Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Znamy nazwę kolejnej wersji Windowsa. Microsoft uciął spekulacje
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 11.02.2024 14:53

Znamy nazwę kolejnej wersji Windowsa. Microsoft uciął spekulacje

Windows
Fot. Clint Patterson

Rok 2024 ma być niezwykle ważny dla rynku pecetów. Wielokrotnie już przedstawiciele producentów sprzętu wyrażali nadzieję na powrót do wyników sprzedaży pecetów sprzed pandemii. Motorem napędowym wzrostów ma być nowa wersja Windowsa. Microsoft w końcu oficjalnie wyjaśnił, jaka przyszłość czeka system w ciągu nadchodzących miesięcy.

Windows 11 24H2 zamiast Windowsa 12

W bieżącym roku oczekujemy ewolucji Windowsa w dwóch kierunkach. Pierwszym jest kolejna duża wersja systemu operacyjnego, która przyniesie znaczącą integrację z dużym modelem językowym GPT pod postacią funkcji związanych z Copilotem. Drugi to popularyzacja maszyn wykorzystujących procesory o architekturze ARM.

Wypowiedzi m.in. szefa finansów Intela z końca zeszłego roku sugerowały, że będziemy mieli w nadchodzących miesiącach do czynienia z premierą kolejnej dużej wersji Windowsa, którą szybko roboczo zaczęto nazywać Windowsem 12. Dziś wiemy już, że taka się przynajmniej na razie premiera nie odbędzie. Zamiast tego – co oficjalnie potwierdził już Microsoft – otrzymamy Windowsa 11 w wersji 24H2.

Jedno kliknięcie i przyśpieszysz komputer. Nowe narzędzie już dostępne

Harmonogram corocznych dużych aktualizacji

Oznaczanie wersji wskazuje na to, że duża aktualizacja Windowsa 11 trafi do użytkowników w drugiej połowie roku, podobnie jak to miało miejsce z poprzednimi dużymi wydaniami. Wersja 21H2 ukazała się 4 października 2021 r., 22H2 20 września 2022 r., a ostatnia aktualizacja – 23H2 – 31 października zeszłego roku. Wnioski nasuwają się same – 24H2 pojawi się wczesną jesienią.

Źródłem informacji o takich planach wydawniczych jest nota wydawnicza testowych wersji Windowsa, w której Microsoft – przy okazji tymczasowego połączenia gałęzi Canary i Dev – poinformował, że tegoroczną aktualizacją będzie właśnie 24H2. Potwierdzono także, że coroczny harmonogram dużych nowych wydań Windowsa będzie odtąd obowiązującym, co w końcu klaruje przyszłość Windowsa, przynajmniej w tym roku.

Wiele zmian w nadchodzącej wersji systemu

W nocie próżno szukać jakiejkolwiek wzmianki o Windowsie 12, co de facto wyklucza możliwość jego premiery jeszcze w 2024 r. Warto przypomnieć, że również producenci sprzętu unikali nazywania wersji systemu, jaki zaprezentowany zostanie w tym roku. Nie zmienia to jednak wyrażonych przez nich nadziei na powrót do dawnych wyników sprzedaży, co jest potwierdzeniem, że w 24H2 pojawią się naprawdę duże nowości.