Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Blokada telemarketerów. Jak uniknąć niechcianych telefonów?
Redakcja Tech.BiznesINFO
Redakcja Tech.BiznesINFO 03.03.2024 10:18

Blokada telemarketerów. Jak uniknąć niechcianych telefonów?

smartfon
Fot. biznesinfo.pl

Niechciane połączenia od telemarketerów mogą być prawdziwą zmorą – jeśli wydaliśmy na nie wiele zgód w różnych usługach, może do nich dochodzić nawet wiele razy tego samego dnia. Niestety wdrożenie RODO tylko nieznacznie zmniejszyło skalę procederu. Jak się więc przed nim chronić?

Brak zgody na rejestrację rozmowy

Według Onetu jest wiele sposobów na to, aby skutecznie zmniejszyć liczbę połączeń od telemarketerów. Wśród wielu metod, które wymagają cierpliwości i zaangażowania, wymienia się także prostsze metody. Jedną z nich, która ma działać w większości przypadków, jest niewyrażenie zgody na rejestrację rozmowy.

Połączenia są bowiem nagrywane, aby oceniać pracę telemarketerów, na to jednak musi wyrazić zgodę osoba, do której dzwonimy. Deklaracja, że się nie zgadzamy nagrywać, może się w wielu przypadkach okazać skuteczna.

Nowy rodzaj zagrożenia. Oszuści działają na Facebooku

Nielegalne losowe generowanie numerów

Często problem można rozwiązać, próbując się dowiedzieć, w jaki sposób telemarketer uzyskał dostęp do numeru telefonu, w jaki dzwoni. Jeśli okaże się, że akurat ta konkretna osoba wykorzystuje system generowania losowych numerów, wówczas możemy zgodnie z prawdą poinformować, że taki system jest niezgodny z prawem i się rozłączyć.

Ryzyko nałożenia kary na dzwoniącego może go nakłonić do tego, by dodać nasz numer do czarnej listy. Można także zapytać o dane firmy, w której pracuje dzwoniący i faktycznie złożyć skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Ochrona dzięki oprogramowaniu

Najskuteczniejszą metodą może się jednak okazać wykorzystanie możliwości oprogramowania preinstalowanego na naszych smartfonach. Po każdym niechcianym telefonie od sprzedawców można blokować jego numer, co może ograniczyć liczbę z tych numerów, które są w sposób stały wykorzystywane przez firmy nadużywające naszej cierpliwości.

Można także korzystać z aplikacji, które automatycznie blokują spamowe połączenia, jeszcze zanim je odbierzemy. Ich twórcy dysponują bazą numerów, które wykonują niechciane połączenia, która jest wciąż aktualizowana i w ten sposób instalując jedną aplikację, można się ochronić przed dużą częścią telemarketerów. Jedną z  najlepszych aplikacji w tej kategorii jest Spam Call Blocker for Android, wydawana przez firmę Dingtone Communications.

Źródło: onet.pl