Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Aparat w smartfonie może cię podglądać! Koniecznie to sprawdź
Irmina Jach
Irmina Jach 25.12.2023 22:08

Aparat w smartfonie może cię podglądać! Koniecznie to sprawdź

telefon
Freepik/benzoix

Czy wiesz, że aparat w smartfonie może cię podglądać? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że niektóre aplikacje i strony internetowe mogą wykorzystywać kamerę w telefonie, by śledzić aktywność użytkowników. Można to łatwo sprawdzić.

Aparat w smartfonie może cię podglądać

Warto wspomnieć, że aparat w smartfonie na ogół śledzi użytkownika za jego zgodą. Korzystając z aplikacji i stron internetowych, nierzadko odruchowo zgadzamy się na przyznanie im różnych uprawnień. Niektóre — na przykład Messenger — faktycznie potrzebują dostępu do zdjęć, żeby gwarantować pełną funkcjonalność. To bezpieczne i zrozumiałe.

Niektóre aplikacje wcale nie potrzebują jednak dostępu do aparatu i biblioteki zdjęć, a mimo wszystko go żądają. Co zrobić, gdy przypadkowo wyraziliśmy na to zgodę?

Rząd zapowiada nowy przedmiot w szkole. Zdumiewający plan

Android. Jak sprawdzić, czy aparat w smartfonie cię podgląda?

Jeśli jesteś właścicielem telefonu z systemem Android, powinieneś wejść w przeglądarkę internetową, której używasz i kliknąć ikonę trzech kropek w prawym górnym rogu. Następnie wybierz Ustawienia, Ustawienia witryn i Kamera. Zobaczysz listę stron, które mają dostęp do twojego aparatu. Jeżeli któraś z nich wyda ci się podejrzana, kliknij jej adres i wybierz opcję Blokuj.

ZOBACZ TAKŻE: Mateusz Morawiecki nie chciał oddać rządowego iPhone'a. Wiemy, za ile go odkupił

Sprawa wygląda podobnie w przypadku aplikacji. W swoim telefonie wybierz kolejno opcje: Ustawienia telefonu, Aplikacje, Uprawnienia aplikacji i Aparat. Wówczas zobaczysz listę aplikacji, które mają dostęp do twojej kamery. Klikając w ich ikony, możesz do woli korzystać z opcji Blokuj.

iOS. Jak sprawdzić, czy aparat w smartfonie cię podgląda?

Jeśli używasz iPhone'a i chcesz sprawdzić, które aplikacje mają dostęp do aparatu, powinieneś wejść w Ustawienia swojego smartfona. Gdy zjedziesz niżej, znajdziesz listę wszystkich aplikacji, które w nim zainstalowałeś. Po kliknięciu którejś z ikon będziesz miał możliwość odebrania aplikacji dostępu do aparatu, a także ograniczenia lub wyłączenia jej dostępu do biblioteki zdjęć.