Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > CERT ostrzega przed fałszywymi inwestycjami. Na oszustwa narażeni zwłaszcza seniorzy
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 29.11.2023 21:36

CERT ostrzega przed fałszywymi inwestycjami. Na oszustwa narażeni zwłaszcza seniorzy

pismo od zus
Fot. biznesinfo.pl

W okresie przedświątecznym CERT Polska przestrzega przed próbami oszustw, których ofiarami stać się mogą między innymi osoby starsze. Szczególnie kosztowną pomyłką mogą się okazać inwestycje o dużej rentowności. Między innymi w ten sposób oszuści okradają swoje ofiary.

Uwaga na fałszywe inwestycje

Pod adresem cert.pl/fałszywe-inwestycje opublikowane szereg uwag i zaleceń, które mogą okazać się niezwykle pomocne przy identyfikacji prób oszustwa. Analitycy CERT Polska zwracają uwagę, że należy zachować szczególną ostrożność wobec ofert inwestycyjnych o atrakcyjnych warunkach czy wysokich stopach zwrotu. Starsze osoby z kolei przekonuje się, że czeka na nie np. dodatkowe świadczenie emerytalne czy inny rodzaj bonifikaty przysługującej seniorom.

Często napastnicy w takich scenariuszach oszustw posługują się uznanymi i cieszącymi się zaufaniem podmiotami – instytucjami państwowymi czy rozpoznawalnymi markami. Do swoich celów mogą wykorzystywać różne kanały – połączenia telefoniczne, maile, SMS-y, a nawet kontakt osobisty. Swoje działania wspomagają wykupionymi kampaniami reklamowymi widocznymi w serwisach społecznościowych. Te także często bezprawnie wykorzystują wizerunek osób publicznych cieszących się zaufaniem.

Chciała sprzedać umywalkę. Straciła wszystkie pieniądze

Metody działania oszustów

Dalszy rozwój wypadków często prowadzi do specjalnie przygotowanych przez napastników formularzy, za pośrednictwem próbują wyłudzić oni dane osobowe czy dane kart płatniczych, by ogołocić powiązane konta. Często oszuści stosują także prośby o dokonanie przelewów w celach inwestycyjnych, nakłaniają do wpłat lub wypłat gotówki czy wymuszają podanie kodów BLIK. Każda z takich prób powinna wzbudzić szczególną czujność.

Kampania CERT zwraca także uwagę na próby oszustw dokonywane przez napastników podszywających się pod banki, co zbiera szczególnie duże żniwo. Zdarza się, że potencjalne ofiary otrzymują telefon, w których osoba podszywająca się pod pracownika banku informuje o zagrożeniu, a w rzeczywistości sama je stanowi, wymuszając np. dane logowania do bankowości elektronicznej czy wspomniane już kody BLIK. Nie ma wątpliwości, że w okresie świątecznym podobne próby będą podejmowane z jeszcze większą intensywnością.

Jak się chronić?

W kwestii ochrony przed fałszywymi inwestycjami CERT zaleca przede wszystkim zimną krew i zdrowy rozsądek. Należy zakładać, że jeśli propozycja jest szczególnie atrakcyjna, to prawdopodobnie ktoś właśnie próbuje nas oszukać. Ponadto należy weryfikować czy oferta wyświetlona na banerze reklamowym jest dostępna na oficjalnych stronie banku. Więcej informacji znaleźć można na stronach kampanii.