Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > BLIK podsumowuje rok 2023. Nawet 8 mln transakcji dziennie
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 28.02.2024 14:07

BLIK podsumowuje rok 2023. Nawet 8 mln transakcji dziennie

bankomat
Fot. biznesinfo.pl

Polski system płatności mobilnych BLIK podsumował rok 2023 r. Od lat przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że BLIK to ważne i unikatowe narzędzie, bez którego niekiedy ciężko się obejść, niemniej liczby  i statystyki z minionego roku robią kolosalne wrażenie. Bez wątpienia BLIK to coś, z czego możemy być w Polsce dumni.

Rekordowy 2023 rok dla BLIK-a

Choć BLIK jest już dostępny od lat, to jednak ostatni rok był dla niego rekordowy, w czym niemały udział miał wzrost popularności przelewów realizowanych na numer telefonu. 

Dość powiedzieć, że od początku działania BLIK-a, czyli od lutego 2015 roku przeprowadzono z jego użyciem ponad 4,5 mld transakcji, z czego aż 40 proc. zrealizowano w zeszłym roku.

Kolejną liczbą, która robi wrażenie, jest średnia liczba użytkowników, która wynosi 15,8 mln. I mowa o aktywnych użytkownikach, którzy korzystają z systemu regularnie. Należy jeszcze dodać, że ostatni milion udało się zgromadzić zaledwie w ciągu ostatniego kwartału 2023 r.

Sklepy rezygnują z kas samoobsługowych. Powodem są klienci

Nawet 8 mln transakcji dziennie

W całym roku przeprowadzono 1,8 mld transakcji, z czego 506,2 mln w ostatnim kwartale. Mowa więc o średnio 4,8 mln transakcjach dziennie. Ich średnia kwota wyniosła 138 zł, co w skali roku sumuje się do 243 mld zł.

Nijak się to jednak ma do rekordowego dnia, który przypadł na 10 listopada, kiedy transakcji było aż 8,2 mln! Jest to suma ze wszystkich kanałów (terminale, sklepy internetowe, bankomaty i przelewy pieniędzy pomiędzy użytkownikami), jednak i tak robi ona ogromne wrażenie.

Hitem płatności P2P

Zeszłoroczny rozkwit BLIK-a jest w dużej mierze zasługą funkcji systemu, dzięki którym przelewów można dokonywać bezpośrednio do innych użytkowników. Chodzi zwłaszcza o bodaj najwygodniejszą w tej chwili możliwość przelania pieniędzy, czyli transfer na numer telefonu.

W zeszłym roku dokonano ponad 415 mln przelewów P2P – jest to niemalże 25 proc. wszystkich transakcji. Ich kwota wyniosła 57,4 mld zł, co stanowi 93-procentowy wzrost rok do roku. Nie powinno to dziwić – błyskawiczne i wygodne przelewy na stałe już wpisały się w przyzwyczajenia fintechowe Polaków i należy oczekiwać, że zainteresowanie BLIK-iem będzie także rosnąć w przyszłości.

Tagi: Fintech Polska