Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Często sprzedajesz na Allegro, OLX czy Vinted? Od lipca fiskus weźmie cię pod lupę
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 21.01.2024 15:16

Często sprzedajesz na Allegro, OLX czy Vinted? Od lipca fiskus weźmie cię pod lupę

płatność
Fot. East News/Science Photo Library RF

Nadchodzą ważne zmiany w prawie dotyczącym handlu  odbywającym się w serwisach pośredniczących w wymianie dóbr, jak Allegro, OLX czy Vinted. Fiskus sprawdzi, jak często tam sprzedajemy i jakie uzyskujemy w ten sposób przychody, a następnie zdecyduje, czy nasz handel nie powinien być zarejestrowany jako działalność gospodarcza i podlegać opodatkowaniu.

Urzędy skarbowe skontrolują internetowych sprzedawców

Jak informuje serwis money.pl, w lutym rząd ma rozpocząć pracę nad implementacją w polskim prawie unijnej dyrektywy DAC7. Ma ona wprowadzić nowe regulacje w zakresie m.in. handlu odbywającego się w internecie. Szczególną uwagę powinny temu poświęcić osoby, które w takich serwisach jak OLX, Vinted czy Allegro często pozbywają się niepotrzebnych rzeczy, np. ubrań.

Na mocy dyrektywy DAC7 serwisy te i im podobne podmioty będą bowiem zobowiązane, by przekazywać informacje o swoich najaktywniejszych użytkownikach urzędowi skarbowemu. Ten będzie weryfikował, czy faktycznie mamy do czynienia z okazjonalnym handlem czy też z działalnością podlegającą rejestracji. Osoby często sprzedające w serwisach pośredniczących mogą zostać zobowiązane do zakładania firm.

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko OLX. Grożą im poważne konsekwencje

Sprzedawcy będą musieli założyć działalność

Przepisy mają wejść w życie już w lipcu tego roku. Według Ministerstwa Finansów raportowani do urzędów skarbowych mają być ci użytkownicy serwisów sprzedażowych, których roczna sprzedaż przekroczy 2000 euro (aktualnie 8721 zł) lub którzy wystawiali na sprzedaż rzeczy więcej niż 30 razy w ciągu roku. Nietrudno wyobrazić sobie, że aktywniejsi użytkownicy sprzedający ubrania na Vinted mogą łatwo spełnić drugie kryterium.

W opinii doradcy podatkowego Piotra Juszczyka ważną rolę w procesie kwalifikowania sprzedaży w serwisach-pośrednikach będzie odgrywać częstotliwość transakcji. Fiskus szczególną uwagę będzie zwracał na tych użytkowników, którzy prowadzą sprzedaż w sposób ciągły. Ich dane mogą zostać przekazane urzędowi skarbowemu, a ten może skontaktować się listownie z najaktywniejszymi sprzedawcami i zażądać wyjaśnień.

Zobacz także: Powstała rządowa lista certyfikowanych pomp ciepła – tylko te modele będą dotowane

Początek końca nieopodatkowanej sprzedaży

Jeśli fiskus podejmie taką decyzję, konieczne może być założenie przez sprzedawców odpowiedniej działalności gospodarczej i uiszczania wszystkich wynikających z tego podatków. Ponadto weryfikowana będzie cena sprzedawanych rzeczy i jeśli będzie ona wyższa od ceny nabycia, wówczas sprzedawca może zostać zobowiązany do opłacenia podatku dochodowego. Wygląda na to, że nieopodatkowana sprzedaż na Allegro czy OLX wkrótce się skończy.

Źródło: money.pl