Tech.BiznesINFO.pl > Phishing

Phishing

haker
22.04.2024 22:33 Nowa metoda oszustów. Podają się za kancelarię, jest ostrzeżenie

Na Facebooku trwa wyjątkowo perfidna kampania phishingowa adresowana do osób, które już raz padły ofiarą oszustwa. Pod szyldem fikcyjnej kancelarii prawniczej ofiarom phishingu oferowana jest rzekoma pomoc, która w rzeczywistości okazuje się kolejnym cyberprzestępstwem.

smartfon
18.04.2024 21:37 Dziwne SMS-y trafiają do Polaków. Każdy powinien wiedzieć, co oznaczają

Do Polaków zaczęły trafiać dziwne wiadomości tekstowe - na pozór nie mają one żadnego elementu, który mógłby stanowić zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa. Stanowią jednak tylko preludium dla znanego oszustwa. Wszystko zaczyna się od SMS-a z pytaniem „witam, o której chciałbyś przyjść?”.

pko bp
18.04.2024 15:56 Ważny komunikat PKO BP. Ostrzeżenie dla wszystkich klientów

PKO Bank Polski opublikował komunikat zawierający praktyczne zalecenie dla klientów. Ich wprowadzenie do codziennej rutyny korzystania z usług bankowości elektronicznej, ale też w ogóle do poruszania się po cyberprzestrzeni, może nam zaoszczędzić wielu nerwów i zwiększyć bezpieczeństwo.

kobieta ze smartofnem
15.04.2024 19:41 Groźne SMS-y dotyczące długu. Można wpaść w poważne tarapaty

Do Polaków masowo trafiają SMS-y dotyczące ich rzekomego zadłużenia. Sytuacja jest poważna - mowa nie o zwykłym phishingu, lecz o groźbie zakupu usługi, za świadczenie której oszuści będą żądali zapłaty. Ponadto dysponują oni prawdziwymi danymi adresatów SMS-ów, co uwiarygadnia legendę o długu.

smartfon
15.04.2024 19:24 Zmiany w działaniu ważnego systemu. Chodzi o numer 8080

W marcu wzbogaciliśmy się o nowy system ochrony przed smishingiem, czyli phishingiem realizowanym za pośrednictwem SMS-ów. Dzięki nim liczba groźnych wiadomości, jakie docierają do Polaków, ma się zmniejszyć. Już jutro system zostanie rozbudowany o nowe możliwości.

kobieta ze smartofnem
12.04.2024 11:26 Uwaga na SMS-y od Narodowego Funduszu Zdrowia. "Nowa wersja karty"

Do Polaków trafiają SMS-y, których nadawcy podszywają się pod pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia. Zapewniają, że konieczna jest aktualizacja bliżej nieokreślonej karty, jednak próby jej dokonania zawsze kończą się tak samo - utratą pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości
12.04.2024 11:26 Uwaga na telefony od "policji". Oszuści mają twoje prawdziwe dane

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, o którym wielokrotnie pisaliśmy w kontekście zatrzymań grup cyberprzestępczych, przestrzega przed nowym zagrożeniem. Tym razem napastnicy wykorzystują w swoich działaniach element podszywania się pod… samo Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.

smartfon
10.04.2024 14:34 Oszuści wykorzystali wizerunek Andrzeja Dudy. Kobieta straciła 28 tys. zł

Mamy kolejny przykład skuteczności kampanii cyberprzestępczych wykorzystujących wizerunek osób cieszących się popularnością. Choć mogłoby się wydawać, że używane przez oszustów środki często są prymitywne, to nadal udaje im się z ich użyciem kraść znaczące kwoty.

Facebook
08.04.2024 21:56 Nowy atak na Facebooku. Można narazić na niebezpieczeństwo znajomych

Dostrzeżono kolejną wycelowaną w m.in. w polskich internautów kampanię phishingową, w ramach której pozyskiwane są dane logowania do Facebooka. Zagrożenie jest tym większe, że napastnicy mogą się pod nas podszywać i wysyłać złośliwe oprogramowanie naszym znajomym.

telefon
06.04.2024 16:37 Nowy obowiązek wszedł w życie. Te SMS-y zostaną zablokowane

Od niedawna operatorzy telekomunikacyjni muszą pamiętać o nowym obowiązku. W związku z przepisami, które weszły w życie 25 marca 2024, wiele ”podejrzanych” SMS-ów nie będzie już trafiać do odbiorców. Wiadomości mają być automatycznie blokowane. Co o tym zadecyduje?

haker
04.04.2024 22:56 Cyberprzestępcy czyhają na szukających pracy. Mają nowy sposób

Ataki na cyberbezpieczeństwo nawet zwykłych internautów przybierają niekiedy zawoalowane, rozłożone na wiele etapów formy. W ostatnich miesiącach przynajmniej kilkukrotnie donosiliśmy, że na ich celownik wzięte zostały osoby poszukujące pracy, co samo w sobie jest już socjotechniczną sztuczką. Zidentyfikowano właśnie nową kampanię tego rodzaju.

kobieta ze smartfonem
04.04.2024 21:48 Uwaga na ten numer. Oszuści mają prawdziwe dane

Trwa kampania phishingowa, która za sprawą zastosowanych środków zwraca szczególną uwagę i może okazać się niezwykle skuteczna. Napastnicy podszywający się pod spółkę Energa dysponują bowiem informacjami uwiarygadniającymi ich w oczach potencjalnych ofiar.

ludzie ze smartfonami
02.04.2024 22:45 Ważny komunikat dla klientów Orange. "Karta SIM zostanie zablokowana"

Trwa nowa kampania phishingowa, której ofiarami mogą paść przede wszystkim klienci sieci Orange. Otrzymują oni bowiem wiadomości tekstowe, według których powinni oni dokonać weryfikacji swojego numeru telefonu. Inaczej stracą dostęp do usług Orange.

policja
31.03.2024 17:40 Oszukali co najmniej 300 osób. Policja przekazała dobre informacje

Gdański zarząd Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości poinformował o rozbiciu grupy przestępczej działającej w internecie. Za pośrednictwem serwisów sprzedażowych mieli dokonywać wyłudzeń z użyciem systemu BLIK. Wskutek ich działań pieniądze straciło co najmniej 300 osób.

kobieta ze smartfonem
29.03.2024 22:27 Ostrzeżenie dla Polaków przed Wielkanocą. Wracają groźne ataki "na kupującego"

Wydano ostrzeżenie przed atakami „na kupującego” realizowanymi głównie za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Dostrzeżono bowiem znacząco zwiększoną aktywność cyberprzestępców realizujących podobny scenariusz, grożący utratą pieniędzy czy danych osobowych. 

telefon komórkowy
25.03.2024 19:40 To koniec SMS-owych oszustw? Od dziś nowy obowiązek

Dziś wchodzi w życie nowy obowiązek dla operatorów telekomunikacyjnych dotyczący cyberbezpieczeństwa każdego z nas. Nie jest to tylko pusto zapis prawny, ale kolejna część wdrażania systemu, który realnie może ograniczyć w Polsce niebezpieczeństwo smishingu, czyli phishingu, dokonywanego z użyciem SMS-ów.

Facebook
23.03.2024 22:57 Groźne wiadomości na Facebook. Należy bezwzględnie unikać kontaktu

Niejednokrotnie przekonywaliśmy się, że dla cyberprzestępców serwisy społecznościowe zarządzane przez Meta, zwłaszcza Facebook, to ogromne pole do popisu. Brak moderacji i pełna swoboda publikowania złośliwych linków zachęcają kolejnych oszustów. Jest przez nich także wykorzystywany komunikator Messenger, z którego można korzystać nawet bez aktywnego konta na Facebooku.

ludzie ze smartfonami
23.03.2024 21:31 Dostałeś takiego SMS-a? Natychmiast go usuń

Formy phishingu ewoluują, jednak wciąż często wykorzystywanym przez oszustów narzędziem są tradycyjne wiadomości tekstowe. Mechanizmy antyspamowe znane z komunikatorów działają w nich tylko w ograniczonym zakresie, co zachęca napastników. Orange Polska wydało zestaw zaleceń, jak radzić sobie z zagrożeniem.

Bank Pekao
22.03.2024 13:31 Ostrzeżenie dla klientów banku. Wyjątkowo łatwo dać się nabrać oszustom

Wydano ostrzeżenie przed kolejną kampanią phishingową, której ofiarą mogą paść klienci banku Pekao. Zagrożenie jest poważne nie tylko ze względu na konsekwencje, ale też z powodu środków, jakie wykorzystują napastnicy. Przez to, jaka domena wykorzystywana jest do oszustw, szczególnie łatwo można dać się okraść.

smartfon
21.03.2024 14:37 KNF wydało ostrzeżenie. Groźna kampania oszustów na Facebooku

W ostatnich tygodniach popularność zdobyły prób oszustw phishingowych, w których napastnicy podszywają się pod miejskie spółki obsługujące transport publiczne. Na Facebooku pojawiają się atrakcyjne oferty, dzięki którym karty miejskie uprawniające do przejazdu można nabyć w wyjątkowo niskich cenach. Właśnie pojawiła się kolejna kampania.

bank PKO BP
16.03.2024 19:20 Dzwoni do ciebie pracownik PKO BP? Ważne ostrzeżenie zanim odbierzesz

Trwa atak na polskich internautów, który, choć wykorzystuje proste środki, to wypada wiarygodnie i trzeba nie lada czujności, by nie dać się nabrać. Uwagę zwraca przede wszystkim „profesjonalizm” osób stosujących phishing, ale też to, że dysponują oni prawdziwymi danymi potencjalnych ofiar.

seniorka ze smartfonem
16.03.2024 16:31 Oszustwa inwestycyjne znów skuteczne. Kobieta straciła 270 tys. zł

Policja poinformowała o kolejnej ofierze oszustwa inwestycyjnego. 77-latka z Opola straciła wszystkie oszczędności, bo dała się przekonać reklamom emitowanym w mediach społecznościowych. Wyłudzenie było rozłożone na wiele dni, zaś cyberprzestępcy zaryzykowali nawet osobisty odbiór gotówki.

wnętrze autobusu
16.03.2024 15:36 Darmowe przejazdy komunikacją miejską? Prawda jest zupełnie inna

Cyberprzestępcy nie przegapią żadnej okazji do przeprowadzenia ataku. Szczególnie sprawni są w wykorzystywaniu bieżących trendów, ważnych wydarzeń czy chwilowej popularności osób do własnych celów. Można było się spodziewać, że prędzej czy później jako narzędzie socjotechniczne zostaną przez nich wykorzystane nadchodzące wybory samorządowe.

haker
10.03.2024 19:20 Do Polaków masowo trafiają maile. Pod żadnym pozorem tego nie rób

Trwa nowa kampania phishingowa, która może skończyć się wyłudzeniem wrażliwych danych oraz kradzieżą pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych ofiary. Tym razem napastnicy przekonują swoje ofiary, że są pracownikami pomocy technicznej chcącymi rozwiązać ich problemy. 

Biedronka
09.03.2024 21:33 Wygrałeś bon od Biedronki? Mamy dla ciebie złą wiadomość

Pojawiły się informacje o kolejnych próbach oszustwa, podczas których napastnicy próbują przekonać potencjalne ofiary, że wygrały bon zakupowy. Tym razem zagrożenie jest tym większe, że wykorzystano markę szczególnie popularnej sieci handlowej, która działa w Polsce.

mbank
06.03.2024 19:18 mBank ostrzega klientów przed oszustami. Przekazano ważne wieści

Jeden z największych banków w Polsce rozesłał wśród swoich klientów komunikat. Znajdziemy w nim ostrzeżenie przed falą ataków, w wyniku których można stracić pieniądze. Na szczęście jest sposób, aby się przed nimi ochronić dostępny w aplikacji mobilnej.

SMS
06.03.2024 18:20 Klienci polskiego banku zaatakowani. Trzeba uważać na podejrzane SMS-y

Trwa groźny atak na klientów banku, który wyróżnia się dopracowaniem, dbałością o szczegóły, a przez to może się okazać diablo skuteczny. Przestrzegamy, aby w najbliższych dniach zwracać szczególną uwagę na SMS-y, które do nas docierają, bo właśnie za ich pośrednictwem rozpoczyna się oszustwo.

haker
06.03.2024 17:02 Uwaga na nowe oszustwo. Podszywają się pod konkretną usługę

Trwa kampania phishingowa, której ofiarami mają paść użytkownicy Allegro. Tym razem napastnicy wyjątkowo wyspecjalizowali swój atak, co wypada szczególnie przekonująco. Chwila nieuwagi i możemy zostać pozbawieni pieniędzy zgromadzonych na koncie bankowym.