Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Mateusz Morawiecki nie chciał oddać rządowego iPhone'a. Wiemy, za ile go odkupił
Irmina Jach
Irmina Jach 22.12.2023 18:52

Mateusz Morawiecki nie chciał oddać rządowego iPhone'a. Wiemy, za ile go odkupił

Mateusz Morawiecki
Wojciech Olkusnik/East News

Mateusz Morawiecki i jego ministrowie nie mogli rozstać się z rządowymi urządzeniami elektronicznymi. Były premier postanowił odkupić od KPRM iPhone'a, którego używał w czasie urzędowania. Opłacało się?

Mateusz Morawiecki wykupuje rządowe telefony

Centrum Informacyjne Rządu przekazało, że wnioski o możliwość odkupienia używanego rządowego sprzętu złożyło ośmiu pracowników KPRM, w tym Mateusz Morawiecki. Pozytywnie rozpatrzono aż sześć próśb. Najtańszym z urządzeń, o które wnioskowano, był siedmioletni Samsung Galaxy S7 Edge, którego wartość wyceniono na 253 zł.

Mateusz Morawiecki wnioskował o pozwolenie na kupno dwóch telefonów. Ostatecznie udało mu się zachować tylko jeden. Nie zostało ujawnione, który model pozostał w jego rękach. Wiadomo, że podczas pełnienia funkcji premiera używał iPhone'a 12 Pro z 128 GB pamięci i iPhone'a 12 Pro z 512 GB pamięci. KPRM wyceniła je na 2311 i 2683 zł. Ceny zbliżone są więc do rynkowych.

Na ten serial czekają miliony Polaków. Wspaniałe wieści dla fanów

Ministrowie PiS chcą zatrzymać sprzęty

Nie tylko byli pracownicy KPRM wnioskowali o możliwość zakupu rządowych telefonów. Ministerstwo Spraw Zagranicznych sprzedało trzy urządzenia. Najtańsze było warte 800 zł, a najdroższe - 3000 zł. Pracownicy Ministerstwa Zdrowia kupili iPhone'a 12 Pro za 1700 zł i laptop Lenovo ThinkPad T490s z 2020 roku za 1250 zł. Ministerstwo Rolnictwa pozbyło się aż sześciu urządzeń. Najtańsze kosztowało 380 zł, a najdroższe - 2600 zł. Trudno mówić tu jednak o niesamowitych okazjach.

Mateusz Morawiecki liczył na świetne ceny?

Przeglądając oferty w popularnym serwisie aukcyjnym, można zauważyć, że wspomniany Samsung Galaxy S7 Edge kosztuje od 150 do 500 zł. Smartfon miał swoją premierę w 2016 roku. Zdecydowanie nie jest to więc nowoczesny i rozchwytywany sprzęt. Samsung już dawno wycofał go z oficjalnej sprzedaży i na próżno szukać tego modelu w wielkich sklepach.

Podobnie jest z iPhone'em 12 Pro. Apple, prezentując światu nowe generacje swoich urządzeń, wycofuje z rynku starsze wersje. iPhone 12 Pro od dłuższego czasu nie jest więc dostępny w oficjalnej sprzedaży na stronie producenta. W dużych elektromarketach wersję z pamięcią 128 GB dostaniemy za około 3000 zł. Model z 512 GB można zakupić tylko z drugiej ręki — również za około 3000 zł. 

Nieco trudniej wycenić laptop Lenovo ThinkPad T490s z 2020 roku — nie podano bowiem szczegółowej specyfikacji. Używane modele w najniższym wariancie można jednak kupić za około 1000 zł.