Tech.BiznesINFO.pl > Phishing

Phishing

smartfon
14.07.2024 08:01 Sprytny atak phishingowy. Oszuści wysyłają dwie wiadomości

Uwaga na nowy atak phishingowy, w którym napastnicy podszywający się pod OLX używają prostej, lecz zwiększający ryzyko udanego oszustwa zabieg. Oprócz właściwego SMS-a  wysyłają wiadomość, która może znacząco uwiarygadniać ich działania. Ponadto w użyciu jest spoofing, czyli nadpisywanie nazwy nadawcy wiadomości.

smartfon
12.07.2024 22:41 Oszuści podszywają się pod polski rząd. Obiecują pieniądze: "przysługuje Panu zwrot"

CERT Polska informuje o wzmożeniu ataków phishingowych, w których napastnicy nie podszywają się już pod pracowników banków czy służby, lecz coraz częściej pod administrację rządowych serwisów w domenie gov.pl. Jak je rozpoznać?

orange
12.07.2024 21:47 Klienci Orange na celowniku. Nie daj się nabrać na tę fakturę

Analitycy CERT Orange Polska opublikowali ostrzeżenie - trwa kampania phishingowa, w której wykorzystywana jest marka operatora. Napastnicy podszywają się pod Orange i przekonują w mailach o nieopłaconym rachunku. Wszystko po to, by zainfekować komputer odbiorcy oprogramowaniem szpiegującym.

telefon
12.07.2024 21:05 Polski bank wydał pilny komunikat. Ktoś dzwoni do Polaków

Na stronach BNP Paribas ukazał się komunikat przestrzegający klientów przed nowym rodzajem oszustwa. W zautomatyzowanym procesie napastnicy nakłaniają rozmówców do podania wrażliwych danych, które następnie wykorzystywane są do włamań i kradzieży.

laptop
09.07.2024 22:40 Klienci dużego banku padają ofiarami oszustów. Na to trzeba uważać

Bank Pekao opublikował na swojej stronie internetowej ostrzeżenie przed trwającą kampanią phishingową. Oszuści przygotowali dopracowaną kopię prawdziwych witryn banku służącą do wyłudzenia danych uwierzytelniających. Po ich przechwyceniu dochodzi do włamań na konta bankowe.

policja
09.07.2024 21:05 65-latka straciła 700 tys. złotych. Oszustwo "na policjanta" wciąż skuteczne

Vishing, czyli oszustwa dokonywane przez telefon, w których napastnicy wykorzystują cudzą tożsamość, znów zbiera żniwo. Policja poinformowała o przypadku mieszkanki Białegostoku, która przekonana, że ma do czynienia z organami ścigania straciła setki tysięcy złotych.

haker
09.07.2024 18:15 Oszuści podszywają się pod InPost. Pilne ostrzeżenie do wszystkich klientów

Zespół CSIRT przy Komisji Nadzoru Finansowego zidentyfikował kolejną falę ataków phishingowych, w których wykorzystywana jest marka firmy kurierskiej InPost. Oszuści rozsyłają SMS-y, w których znajduje się do link do strony służącej do wyłudzeń. CSIRT KNF apeluje - bądźcie ostrożni i nie dajcie się okraść!

netflix
08.07.2024 17:03 Uwaga na oszustwo na Netflixa. Trwa fala dopracowanych ataków

Trwa kampania phishingowa, w której cyberprzestępcy podszywają się pod administrację usługi Netflix. Na skrzynki mailowe Polaków trafiają dopracowane wiadomości informujące ich o konieczności aktualizacji danych. Prowadzi to jednak prosto do kradzieży danych i pieniędzy.

karty debetowe i laptop
05.07.2024 19:41 Oceny polskich hoteli są kupione? "5 kliknięć za 10 euro"

Cyberprzestępcy kontynuują falę oszustw finansowych, w których przekonują do oceniania hoteli. Dzięki jednej z potencjalnych ofiar wiemy więcej o ich przebiegu, co może pomóc uchronić się przed zagrożeniem innym w przyszłości. Zwłaszcza że dotychczasowe ofiary traciły nawet dziesiątki tysięcy złotych.

Cyberprzestępca
05.07.2024 14:55 Nowa dopłata dla Polaków? Lepiej uważaj, to oszustwo

Internetowi oszuści starają się wykorzystać każdą możliwą sytuację, by naiwność niektórych użytkowników sieci przekuć w swoje zyski. Tym razem na cel wzięli sobie strony rządowe i dotacje dla mieszkańców Polski. Sprawdź jak nie dać się naciągnąć. 

Pisanie
05.07.2024 08:00 Lepiej nie klikaj w taki link. To może być oszustwo

WeTranfer każdego dnia ułatwia pracę przedstawicielom rozmaitych branż. Do krótkich linków kierujących nas do pożądanego pliku zdążyliśmy się już przyzwyczaić i nie traktujemy ich jako potencjalne zagrożenie. ESET ostrzega jednak, że cyberprzestępcy wzięli się również za nie. 

seniorka
04.07.2024 14:55 Tysiące fałszywych reklam w mediach społecznościowych. Wiemy, na co uważać

Oszustwa inwestycyjne na dobre rozgościły się w mediach społecznościowych, a te nie dość, że nic z tym nie robią, to jeszcze zarabiają na emitowanych reklamach. CSIRT KNF poinformował, że tylko w czerwcu zidentyfikowano 1,3 tys. fałszywych reklam. Wiemy, jakie scenariusze cyberprzestępcy kreślili najczęściej.

whatsapp
04.07.2024 08:34 Znane oszustwo powraca. Wszyscy rodzice powinni zachować czujność

Powraca znane oszustwo, które w okresie wakacyjnym może się szczególnie skuteczne. Policja ostrzega przed kampanią wykorzystującą SMS-y i popularność komunikatora WhatsApp. Jej celem są wyłudzenia pieniędzy, niekiedy znacznych kwot. Jest jednak prosty sposób, by uniknąć problemów.

haker
02.07.2024 11:33 Bank ostrzega przed nowym rodzajem oszustwa. Wyjaśniamy jak nie stracić oszczędności

Nowe zagrożenie czyha na klientów polskich banków. Kolejny raz oszuści podszywają się pod służby lub pracowników banków, jednak tym razem wykorzystują nowy mechanizm wyłudzania danych. Uwagę należy zwracać zwłaszcza na to, czy podczas kontaktu pada informacja o “koncie technicznym”.

zakupy przez internet
30.06.2024 15:44 Dostałeś takiego SMS-a? Lepiej go usuń, można stracić ogromne pieniądze

Do Polaków trafiają SMS-y narażające ich na niebezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli są aktywni w serwisie z ogłoszeniami OLX. Komunikaty na dopracowanych podróbkach stron OLX wprowadzają ofiary w błąd co do zakupu ich towarów, co prowadzi tylko do jednego - kradzieży pieniędzy.

haker
27.06.2024 14:13 Uwaga na numery z prefiksem +27. Trwa fala ataków

Trafił do nas groźny SMS, który może być elementem większej kampanii phishingowej. Jego nadawca podszywa się pod popularny serwis i zachęca do współpracy. Za realizację bardzo prostych zadań można otrzymać od 50 do 500 euro dziennie. Już to powinno wszystkim oznajmiać, że mamy do czynienia z oszustwem.

whatsapp
27.06.2024 08:13 Fala fałszywych ofert pracy. Zarabiają na nich tylko oszuści

Rośnie popularność oszustw internetowych polegających na dystrybucji fałszywych ofert pracy. Napastnicy kontaktują się z ofiarami za pośrednictwem komunikatorów internetowych lub SMS-ów i obiecując krocie za prostą, dorywczą pracę zdalną. Zachęceni łatwym zyskiem internauci w rzeczywistości są okradani.

telefon
25.06.2024 14:57 Groźne połączenia: sztuczny głos namawia do kontaktu na WhatsAppie

Z WhatsAppa korzysta dziś nawet 3 mld użytkowników. Za sprawą gigantycznej popularności jest jednym z najczęściej wybieranych kanałów działalności cyberprzestępczej. Właśnie wydano pilne ostrzeżenie przed nowym atakiem.

laptop i smartfon
18.06.2024 21:05 Komunikat ENEI. Wszyscy Polacy powinni na to uważać. "To już prawdziwa plaga"

Oszustwa wykorzystujące element kradzieży tożsamości i podszywanie się pod znane markiza już tak powszechne, że ostrzegają przed nimi nawet dostawcy energii. Grupa Enea otwarcie nazywa zjawisko plagą phishingu i wydaje zalecenia, które pozwolą uniknąć problemów.

Santander Bank Polska
14.06.2024 16:23 Santander Bank wydał pilne ostrzeżenie. Każdy powinien to wiedzieć

Banki dwoją się i troją, by zapobiegać naruszaniu cyberbezpieczeństwa swoich klientów, czego przykładem są opublikowane właśnie przez Santander Bank zalecenia. Do użytkowników skierowane zostały łatwe do zapamiętania instrukcje, dzięki którym mogą uniknąć poważnych tarapatów. 

zakupy przez internet
13.06.2024 14:24 Ostrzeżenie przed kodami QR. Narażeni użytkownicy OLX i iPKO

Użytkownicy serwisów z ogłoszeniami są szczególnie narażeni na cyberzagrożenia. Napastnicy robią wszystko, by ominąć mechanizmy ochrony przed oszustwami, co można zaobserwować na przykładzie trwającej właśnie kampanii. Przedsięwzięto w niej nowe, nieoczywiste środki.

telefon
13.06.2024 13:57 Masowy atak telefoniczny na Polaków. Wydano pilne ostrzeżenia

Trwa zmasowana kampania oszustw telefonicznych. Napastnicy wykorzystują spoofing, przez co nie ma możliwości zablokowania wykorzystywanych do procederu numerów telefonicznych. Zagrożenie jest poważne - celem ataku jest wyłudzenie danych, które następnie służą do kradzieży pieniędzy.

e-commerce
12.06.2024 13:54 Klienci Shein na celowniku oszustów. Wystarczy chwila nieuwagi

Wielka popularność serwisu Shein w Polsce nie umknęła uwadze cyberprzestępców. Rozpoznana została kampania phishingowa, w której napastnicy podszywają się pod administrację tej właśnie platformy. Tym razem, zamiast coś kupić, można tylko stracić.

energylandia
08.06.2024 23:04 Uwaga na bilety do Energylandii. Konkurs kończy się utratą pieniędzy

Zbliżają się wakacje, co może być zachętą do udziału w konkursach umożliwiających wygranie wyjazdu w atrakcyjne miejsce. Dostrzegli to cyberprzestępcy. W mediach społecznościowych publikowane są reklamy, które przekonują, że wygrać można bilety do Energylandii. Niestety jest to próba oszustwa.

telefon
08.06.2024 10:51 Dostałeś takiego smsa? Lepiej natychmiast go usuń, ogromne zagrożenie

Polskę zalała kolejna fala podejrzanych SMS-ów. Tym razem do swoich celów oszuści wykorzystują popularny serwis VOD. Klienci powinni mieć się na baczności.

hacker
07.06.2024 22:52 Włamania i wyłudzenia na Facebooku. Znany atak znów skuteczny

Komenda Powiatowa Policji w Bartoszycach w województwie warmińsko-mazurskim poinformowała o kolejnym skutecznym ataku łączącym włamanie na konta w mediach społecznościowych z wyłudzeniami pieniędzy z użyciem systemu BLIK. Popularny scenariusz nadal pozostaje skuteczny.

alior bank
07.06.2024 17:15 Klienci Alior Banku na celowniku. Wystarczy chwila nieuwagi

Wydano nowe ostrzeżenie przed oszustwem, którego ofiarą mogą paść przede wszystkim klienci Alior Banku. Dystrybuowane są dopracowane, fałszywe strony umożliwiające cyberprzestępcom najpierw kradzież danych uwierzytelniania do bankowości elektronicznej, a następnie pieniędzy.

haker
04.06.2024 13:10 Fala oszustw po awarii w polskim banku. Wydano komunikat

Cyberprzestępcy są mistrzami w wykorzystaniu bieżących wydarzeń do swoich działań, zwłaszcza w kampaniach phishingowych. Zidentyfikowany został atak wymierzony w klientów Alior Banku, który wypada bardzo przekonująco, gdyż wykorzystuje wczorajszą awarię.