Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Alert RCB przejdzie duże zmiany. Polacy będą dostawać więcej powiadomień
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 06.04.2024 10:19

Alert RCB przejdzie duże zmiany. Polacy będą dostawać więcej powiadomień

RCB
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) szykuje się do wprowadzenia istotnych zmian w systemie ostrzegania mieszkańców o zagrożeniach meteorologicznych. Według doniesień Polacy mogą spodziewać się otrzymywania znacznie większej liczby SMS-ów z alertami RCB, co stanowi reakcję na niedawne tragiczne wydarzenia związane z warunkami atmosferycznymi.

Zwiększona częstotliwość alertów RCB

Zgodnie z najnowszymi informacjami, alerty RCB będą wysyłane częściej niż dotychczas, a kluczową zmianą będzie ich wysyłanie już przy 1. stopniu zagrożeń meteorologicznych, a nie jak dotychczas przy 2. stopniu.  Stopnie te odpowiadają konkretnej skali wartości, określając stopień ryzyka dla różnych zjawisk pogodowych, takich jak silny wiatr, intensywne opady i burze z gradem.

Nowa polityka ma na celu ostrzeganie mieszkańców już na etapie niższego ryzyka, aby minimalizować szanse na tragedie związane z warunkami atmosferycznymi.

Ważna nowość w Chrome. Chodzi o bezpieczeństwo Uwaga na ten numer. Oszuści mają prawdziwe dane

Zwiększone informacje i szczegóły

Wraz z częstszymi alertami RCB, mieszkańcy Polski otrzymają także bardziej szczegółowe dane dotyczące zagrożeń meteorologicznych. Oprócz informacji o przewidywanych zjawiskach pogodowych SMS-y będą zawierały praktyczne wskazówki, na przykład dotyczące prędkości wiatru, mogącej powodować szkody lub zalecanej ilości spożywanej wody podczas upałów. Ta dodatkowa informacja ma na celu zwiększenie świadomości i przygotowania mieszkańców na ewentualne zagrożenia.

ZOBACZ TAKŻE: Te aplikacje kradną dane użytkowników. Mało kto o tym wie, lepiej usuń je z telefonu

Konsekwencje tragicznych wydarzeń

Decyzja o zwiększeniu częstotliwości alertów RCB jest bezpośrednią reakcją na tragiczne wydarzenia, które miały miejsce niedawno na południu Polski. Pięć osób straciło życie w wyniku silnych wiatrów, co skłoniło rząd do przemyślenia dotychczasowych procedur i zastosowania bardziej proaktywnego podejścia w ostrzeganiu przed niebezpiecznymi warunkami pogodowymi. 

Ministrowie spraw wewnętrznych i administracji mają omówić te kwestie w najbliższym czasie, aby dostosować zasady i procedury bezpieczeństwa do ekstremalnych warunków atmosferycznych.