Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Czas zaktualizować iPhone’y. Pojawiła się zupełnie nowa aplikacja
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 14.12.2023 09:31

Czas zaktualizować iPhone’y. Pojawiła się zupełnie nowa aplikacja

iPhone
Fot. Drew Coffman / Unsplash

Posiadacze kompatybilnych iPhone’ów mogą już pobierać najnowszą wersję systemu operacyjnego iOS. Nowe wydanie oznaczone jest jako 17.2 i znajdziemy w nim nie tylko liczne i przydatne nowości funkcjonalne, ale też łatki na poważne luki bezpieczeństwa. 

Na pierwszym planie – aplikacja Dziennik

Choć zmian w nowym iOS-ie jest sporo, to jednak na największą wyrasta zupełnie nowa aplikacja systemowa, czyli Dziennik. Nazwa mówi tu w zasadzie wszystko, niemniej należy zastrzec, że Apple wprowadziło do iOS-a nowej formy notatek, lecz aplikację pozwalającą na prowadzenie bardziej osobistych zapisków.

Aplikacja Dziennik to nic innego jak cyfrowy odpowiednik tradycyjnych dzienników czy pamiętników. Według Apple ma służyć zachowywaniu wspomnień i zapisywaniu refleksji. Oczywiście nie zabrakło licznych dodatkowych funkcji – dostępne są między innymi sugestie kolejnych wpisów, filtry pozwalające uporządkować wpisy, synchronizacja z iCloud. Całość można chronić z użyciem biometrii.

Wiarygodne przecieki o nowych iPhone’ach. Wymiana podstawowych komponentów

Co nowego w iOS-ie 17.2?

Pomniejsze nowości pojawiły się w wielu innych aplikacjach systemowych w iOS-ie. Jedna z nich dotyczy nowego przycisku, jaki trafił na krawędź iPhone’ów 15 (tylko wersje Pro i Pro Max) – w nowej wersji systemu operacyjnego można mu odtąd przypisać funkcję tłumaczenia.

Zmiany zaszły także w aplikacji Wiadomości – w tym przypadku najistotniejsza wydaje się weryfikacja kluczy kontaktów dostarczająca odtąd także alerty i kody weryfikacyjne, co może stanowić nową warstwę ochrony przed phishingiem.  

Poprawki i łatki w iOS-ie 17.2

Oczywiście kolejna aktualizacja iOS-a 17 skupia się nie tylko na wprowadzaniu nowości, ale też stanowi paczkę poprawek dla funkcji dostępnych już wcześniej. Poprawiono działanie m.in. mechanizmu AirDrop, za pomocą którego odtąd można dzielić się także kartami pokładowymi czy biletami do kina.

Liczne udoskonalenia wprowadzono też do aplikacji Apple Music – przydatna może się okazać zwłaszcza funkcja szybkiego powrotu do ulubionych utworach podczas słuchania playlist. Ponadto iOS od teraz będzie sobie także lepiej radził z obsługą plików PDF.

System operacyjny iOS w wersji 17.2 dostępny jest na iPhone’a XS i wszystkie nowsze modele.