Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Znikające pliki na Dysku Google. Znamy sposób na odzyskanie utraconych danych
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 07.12.2023 13:17

Znikające pliki na Dysku Google. Znamy sposób na odzyskanie utraconych danych

google
Fot. Brett Jordan / Unsplash

W ostatnim czasie użytkownicy Dysku Google napotkali poważne problemy z działaniem usługi. Ze schowków zniknęły wszystkie pliki. Początkowe odpowiedzi administracji sugerowały, że nie są im znane powody usterki – użytkownikom zalecono jedynie działania ograniczające szkody. Teraz wydano już rekomendacje służące odzyskaniu plików.

Znikające pliki na Dysku Google

O znikających plikach na Dyskach Google pisaliśmy pod koniec listopada. Wówczas na forach pomocy technicznej usługi, ale też m.in. na Reddicie, publikowano liczne zgłoszenia, według których Dyski Google części użytkowników zostały całkowicie opróżnione. Dotyczyć miało to przede wszystkim tych posiadaczy schowków, którzy korzystali z desktopowego klienta usługi.

Google potwierdziło występowanie problemów, jednak nic nie wskazywało na to, że administracja wie, co się stało. Jedyną rekomendacją było zaniechania prób rozłączania konta w usłudze z klientem oraz zabezpieczenie plików aplikacji. W odpowiedzi pojawiły się wyrazy obawy użytkowników, że pliki przepadły bezpowrotnie.

Znikające pliki na Dysku Google. Admnistracja nie wie, co się stało

Jak odzyskać utracone pliki?

Na szczęście dziś wiemy już, że takiego ryzyka nie ma. Google wydało bowiem instrukcje, dzięki którym można odzyskać zaginione na serwerach usługi dane. Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami za usterkę odpowiedzialne było samo Google, a konkretniej błąd w aplikacjach Dysku Google na desktopowych systemach operacyjnych.

Problem występował w kliencie Dysku Google w wersji 84. Aby odzyskać pliki, należy zainstalować nową wersję programu – od wydania oznaczonego 85.1.13.0 w górę. Następnie należy kliknąć ikonę Dysku Google na tacce systemowej, otworzyć aplikację oraz przejść do jej ustawień. Tam konieczne jest odzyskanie danych z użyciem funkcji przywracania kopii zapasowych.

Metoda nie zawsze skuteczna

Po przeprowadzeniu tych operacji, oprócz odzyskania plików, na pulpicie zostanie także utworzony nowy folder z plikami, które nie zostały zsynchronizowane.

Niestety wygląda na to, że metoda sama nie jest pozbawiona błędów – Google poinformowało, że w przypadku napotkania problemów z odzyskiwaniem plików, należy dokonać zgłoszenia problemów z hasztagiem #DFD84.

Tagi: Internet