Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Atak hakerów na Uniwersytet Zielonogórski. Zdecydowana reakcja uczelni
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 11.01.2024 10:12

Atak hakerów na Uniwersytet Zielonogórski. Zdecydowana reakcja uczelni

Uniwersytet Zielonogórski
Fot. Marek BAZAK/East News

Na początku tygodnia informowaliśmy, że zaatakowana została sieć komputerowa Uniwersytetu Zielonogórskiego. Napastnikom udało się skutecznie sparaliżować część systemów. Zgodnie z zapowiedziami administratorów, dziś w dużej części są one już sprawne, a o samym incydencie wiadomo więcej.

Atak hakerów na Uniwersytet Zielonogórski

Uniwersytet Zielonogórski został zaatakowany w nocy z 5 na 6 stycznia. Atakującym udało się doprowadzić do zablokowania między innymi poczty elektronicznej, systemów bibliotecznych, druku, wirtualnego dziekanatu, a nawet systemu ewidencji kluczy do sal wykładowych.

Mimo tak szerokiego zakresu zatrzymanych usług incydent nie wpłynął na ciągłość pracy uczelni i zajęcia były realizowane bez przeszkód. Ze zaktualizowanego komunikatu Uniwersytetu Zielonogórskiego dowiadujemy się, że część infrastruktury udało się już przywrócić do sprawności i to wcześniej niż pierwotnie zapowiadano.

Atak hakerski na polską uczelnię. Napastnicy mogli przejąć serwery poczty

Część systemów już sprawna

Aktualnie w pełni sprawne są następujące usługi świadczone dla studentów i pracowników uczelni:

  • System Dziekanat,
  • PracNET – pracownik.uz.zgora.pl,
  • StudNET – student.uz.zgora.pl,
  • PERS/SKEP – pers.uz.zgora.pl,
  • Plan zajęć – plan.uz.zgora.pl,
  • SylabUZ - webapps.uz.zgora.pl/syl.

Ponadto odzyskano także zawartość skrzynek pocztowych, które przywrócono do stanu sprzed ataku. Nie oznacza to jednak, że maile otrzymane już po nim przepadły – będą ono stopniowo pobierane, tak aby każdy adresat otrzymał swoje wiadomości, które nadeszły w czasie, gdy system pocztowy był niesprawny.

Zobacz także: Vectra aktualizuje dekodery z wadliwym oprogramowaniem. Będą rekompensaty

Dane zaszyfrowane, lecz nie skradzione

Najważniejszą kwestią pozostaje jednak bezpieczeństwo danych osobowych. Jak donosi niebezpieczenik.pl wrażliwe informacje o pracownikach i studentach zostały zaszyfrowane. Uczelnia rozesłała odpowiednie wiadomości, w których wskazuje się, że w przypadku studentów brakuje w tej chwili dostępu do takich danych, jak imiona i nazwiska, daty urodzenia, PESEL-e, adresy mailowe, numeru indeksów, legitymacji studenckich i dowodów osobistych.

Mimo że incydent z zeszłego weekendu został skategoryzowany przez Centrum Komputerowe Uniwersytetu Zielonogórskiego jako naruszenie danych osobowych, to jak dotąd nie odnaleziono dowodu na to, aby oprócz zaszyfrowania danych dokonano ich kradzieży.

Źródło: ck.uz.zgora.pl/niebezpiecznik.pl