Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Na smartfonach Xiaomi dzieje się coś podejrzanego. Masz telefon tej marki? Lepiej to sprawdź
Paula Drechsler
Paula Drechsler 08.09.2023 16:37

Na smartfonach Xiaomi dzieje się coś podejrzanego. Masz telefon tej marki? Lepiej to sprawdź

smartfon
Vijay online

Użytkownicy smartfonów marki Xiaomi zgłaszają, że na swoich telefonach znajdują złośliwe oprogramowanie. Narastają w związku z tym kontrowersje wokół samej firmy, ponieważ najwyraźniej jest ona odpowiedzialna za wpuszczenie na urządzenia problematycznego programu.

Tajemniczy program Mintnav stresuje użytkowników Xiaomi

Użytkownicy telefonów Xiaomi od kilku dni dzielą się w sieci spostrzeżeniami na temat dziwnego zachowania swoich urządzeń. Wiele osób narzeka na nagłe zmiany i wspomina o złośliwym oprogramowaniu, które z dnia na dzień pojawiło się w ich smartfonach i negatywnie wpływa na korzystanie z urządzenia.

Okazuje się, że mimo braku oficjalnego komunikatu speców od bezpieczeństwa, czy samego Xiaomi, faktycznie istnieje spory problem i coraz więcej osób zauważa go w swoich telefonach. Co najciekawsze, nie jest on najwyraźniej związany z żadnego rodzaju atakiem hakerów czy nawet błędem, a z rozmyślnymi działaniami samego Xiaomi. 

Internauci piszą o tym m.in. na platformie społecznościowej Reddit:

- Hej, ostatnio zauważyłem na wszystkich moich telefonach Xiaomi, że moja strona główna Google Chrome została zmieniona na witrynę o nazwie „Mintnav”. Uważajcie, lepiej od razu to zmienić. Nie znalazłem żadnej dokumentacji na temat tej witryny, więc myślę, że to oszustwo (rzecz, którą wielokrotnie zauważałem w wykonaniu Xiaomi).

To koniec UPC. Co z umową? Ważny komunikat dla klientów sieci Samsung kończy wsparcie dla dwóch popularnych smartfonów. Ich właściciele nie doczekają się kolejnych aktualizacji

Xiaomi zamieszane w implementację oprogramowania adware

Problem polega na tym, że próbując skorzystać z przeglądarki Chrome na swoim Xiaomi, wiele osób odkrywa, że została ona podmieniona na Mintnav. Choć ta “nowa” domyślna strona nie wygląda niebezpiecznie, to jednak w rzeczywistości jest programem typu adware, czyli niechcianym oprogramowaniem służącym do wyświetlania reklam na twoim telefonie. Zaśmieca wyświetlacz reklamami, banerami i treściami sponsorowanymi, zamiast ułatwiać korzystanie z funkcji przeglądarki. 

Serwis Gizmochina podaje, że Mintnav należy do kategorii aplikacji - porywaczy przeglądarki i chociaż może nie wyrządzać znaczących bezpośrednich szkód, to z pewnością może być źródłem znacznej irytacji i zakłóceń w codziennym przeglądaniu internetu ze względu na wyskakujące reklamy i innego rodzaju wyskakujące okienka z niechcianą treścią.

Na platformie X (dawniej Twitter) i Reddicie wypowiadają się na ten temat użytkownicy posiadający smartfony Xiaomi z różnych serii, które łączy jednak jedna rzecz. Serwis spidersweb.pl donosi, że chodzi o to, że u wszystkich użytkowników nagła zmiana pojawiła się wraz z aktualizacją urządzeń do MIUI 14. Potwierdzają to wcześniejsze domysły z portalu Gizmochina: “Nie słyszeliśmy żadnych skarg na Mintnav od użytkowników innych marek, więc możliwe, że Xiaomi jest w to jakoś zamieszane. Możliwe, że to rzekome złośliwe oprogramowanie pojawiło się na smartfonach Xiaomi po aktualizacji.”

Chrome jako domyślna przeglądarka na Xiaomi - jak ustawić?

Wychodzi więc na to, że firma Xiaomi kiepsko się zachowała i bez żadnego uprzedzenia uraczyła swoich użytkowników niesmaczną niespodzianką w postaci podmiany strony. Spiderdsweb podaje, że rzeczywiście marka nawiązała współpracę z Mintnav, aby wyświetlać reklamy, więc to nie są przypadkowe działania, czy atak anonimowych hakerów, a nieprzypadkowa decyzja Xiaomi. Dziwi, że tak popularna marka nie wpadła na to, aby choćby poinformować krótki komunikatem swoich użytkowników o takim procederze, tylko na siłę narzucać niechciane przez większość osób zmiany. Na szczęście można samodzielnie zmienić przeglądarkę i nie męczyć się ze spamującą powiadomieniami stroną adware.

Jeśli i na twoim urządzeniu pojawiło się niechciane oprogramowanie sprezentowane przez Xiaomi, działaj. Sprawdź to i zmień stronę główną Google Chrome. Jak zmienić Mintnav na Chrome na urządzeniach Xiaomi? 

1. Otwórz ustawienia przeglądarki; 

2. Kliknij sekcję Strona główna; 

3. Zmień na Chrome, jeśli domyślną stroną główną jest obecnie Mintnav.

jak ustawic chrome jako domyslna xiaomi