Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Za te znaczki z PRL-u można zdobyć fortunę. Koniecznie sprawdź, czy je masz
Paula Drechsler
Paula Drechsler 21.06.2023 11:21

Za te znaczki z PRL-u można zdobyć fortunę. Koniecznie sprawdź, czy je masz

znaczki
East News

Zbieranie znaczków było niegdyś bardzo popularnym hobby, a dziś staje się również sposobem na dobry zarobek. Okazuje się, że niektóre z tych skromnych kawałków papieru mogą być teraz warte krocie. Lepiej sprawdzić w domu wszystkie zakamarki, aby je odnaleźć.

Znaczki z PRL-u jak prawdziwe skarby

Czy wiesz, że na dnie Twojej szafy może kryć się prawdziwy skarb? Taki mały kawałek historii w postaci znaczków z czasów PRL-u może Ci przynieść krocie. Na aukcjach internetowych niektóre egzemplarze osiągają absolutnie zawrotne kwoty. Za taki malutki kartonik można wyciągnąć setki tysięcy złotych.

Jeśli masz gdzieś w szafie zapomniane znaczki z PRL-u, być może jest to doskonały moment, aby je odszukać, przejrzeć i zastanowić się, czy kryje się w nich niewykorzystana fortuna.

Na starych telefonach komórkowych można nieźle zarobić. Niektóre modele są warte fortunę

Sposób na szybki zarobek

Kolekcjonerzy znaczków płacą za niektóre egzemplarze zawrotne sumy. Niegdysiejsze hobby może się więc okazać niezwykle dochodowe. Mało kto wyobrażał sobie, że niewinna zabawa w zbieranie znaczków (lub hobby z prawdziwego zdarzenia) przerodzi się kiedyś w tak intratne zajęcie. Warto przejrzeć klasery i sprawdzić w internecie lub w skupie znaczków, czy posiadane przez nas okazy są coś warte. To sposób na łatwy i szybki zarobek.

Genialne pomysły, które przynoszą krocie. Te nietypowe biznesy biją rekordy zysków

Na aukcjach, które pojawiają się regularnie w serwisach sprzedażowych takich jak Allegro czy OLX można zerknąć na aktualnie popularne znaczki. Bardzo ważne jest zaznajomienie się z kilkoma podstawowymi informacjami na temat posiadanych znaczków, takich jak historia danego egzemplarza, sprawdzenie jego stanu, dostępności i oczywiście unikatowości. Jeśli dobrze wybierzemy, możemy zyskać nawet ponad 100 tys. zł. Niektórzy decydują się nawet na sprzedaż całych kolekcji i klaserów z różnych lat, na OLX można znaleźć ofertę na niemal pół miliona złotych!

Oferty sprzedażowe znaczków z PRL na serwisie OLX

Fot. Wyróżnione oferty różnych propozycji dotyczących sprzedaży znaczków, wystawione na OLX.

Jakie znaczki z PRL są obecnie najbardziej poszukiwane?

Szacuje się, że w okresie PRL-u zbieraniem znaczków pocztowych zajmowało się w sposób profesjonalny nawet kilkaset tysięcy osób. Być może jeśli nie zbieraliśmy ich sami, robili to nasi krewni. Jest więc wysoce prawdopodobne, że nawet nie jesteśmy świadomi, iż posiadamy cenne okazy. Warto to sprawdzić, bo tysiące złotych leży w zasięgu ręki. 

Jak podaje serwis Genialne, aktualnie wśród najbardziej poszukiwanych i cenionych egzemplarzy są:

  • Odwrotka Bokserów — znaczek z 1956 r., który został wydrukowany do góry nogami. Jak podaje Muzeum Wrocław, znaczki z tego typu defektami zazwyczaj należą do najdroższych. Są bardzo cenne w oczach kolekcjonerów. Ten znaczek jest warty ok. 150 tys. zł.

Odwrotka bokserów, wartościowy znaczek, zdjęcie Muzeum Wrocław

Fot. Odwrotka bokserów, znaczek Polska. Źródło: Muzeum Wrocław

  • Wysoką wartość mają też różne kolekcje znaczków z ZSRR. Serwis Genialne podaje, że za taki zestaw można otrzymać nawet 100 tys. zł.
  • Za komplet arkuszu z serii Badanie Kosmosu można natomiast dostać ok. 40 tys. zł.

    8 arkuszy znaczków z serii Badanie KosmosuFot. 8 arkuszy z zestawu Badanie Kosmosu, Polska. Źródło: Allegro. 
  • Wiele innych kolekcji znaczków. Warto sprawdzać na stronach z ofertami sprzedażowymi, albo wybrać się do punktu skupu antyków lub filatelistyki i poprosić o wycenę. Może się okazać, że trzymamy w mieszkaniu prawdziwy skarb, który zasili domowy budżet.

Różne znaczki z PRL, OLX

Fot. Różne znaczki z okresu PRL, wystawione na aukcje internetowe. Źródło: OLX.