Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Powstała rządowa lista certyfikowanych pomp ciepła – tylko te modele będą dotowane
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 21.01.2024 10:33

Powstała rządowa lista certyfikowanych pomp ciepła – tylko te modele będą dotowane

pompa ciepła
Fot. yum9me na CC BY-NC-ND 2.0 DEED

Jednym z problemów transformacji energetycznej polskich gospodarstw domowych jest niska jakość pomp ciepła, które zalały rodzimy rynek. Niskie ceny przełożyły się na masowy import chińskich pomp, awaryjnych i pozbawionych profesjonalnego serwisu. Jest nadzieja, że już od kwietnia zaczniemy rozwiązywać część tego problemu.

Zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił duże zmiany w programie „Czyste Powietrze”, dzięki któremu można uzyskać dopłaty do instalacji pomp ciepła. Państwo dopłaca nawet 135 tys. zł na kompleksowe termomodernizacje budynków, 99 tys. zł przy dofinansowaniu podwyższonym i 66 tys. zł na podstawowym poziomie. Wysokość dotacji jest uzależniona od dochodu inwestora.

Oczywiście, aby skorzystać z programu „Czyste Powietrze” trzeba spełnić szereg warunków i to właśnie na tym polu zajdą zmiany, które mają szansę przełożyć się na zmniejszenie popularności tanich chińskich pomp ciepła. Już od 1 kwietnia 2024 roku dotacje będzie można uzyskać tylko na określone modele pomp posiadających stosowną certyfikację. 

Kolejne zakazy w źródłach ciepła. Na to zwróć uwagę przy wyborze pompy ciepła

Lista ZUM

Jest to element eliminacji z rynku tych urządzeń, których dokumentacja nie pokrywa się z faktycznymi parametrami. Dlatego w kooperatywie z producentami pomp opracowano nowe warunki – dofinansowanie w ramach „Czystego Powietrza” będą mogły uzyskać tylko te inicjatywy, które zakładają montaż pomp ciepła znajdujących się na specjalnie opracowanej w tym celu liście.

Mowa o Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów opublikowanej przez Instytut Ochrony Środowiska PIW, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Można się z nią zapoznać się już pod adresem lista-zum.ios.edu.pl, przy czym ma ona być systematycznie rozbudowywana o kolejne urządzenia, które przeszły stosowną certyfikację.

W kolejce kotły na pellet i drewno

Na listę trafią tylko urządzenia, które zostały przetestowane w laboratoriach na terenie Unii Europejskiej lub w ramach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. W przyszłości podobne wymogi obejmą programy dotowania montażu kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet o podwyższonym standardzie. Ze szczegółami można zapoznać się pod adresem czystepowietrze.gov.pl.