Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Wiadomości Google nie wytrzymały. Duża awaria zaskoczyła użytkowników
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 01.01.2024 16:03

Wiadomości Google nie wytrzymały. Duża awaria zaskoczyła użytkowników

smartfon
Fot. biznesinfo.pl

Posiadacze smartfonów z systemem Android zgłaszają irytujący problem w jednej z najważniejszych aplikacji systemowych – Wiadomości. Wygląda na to, że Google nie przygotowało jej odpowiednio na rok 2024, przez co niemożliwe jest korzystanie z niektórych przydatnych funkcji.

Wiadomości Google zawodzą w Nowy Rok

Użytkownicy na całym świecie zgłaszają błąd w działaniu aplikacji Wiadomości, który uniemożliwia im wysłanie zaplanowanych wcześniej wiadomości tekstowych. Domyślna aplikacja Androida obsługująca wiadomości tekstowe może wysyłać je nie tylko od razu, ale też w dowolnym wskazanym przez użytkownika terminie, z dokładnością do minuty.

Ku zaskoczeniu wielu użytkowników, którzy chcieli zaplanować wysłanie za pośrednictwem SMS-a życzenia noworoczne, taka funkcja była ostatniej nocy w Wiadomościach niedostępna. Ponadto w części przypadków nadal nie przywrócono Wiadomościom pełnej sprawności.

Zapomniana funkcja w Androidzie. Znacznie ułatwia korzystanie ze smartfonu

Przyszłe daty „niedozwolone”

Zamiast pełnoprawnego dostępu do kalendarza, w którym oznaczyć można było dowolną przyszłą datę, Wiadomości uniemożliwiały zaplanowanie wiadomości, zaś próby ręcznego wprowadzania daty kończyły się tylko wyświetleniem komunikatu „Data jest niedozwolona”. Co ciekawe, wyjątek stanowi data 31 grudnia 2024 r.

Część użytkowników poradziła sobie z problemem, korzystając z jednego z predefiniowanych ustawień, np. „jutro o 8:00”, ale nie wszyscy mieli taką możliwość. Warto bowiem zaznaczyć, że problem dotyka tylko części użytkowników, zaś inni nie napotkali żadnych problemów ani w Sylwestra, ani już w roku 2024. 

Na łatkę trzeba będzie czekać

Po zapoznaniu się ze zgromadzonymi już na forach pomocy Androida i Reddicie zgłoszeniami można dojść do wniosku, że do problemów w przeważającej liczbie przypadków dochodzi w wersji testowej Wiadomości z kanału beta. Znacznie trudniej odtworzyć błąd na stabilnej wersji aplikacji.

Problem w tym, że developerzy odpowiedzialni  za wersje beta mają aktualnie przerwę w pracy i na aktualizację rozwiązującą problem trzeba będzie poczekać. Jak dotąd nic nie wskazuje na to, aby błąd w planowaniu wiadomości był świadomym działaniem, które miałoby odciążyć infrastrukturę w krytycznym momencie.