Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Chcą ulepszyć sygnał 5G. Internet będzie szybki jak nigdy
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 17.05.2024 22:28

Chcą ulepszyć sygnał 5G. Internet będzie szybki jak nigdy

telefon
Fot. Pixabay

Wrocławski Instytut Łączności rozważa ulepszenie sieci 5G w Polsce, poprzez uruchomienie pasma 26 GHz. Na początek implementację nowych rozwiązań planuje się właśnie we Wrocławiu. Superszybka sieć teoretycznie pozwoliłaby zwiększyć prędkość internetu do nawet 3,6 Gb/s.

Czterokrotnie szybsza sieć

Sieć 5G w paśmie 3,8 GHz działa na terenie naszego kraju od kilku miesięcy. Taka częstotliwość pozwala osiągać prędkość pobierana danych na poziomie 1 Gb/s. Wszystkich użytkowników internetu, którzy nie wyróżniają się nakryciem głowy z folii aluminiowej, ucieszy wiadomość, że Urząd Komunikacji Elektronicznej myśli już o wprowadzeniu pasma 26 GHz, co teoretycznie zwiększyłoby prędkość pobierania nawet czterokrotnie. 

Masz taki PIN? Lepiej szybko go zmień, zanim będzie za późno

Różne opcje instytutu

Wrocławski Instytut Łączności opracował dwa możliwe scenariusze koncepcyjne. Pierwszy z nich zakłada uruchomienie ulepszonego 5G w centrum stolicy Dolnego Śląska, a drugi bierze pod uwagę uruchomienie go tam, gdzie nie ma dostępu do szybkiego internetu światłowodowego. Jak podaje portal ”Spider’s Web”, realizacja pierwszej opcji zakładałaby dwie lokalizację – Rynek Główny oraz Plac Solny. W tych miejscach 1000 użytkowników mogłoby się cieszyć internetem o prędkości 2,5 Gb/s. W drugim scenariuszu zakłada się wykorzystanie jednej stacji bazowej, która działałaby w paśmie 26 Ghz i zapewniała szybkość 3,6 Gb/s.

Kiedy hiperszybki internet?

Urząd Komunikacji Elektronicznej zakłada, że budowę takiej sieci można rozpocząć najwcześniej w 2026 roku. To wynik konsultacji przeprowadzonych z operatorami sieci komórkowych, którzy działają w Polsce. Według nich jest jeszcze zbyt wcześnie, by uruchomić tak dużą przepustowość, zwracając jednocześnie uwagę, że będą wspierać powstawanie niezbędnej do tego infrastruktury. 

Źródło: spidersweb.pl