Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Co oznacza dzisiejsze logo Google? Gigant znów świętuje i prezentuje nowe Google Doodle
Paula Drechsler
Paula Drechsler 08.09.2023 20:16

Co oznacza dzisiejsze logo Google? Gigant znów świętuje i prezentuje nowe Google Doodle

napis
Google

Google Doodle to unikatowy i ciekawy sposób na przypominanie internautom o różnych ciekawych wydarzeniach oraz postaciach. Regularnie użytkownicy Google'a mogą natknąć się na lekko zmodyfikowane logo nad paskiem wyszukiwarki. Po kliknięciu dzieje się magia grafika ożywa, albo rozwija się strona z informacjami, często są też dostępne okolicznościowe gry. Czego dotyczy dzisiejsze Doodle?

Doodle Google - co to jest?

Google Doodle to unikalna i chwilowa modyfikacja logo Google, która zastępuje standardowe logo w celu upamiętnienia różnych okazji, takich jak święta, wydarzenia historyczne, rocznice, zajścia związane z osobami zasłużonymi, oraz znaczące osiągnięcia w dziedzinach nauki, sztuki i sportu. Określane jako "Doodle," te graficzne kompozycje często cechuje interaktywność, zachęcając użytkowników do udziału w różnych grach, zagadkach i innych formach zabaw o charakterze edukacyjnym. Po kliknięciu tymczasowego logo ukazują się interesujące informacje, które dotyczą portretowanego zabawną lub ciekawą grafiką wydarzenia.

Pierwszy Google Doodle został wykonany przez założycieli Google, Larry'ego Page'a oraz Sergeya Brina, a miało to miejsce w 1998 roku. Grafika powstała wtedy po to, aby uczcić festiwal Burning Man. Z czasem wariacje na temat klasycznego logo Google stały się coraz bardziej zaawansowane technologicznie, a także bardziej zróżnicowane pod względem poruszanej tematyki. Inicjatywa związana z manipulowaniem co jakiś czas logiem giganta z Mountain View tak dobrze się przyjęła, że aktualnie firma utworzyła nawet specjalny zespół, który zajmuje się tą działalnością. Składa się on z artystów, programistów i inżynierów, a nazywany jest “Doodlerami”. Grupa ta współpracuje nad tworzeniem wspomnianych unikatowych grafik oraz interaktywnych wersji logo. Jaki jest cel tymczasowej zmiany logo Google i czego dotyczy dzisiejszy obrazek?

Duży bank zwija ofertę. To ostatni dzwonek, by podjąć odpowiednie działania Na smartfonach Xiaomi dzieje się coś podejrzanego. Masz telefon tej marki? Lepiej to sprawdź

Doodle dnia. Antonín Dvořák – 182. rocznica urodzin

Firma skupia się na edukowaniu oraz inspirowaniu. Google Doodle często mają na celu rozbudzić zainteresowanie kulturą, nauką, sportem czy przypomnieć ważne święta i postaci. Dzięki tym grafikom ludzie na całym świecie mają okazję dowiedzieć się o rzeczach, które w przeciwnym wypadku mogłyby wkrótce przez wielu zostać zapomniane, albo nawet w ogóle nie były im jeszcze znane. Wymienić tu można np. grafiki i animacje poświęcone wynalazkom i odkryciom, takim jak pierwszy projekt żarówki, albo odkrycie pierwiastków rad i polon przez Marię Skłodowską-Curie. Google stara się również promować postaci zasłużone dla świata kultury, nauki, sportu czy polityki, poświęcając im Google Doodle w dniu ich urodzin czy rocznicę ważnych dokonań.

Tak jest i tym razem. 8 września Google Doodle nawiązuje do 182. rocznicy urodzin Antonína Dvořáka. “Dzisiejszy doodle upamiętnia czeskiego kompozytora Antonina Dvořáka, który jako pierwszy kompozytor z Czech zyskał międzynarodowe uznanie za muzykę inspirowaną folkiem”, czytamy po kliknięciu grafiki. Dodatkowo wyświetla się ogrom informacji, zdjęć i odnośników do witryn poświęconych kompozytorowi, bądź udostępniających jego muzykę.

Antonín Dvořák – 182. rocznica urodzin, Google Doodle poświęcone kompozytorowi i strona w Google pełna informacji i zdjęć o o Dvoraku

Antonín Dvořák był czeskim kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem, uważanym za czołowego przedstawiciela czeskiej muzyki narodowej. Naukę gry na instrumentach rozpoczął w wieku 12 lat. W późniejszym czasie skomponował wiele symfonii, oper, koncertów, utworów fortepianowych, pieśni i kwartetów smyczkowych. Jego najbardziej znanym dziełem jest cykl fortepianowy “Humoreski op. 101”, zwłaszcza siódmy utwór z tego cyklu. Po skomponowaniu „Tańców Słowiańskich” i puszczeniu ich świat Dvořák stał się znany w całej Europie.

Google Doodle gry

Co ciekawe, nie zawsze jest tak, że to samo Google Doodle pokazuje się użytkownikom na całym świecie. Podobnie jest także i tym razem. Grafika nawiązująca do rocznicy urodzin Dvořáka dostępna jest tylko w niektórych krajach Europy. Zgodnie z danymi z Google Doodle grafika dotycząca kompozytora swoim zasięgiem obejmuje: Polskę, Czechy, Francję, Irlandię, Islandię, Słowację. Doodle z 8 września, jakie zostało w różnych latach opublikowane w innych rejonach to między innymi twory dotyczące 96. rocznicy urodzin Dr Bhupen Hazarika (tylko w Indiach); Pierwszego dnia szkoły (tylko w Kanadzie); Święta Niepodległości Macedonii (tylko w Macedonii Północnej). Na stronie google.com/doodles można przeglądać archiwum grafik i animacji.

Różne wersje logo Google z okazji wydarzeń. Doodle GooglePonadto Doodle co jakiś czas wychodzi nieco poza granice grafik i animacji i oferuje chwile rozrywki w postaci gier. Na przykład w doodle'owej grze z 2022 r. udostępnionej również polskim odbiorcom wcielić się można było w postać Jerry'ego Lawsona. Był to amerykański inżynier elektronik i jeden z niewielu afroamerykańskich inżynierów z lat 70. XX wieku. Znany z pracy przy projektowaniu konsoli do gier wideo Fairchild Channel F, a także z wynalezienia kartridży. W grze poświęconej tej postaci chodziło o zapoznanie się z jej historią oraz samodzielne stworzenie gry o stylistyce nawiązującej do klasycznych tytułów z czasów, w których pracował i tworzył Lawson. Jak wyglądał proces tworzenia i sama gra, można obejrzeć na YouTube.

Więcej gier Google Doodle można obejrzeć na wcześniej wspomnianej stronie poświęconej doodle'owym tworom. W niektóre z nich, jak np. w PAC-MANA, wciąż można zagrać.