Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Duży bank zwija ofertę. To ostatni dzwonek, by podjąć odpowiednie działania
Paula Drechsler
Paula Drechsler 08.09.2023 18:48

Duży bank zwija ofertę. To ostatni dzwonek, by podjąć odpowiednie działania

bankomat
domena publiczna

"Wymagane pilne działanie: możemy przestać świadczyć usługi zarządzania portfelem", podano w komunikacie. To już ostatni moment, aby podjąć decyzję na temat likwidacji konta w banku, który wycofuje swoją ofertę. Dzięki dotrzymaniu ustalonego terminu unikniemy problemów. Jeśli nie rozpoczniemy działań do 15 września, instytucja weźmie sprawy w swoje ręce.

Koniec wielkich planów na rewolucję

Na polskim rynku bankowym pojawił się jakiś czas temu nowy podmiot. Oddział polski mieści się w Warszawie i działa pod licencją Narodowego Banku Belgii i Europejskiego Banku Centralnego, a wspierany jest przez globalny fundusz private equity Warburg Pincus LLC. Sami o sobie piszą na stronie jako o “bankowości All-inclusive”. I faktycznie, instytucja szybko zdobyła dziesiątki tysięcy użytkowników z Polski, ze względu na ciekawą ofertę planów i korzyści inwestycyjnych. W dodatku dzięki współpracy z Revolutem ułatwiła Polakom korzystanie z usług tego brytyjskiego fintechu, który może w efekcie oferować ponad milionowi klientów z kraju nad Wisłą lokalne numery kont. 

Bank miał zaprowadzić w Polsce rewolucję w świecie bankowości. Chodziło o to, że w zamian za comiesięczną opłatę konsumenci uzyskiwali dostęp do konta oszczędnościowego, wymiany walut, deklaracji zakupów po najniższej cenie oraz do produktów inwestycyjnych. Niestety, niedawno klienci tej dobrze zapowiadającej się bankowości internetowej otrzymali maile o niepokojącym tytule: "Wymagane pilne działanie: możemy przestać świadczyć usługi zarządzania portfelem". Co to oznacza?

PKO BP wprowadza istotne zmiany. Do końca roku obejmą mnóstwo klientów To koniec UPC. Co z umową? Ważny komunikat dla klientów sieci

Likwidacja usług i konieczność decyzji, co dalej

Niedawno firma w ten sposób poinformowała klientów o nadchodzących zmianach: “Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Aion Bank przestanie świadczyć usługi zarządzania portfelem (nie wcześniej niż 1 września 2023 r.).” Teraz ten czas wydłużono do 15 września. Jak zauważa serwis spidersweb.pl, komunikat ten zbiega się w czasie z odejściem z pracy w banku Karola Sadaja. Specjalista kierował polskim oddziałem przez trzy lata.

Doniesienie dotyczące zakończenia usługi zarządzania portfelem odnosi się do oferty Globalne Inwestycje, informuje wyżej wspomniany portal. Jest to usługa Aiona, która umożliwiała inwestowanie w ETF-y z wykorzystaniem specjalnego asystenta — robo-doradcy. Miał on być swoistą rewolucją w tej kategorii, a także umożliwiać zastąpienie profesjonalnego doradcy finansowego albo stać się dużym ułatwieniem dla kogoś, kto nie czuł się na siłach, by samemu zarządzać inwestycjami. Najpierw należało ustalić poziom ryzyka, a następnie wybrać portfel inwestycyjny. Finansami na dalszym etapie zarządzał algorytm, który co 3 miesiące balansował udziały w poszczególnych aktywach, aby nie przekroczyć ram przyjętego ryzyka, a także, by przynosić jak największe korzyści. 

Likwidacja usług portfela inwestycyjnego Aion Globalne Inwestycje wymusi na klientach podjęcie istotnych decyzji. Serwis bankoweabc.pl wspomina tu o konieczności rozstrzygnięcia kwestii dotyczących przeniesienia portfela do innego dostawcy, samodzielnego inwestowania w ETF-y lub sprzedaży aktywów i przekazania środków.

Więcej zmian. Likwidacja planów i podniesienie opłat

Mimo tych przekształceń sam bank zostaje w Polsce i dalej będzie świadczył usługi, z uwzględnieniem zapowiadanych zmian. Portal bankoweabc.pl podaje również inne istotne informacje o modyfikacjach w Aion Banku. Jak przekazuje serwis, Aion Bank wprowadza nowy plan taryfowy Easy, likwidując jednocześnie pozostałe plany i usługi, a przełączenie użytkowników na Easy odbędzie się automatycznie i nie wiąże z dodatkowymi kosztami z tytułu zmiany planu, ale pojawią się wydatki związane z późniejszym korzystaniem z oferty. I, jak tłumaczy wspomniany portal, to właśnie przy okazji wprowadzenia nowego planu Easy, Aion Bank podjął decyzję o likwidacji platformy dla inwestorów Aion Globalne Inwestycje, którą jeszcze niedawno „kusił klientów, jako usługą niedostępną u konkurencji.” Ta decyzja wynika wg. serwisu z niskiego odsetka użytkowników korzystających z tej usługi. 

Do tego Aion Bank likwiduje usługę Aion Rachunki. Pojawią się niestety także wzmiankowane dodatkowe koszty. Będą one związane m.in. z transakcjami walutowymi, a to z powodu wprowadzenia prowizji za przewalutowanie. 

Aion Bank tabela opłat i prowizji

Fot. bankoweabc.pl

W związku z tym, że jest to bank wirtualny i nie posiada oddziałów biura obsługi klienta, wszystkie ewentualne pytania oraz decyzje na temat zamknięcia konta należy przeprowadzać online. Co, jeśli w związku z wprowadzanymi zmianami chcemy zamknąć konto?

Jak zatem zamknąć konto w Aion Banku?

Jeśli nie zgadzasz się na wszystkie lub część zmian, musisz zgłosić chęć likwidacji konta, a czas na to jest do 15 września 2023 roku. Jeśli dotrzymamy terminu, oznaczać to będzie zakończenie umowy bez uiszczania kosztów związanych z zamknięciem konta, tłumaczy portal bankoweabc.pl. Co dokładnie trzeba zrobić? Z pomocą przychodzi tu instrukcja zamieszczona w serwisie zamknijkonto.pl.

“Aby rozwiązać umowę z Aion Bank, skontaktuj się z Centrum Obsługi Klienta przez czat wewnątrz aplikacji. Na początek Kliknij ikonkę chatu w prawym dolnym rogu, a następnie wybierz temat rozmowy. Podczas rozmowy podaj też numer rachunku, na który chcesz, aby zostały przelane pozostałe środki po rozwiązaniu umowy”. Serwis przestrzega też, że jeśli mamy jakieś zaległe należności wobec banku, to należy zostawić na koncie odpowiednią kwotę, w przeciwnym razie pojawią się problemy z zamknięciem rachunku.

“Podsumowując, aby zakończyć współpracę z Aion Bankiem i rozwiązać umowę - zastrzeż wszystkie karty w aplikacji; zamknij wszystkie otwarte produkty (poza rachunkiem głównym); upewnij się, że wszystkie opłaty w Planie Light/Smart zostały uregulowane. Po upływie miesięcznego terminu wypowiedzenia, wszystkie produkty zostaną zamknięte. Rachunek główny jest blokowany na kolejne 14 dni, aby przeprowadzić ewentualne rozliczenia. Po przetworzeniu wszystkich transakcji bank wyśle pozostałe środki na wskazany w dyspozycji rachunek bankowy”, pisze dalej serwis.

Aion Bank to belgijska instytucja kredytowa, założona przez Wojciecha Sobierajskiego jako spółka akcyjna, wyjaśnia portal Totalmoney.pl. Dalej serwis pisze, że bank ten działa na terenie Polski na podstawie jednolitej europejskiej licencji bankowej, a jego działalność została zatwierdzona przez Komisję Nadzoru Finansowego. Aion Bank wykorzystuje nowoczesne rozwiązania z zakresu fintech, opierając się na technologii chmurowej dostarczanej przez firmę Vodeno z siedzibą w Warszawie. 

Tagi: Fintech