Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Ważny komunikat dla klientów banków. Przelewy nie dojdą na czas
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.12.2023 23:07

Ważny komunikat dla klientów banków. Przelewy nie dojdą na czas

laptop
Pixabay @StartupStockPhotos

Krajowa Izba Rozliczeniowa wydała ważny komunikat do wszystkich użytkowników bankowości elektronicznej. Chodzi o system rozliczeniowy Elixir, który w najbliższych dniach będzie miał przerwę w funkcjonowaniu. W związku z tym planowane przelewy mogą nie dotrzeć na czas. Przekazano szczegóły.

System Elixir w tych dniach nie będzie działał. Przelewy nie dotrą na czas

System rozliczeniowy Elixir to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych, który obsługuje przelewy międzybankowe w polskiej walucie. System jest obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową, która poinformowała właśnie o ważnych zmianach.

W ciągu najbliższych dni Elixir będzie miał przerwę w funkcjonowaniu, a co za tym idzie, klienci nie będą mieli możliwości wysłać przelewu bankowego. Warto zapoznać się ze szczegółami i zaplanować wszelkie transakcje z wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że dotrą na czas.

Zmiany w popularnych bankomatach. Naciśniesz jeden przycisk i będziesz musiał płacić

W tych dniach nie zrobisz przelewu

Przelewy mogą nie dotrzeć na czas, jeśli wykonamy je w dni świąteczne - w poniedziałek i wtorek 25 i 26 grudnia, a także 1 stycznia w Nowy Rok. System Elixir tego dnia nie będzie działał - poinformowała w oficjalnym komunikacie Krajowa Izba Rozliczeniowa.

"System Euro Elixir, w którym rozliczane są krajowe i transgraniczne przelewy w euro, w dniach 22 i 29 grudnia będzie funkcjonował zgodnie ze zwykłym harmonogramem. Podobnie jak w każdym dniu roboczym, KIR przeprowadzi w tych dniach 6 sesji rozliczeniowych. Natomiast system nie będzie działał 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Dla tego systemu, kolejne dni rozliczeniowe w okresie przerw świątecznych, to odpowiednio 27 grudnia br. oraz 2 stycznia 2024 r." - czytamy w komunikacie.

Warto zaplanować przelewy z wyprzedzeniem

Rozliczenie oraz rozrachunek zleconych w systemie transakcji, takich jak np. przelewy, odbywa się w trzech sesjach od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30, 13:30 oraz 16:00. Wyjątek stanowią dni, które ustawowo są wolne od pracy.

Warto pamiętać, aby zaplanować ważne transakcje wcześniej, bowiem przelewy, które zlecimy w piątek 22 grudnia po godzinie 16:00, trafią na konta odbiorców dopiero w środę 27 grudnia. Z kolei przelew bankowy zlecony 29 grudnia w piątek po godzinie 13:30, trafi na konta odbiorców dopiero we wtorek 2 stycznia.