Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Bitdefender bije na alarm. Użytkownicy Androida znów w niebezpieczeństwie
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 09:22

Bitdefender bije na alarm. Użytkownicy Androida znów w niebezpieczeństwie

Użytkownicy Androida znów w niebezpieczeństwie
EastNews/Marek Bazak

Eksperci Bitdefendera biją na alarm po tym jak wykryli pięć nowych złośliwych aplikacji na Androida. Podszywają się one pod znane marki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Eksperci Bitdefendera wykryli nowe złośliwe aplikacje na Androida

  • Pod jakie marki się one podszywają

  • Co grozi użytkownikom

Eksperci przestrzegają przed złośliwymi aplikacjami na Androida

Specjaliści z Bitdefendera, rumuńskiego przedsiębiorstwa zajmującego się m.in. tworzeniem oprogramowania antywirusowego przestrzegają przed nowymi złośliwymi aplikacjami na Androida.

Pozornie mogłoby się wydawać, że użytkownicy są bezpieczni, gdyż dysponujący ok. 3 mln aplikacji sklep Google Play oferuje bezpieczne narzędzia.

Oszuści wiedzą jednak doskonale, że wciąż istnieje niemała grupa osób, która pobiera aplikację z nieoficjalnych źródeł i to właśnie do nich chcą dotrzeć., infekując ich sprzęt z Androidem.

Osoby te muszą uważać na trojana bankowego Teabot, znanego również pod nazwą Anatsa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pozwala on - jak podaje Interia.pl - na przechwycenie wiadomości czy kradzież kodów uwierzytelniających Google, a nawet na przejęcie całkowitej zdalnej kontroli nad urządzeniem z Androidem.

Analitycy Bitdefendera wykryli w sumie pięć nowych aplikacji zawierających wspomnianego trojana. Podszywają się ona pod znane marki takie jak: Bookmate, Uplift, Pluto TV, VLC for Android i Gosusługi.

Dlaczego właśnie te marki znalazły się na celowniku cyberprzestępców? Decyduje ich popularność. Część z nich jak zauważa Interia.pl ma nawet 50 mln pobrać w Google Play.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected].