Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Blik w Polsce: Rewolucja w płatnościach mobilnych
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 14.02.2024 10:49

Blik w Polsce: Rewolucja w płatnościach mobilnych

logo Blik
Wojciech Olkusnik/East News

W Polsce, rewolucja płatności mobilnych zdaje się osiągać szczytowy punkt dzięki niezwykłemu wzrostowi popularności Blika. Dane za rok 2023 wykazują, że system ten nie tylko zdobywa coraz większą liczbę użytkowników, ale również dominuje w różnorodnych sektorach, od e-commerce po sklepy stacjonarne. Przyglądając się tym liczbom, staje się jasne, dlaczego Blik stał się nieodłącznym elementem codzienności dla milionów Polaków.

Wzrost popularyzacji blika jako standardu płatności mobilnych

W ciągu ostatnich lat, Blik stał się niezwykle popularnym standardem płatności mobilnych w Polsce. Według danych przedstawionych przez prezesa Blika, Dariusza Mazurkiewicza, w roku 2023 odnotowano imponujący wzrost liczby transakcji dokonywanych za pośrednictwem tego systemu. 

W porównaniu z rokiem poprzednim, liczba transakcji zwiększyła się o 43 procent, osiągając imponujący poziom 1,761 miliarda. Co równie istotne, wartość tych transakcji sięgnęła 243 miliardów złotych. To wyraźny sygnał rosnącego zaufania klientów do tego rozwiązania płatniczego.

Rewolucja w cenach prądu w Polsce. Niektórzy zyskają, inni stracą Przelew trafi do odbiorcy w 10 sekund? Zapadła kluczowa decyzja

Przełom w e-commerce i rozwój transakcji bezpośrednich z telefonu

Jednym z obszarów, w których Blik osiągnął szczególny sukces, jest e-commerce. W roku 2023 aż 900 milionów transakcji Blikiem dotyczyło zakupów online, co stanowi wzrost o 29 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Wartość tych transakcji przekroczyła 126 miliardów złotych, co dowodzi rosnącej popularności tego systemu w sektorze handlu elektronicznego.

Ponadto, rozwój transakcji bezpośrednich z telefonu również przyczynił się do sukcesu Blika. Liczba przelewów z telefonu wzrosła o imponujące 71 procent w stosunku do roku poprzedniego, osiągając 415 milionów transakcji.

ZOBACZ TAKŻE: mBank wyłączy aplikację mobilną. Ważne wieści szczególnie dla tych klientów

Zwiększenie bazy użytkowników i wzrost akceptacji sklepów stacjonarnych

W roku 2023, liczba użytkowników Blika znacząco wzrosła, z 12,9 miliona do 15,8 miliona. Warto zaznaczyć, że użytkownikiem Blika uznaje się osobę, która przynajmniej raz w miesiącu dokonała transakcji za jego pomocą. Ponadto, zauważalny jest również wzrost akceptacji Blika w sklepach stacjonarnych. W roku ubiegłym przeprowadzono 364,2 miliona transakcji w tego typu placówkach, co oznacza wzrost o 60 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. To potwierdza nie tylko rosnącą popularność Blika jako sposobu płatności, ale również jego wszechstronność i zdolność do sprostania potrzebom różnorodnych klientów.