcie dla łączności satelitarnej. To rozwiązanie, które może okazać się kluczowe dla osób, które często podróżują lub mają nieszczęście mieszkać w okolicy, która cierpi na braki zasięgu. 

Analiza baterii i pamięci wewnętrznej – Nowa wersja systemu pozwoli na bieżąco śledzić stan i żywotność baterii. To rozwiązanie, które doskonale znają użytkownicy IOS. Ponadto Android 15 pozwoli też na lepsze zarządzanie pamięcią wewnętrzną urządzenia, co powinno przyczynić się do poprawy jego stabilności. 

Beta testy

Wciąż trwają beta testy Androida 15. Osoby, które nie mogą doczekać się, by samodzielnie sprawdzić jak wygląda oraz jak działa nowa wersja systemu, mogą dołączyć do testów. W tym celu trzeba zapisać się do programu ”Android Beta dla Pixel”. By dostęp do wersji beta został zatwierdzony, trzeba jednak posiadać któryś z poniższych modeli telefonu Pixel:

Pixel 6,
Pixel 6 Pro,
Pixel 6a,
Pixel 7,
Pixel 7 Pro,
Pixel 7a,
Pixel Tablet,
Pixel Fold,
Pixel 8,
Pixel 8 Pro.
 

Źródło: android.com.pl, gsmmaniak.pl