Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Cyberprzestępcy mają żniwa. Nie daj się naciągnąć na wakacjach
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 07.07.2024 19:27

Cyberprzestępcy mają żniwa. Nie daj się naciągnąć na wakacjach

Cyberbezpieczeństwo latem
fot. Towfiqu barbhuiya, Unsplash/Pxhere

Latem działania oszustów w sieci przybierają na intensywności. Oszukanym można zostać podczas wyboru wakacyjnych ofert, wykonywania przelewów, łączenia się z siecią bezprzewodową, a nawet podczas poszukiwania wakacyjnej pracy. Podpowiadamy, jak nie stać się ofiarą cyberprzestępców. 

O bezpieczeństwo podczas urlopu zadbaj jeszcze przed nim

Oprogramowanie

Kluczowym filarem naszego bezpieczeństwa jako użytkowników sieci jest oprogramowanie ochronne, takie jak wszelkiego rodzaju antywirusy, tarcze czy programy przeciwdziałające szpiegowaniu i łączeniu się z niezaufanymi, czy wręcz niebezpiecznymi stronami. Przed wyjazdem na urlop warto dokonać aktualizacji takiego oprogramowania na wszystkich urządzeniach, które zamierzamy zabrać ze sobą na wypoczynek.

Jednocześnie należy pamiętać o aktualizacji systemów operacyjnych. Choć może się to wydawać trywialne, fakty są takie, że z każdą kolejną wersją są one pozbawiane rozmaitych luk, które mogą zostać wykorzystane do splądrowania zasobów naszych urządzeń, w tym haseł bezpieczeństwa czy wrażliwych danych osobowych.

Wybór oferty i miejsca wypoczynku

Zawsze należy upewnić się, że miejsce, do którego się wybieramy, istnieje w rzeczywistości i można się skontaktować na przykład z jego właścicielami. W sieci, szczególnie na różnego rodzaju portalach z ogłoszeniami, coraz częściej pojawiają się bowiem oszuści, którzy podając się na przykład za ośrodek wypoczynkowy, pobierają od swoich ofiar wpłaty, a następnie wysyłają je w miejsca, gdzie nikt o takim ośrodku nie słyszał. 

Wakacyjne oferty pracy

Dla wielu osób lato to nie czas wypoczynku, a dodatkowej pracy, która pozwoli dorobić na sezonie turystycznym. Doskonałą tego świadomość mają cyberoszuści, którzy wykorzystują fakt, że w okresie wakacyjnym w sieci pojawia się mnóstwo wakacyjnych ofert pracy. 

Podczas przeglądania i rozpatrywania ofert pracy najlepiej sprawdzić, czy pracodawca widnieje w bazie CEIDG oraz KRS – można to zrobić online. Oczywistym powinno być to, że w żadnym wypadku nie należy przelewać pieniędzy komuś, kto podaje się za potencjalnego pracodawcę. Wszelkie propozycje polegające na dostępie do ofert pracy w zamian za prowizję też należy omijać szerokim łukiem.   

Ten komunikator słynie jako bezpieczny. Tymczasem pozwala śledzić

Zagrożenia na każdym kroku

Łączność i sieci bezprzewodowe

Publiczne sieci Wi-Fi to powszechnie siedlisko rozmaitych zagrożeń i oszustów, którzy tylko czekają aż połączy się z nimi ktoś, kto nie ma aktywnej ochrony na swoim urządzeniu. Jeśli nie ma takiej potrzeby, najlepiej zaniechać korzystania z otwartego Wi-Fi. Jeśli już decydujemy się na połączenie z nieznaną siecią, najlepiej robić to mając na swoim urządzeniu oprogramowanie ochronne, lub nawet aplikację VPN (Virtual Private Network), która zaszyfruje nasze połączenie i ochroni nas przez dostępem osób trzecich. 
Z tych samych powodów nie warto mieć stale aktywnego połączenia Bluetooth w telefonie. Po pierwsze szybciej pozbawia baterię urządzenia cennej energii, a po drugie w określonych sytuacjach również może stanowić furtkę dla cyberprzestępców.

Pliki i wiadomości od nieznanych nadawców

Cyberprzestępcy i wyłudzacze mogą próbować kontaktować się z potencjalnymi ofiarami za pośrednictwem rozmaitych kanałów takich jak komunikatory internetowe, poczta e-mail, czy media społecznościowe. W przypadku kiedy dostajemy połączenie lub wiadomość od nieznanego nadawcy, który na przykład podaje się za kogoś znajomego, należy zweryfikować z kim mamy do czynienia oraz zastanowić się, czy rzeczywiście oczekiwaliśmy od niego konkretnego pliku. Równie istotna jest pamięć, że odbierając plik, nie trzeba się nigdzie logować, podawać haseł ani tym bardziej numerów kart kredytowych lub płatniczych. 

Transakcje i bankowość internetowa

Bankomaty

Podczas urlopu z reguły trudno obejść się bez bankomatów. Podczas wypłacania gotówki z takiego urządzenia, należy się mu dokładnie przyjrzeć i upewnić się, że nie zainstalowano na nim np. nakładek skanujących kartę i numer pin. Można je rozpoznać na przykład po tym, że wyraźnie odstają od reszty bankomatu – jeśli klawiatura jest podejrzanie wypukła, lepiej poszukać innego urządzenia. Podczas samego wypłacania najlepiej jest zasłaniać dłonią wpisywany pin, oszuści w górnej części bankomatów instalują czasem kamery, które wyłapują wpisywany przez nas kod. 

Aplikacje bankowe

Podczas wyjazdu (i nie tylko) warto też przemyśleć ustawienie limitów w aplikacji bankowej. Taki ruch zabezpieczy nas przed utratą większych sum na przykład w przypadku zgubienia lub kradzieży karty.

Banki zalecają też bieżące monitorowanie swojego konta za pośrednictwem dedykowanych aplikacji. Dzięki temu można mieć stały wgląd w stan finansów i wszelkich operacji wykonywanych z naszego konta, a w przypadku zauważenia podejrzanych operacji, natychmiast możne je zgłosić.