Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Czy pasażer w samochodzie może pić alkohol? Od reguły są wyjątki
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 18.05.2024 22:52

Czy pasażer w samochodzie może pić alkohol? Od reguły są wyjątki

kontrola trzeźwości
Fot. TOMASZ RADZIK/East News

W sieci pojawia się wiele treści, które odnoszą się do zakazu spożywania alkoholu przez pasażerów samochodu. Według jednych źródeł nie mogą oni spożywać alkoholu podczas jazdy, według innych jest to dozwolone. Prawo jest w tej kwestii jednoznaczne, choć trzeba zwracać uwagę na wyjątki.

Czy pasażer może spożywać alkohol?

Serwis moto.pl podsumowuje stan prawny dotyczący spożywania alkoholu przez pasażerów samochodów oraz ich trzeźwości. Zarówno prawo o ruchu drogowym, jak i ustawa o wychowaniu w trzeźwości nie zabraniają pasażerom spożywać alkoholu w czasie jazdy czy być nietrzeźwym.

Pić mogą zarówno pasażerowie na miejscu obok kierowcy, jak i na tylnej kanapie. Nie ma również żadnych limitów stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, choć tutaj należy przejść do wyjątków.

Kolejne ograniczenie dla kierowców. Chcą wprowadzić mandaty na jedną rzecz

Wyjątki nietrzeźwych pasażerów

Grzywnę w wysokości nawet 5 tys. zł, a nawet karę 30-dniowego aresztu można otrzymać, gdy pasażerowie po czy podczas spożywania alkoholu w samochodzie dopuszczą się zachowań gorszących. Mandat może także grozić, gdy pasażerowie opuszczają pojazd z alkoholem.

Należy także pamiętać, że bezwzględnie zakazane jest bycie nietrzeźwym oraz spożywanie alkoholu, gdy jest się pasażerem motocykla, motoroweru czy nawet roweru. Wówczas prowadzący pojazd za nietrzeźwość pasażera w przedziale od 0,2 do 0,5 promila może otrzymać karę w wysokości 500 zł i 10 punktów karnych. Przewozić pasażerów można tylko w wózku bocznym.

Nietrzeźwy na miejscu kierowcy

Osobną kwestię stanowi spożywanie alkoholu bądź bycie nietrzeźwym na miejscu kierowcy. Tutaj progiem legalności jest kluczyk w stacji zapłonu. Jeśli znajduje się on na tej pozycji, wówczas osoba znajdująca się na miejscu kierowcy odpowie tak, jakby prowadziła pojazd.