Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nie płacisz abonamentu RTV? Grozi ci surowa kara, w akcji US
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 18.05.2024 18:14

Nie płacisz abonamentu RTV? Grozi ci surowa kara, w akcji US

telewizor
Fot. Unsplash/Glenn Carstens-Peters

Tylko nieco ponad jedna trzecia zobowiązanych do opłacania abonamentu RTV rzeczywiście go uiszcza. Nie oznacza to jednak, że państwo nie dysponuje narzędziami pozwalającymi na wyegzekwowanie zaległych opłat czy nakładanie kar. Znamy już dane urzędu skarbowego w tym obszarze za pierwszy kwartał br.

Polacy nie płacą abonamentu RTV

Serwis wirtualnemedia.pl donosi o najnowszych danych dotyczących egzekucji zaległego abonamentu RTV. W pierwszym kwartale br. fiskus zajął mniejszą kwotę niż w analogicznym okresie przed rokiem, ale jednocześnie samych postępowań było więcej. Może to oznaczać, że niepłacących abonamentu RTV jest coraz więcej.

Przypomnijmy, że karą za nieuiszczanie abonamentu RTV może być grzywna w wysokości 30-krotności jego miesięcznej wysokości, czyli w przypadku osób fizycznych, czyli nawet  ok. 720 zł. Ponadto trzeba opłacić zaległe składki. Egzekwowanie opłacania abonamentu RTV jest jednak w Polsce utrudnione - kontrolerów zatrudnia Poczta Polska i nie ma żadnej podstawy prawnej, która umożliwiałaby kontrolę bez zgody płatnika.

Masz taki PIN? Lepiej szybko go zmień, zanim będzie za późno

Więcej postępowań na mniejszą kwotę

Sytuacja wygląda jednak inaczej, jeśli abonamentu nie opłacają ci, którzy zarejestrowali odbiorniki. To od nich egzekwowanie zaległych opłat jest najłatwiejsze i w I kwartale 2024 r. wszczęto aż 5 233 takich postępowań egzekucyjnych. Przed rokiem było ich 5 126, a w skali całego 2023 r. - 10 999.

O ile jednak w I kwartale 2023 r. udało się wyegzekwować zaległy abonamenty RTV na kwotę 6,305 mln zł, tak w tym roku wyniosła ona 5,951 mln zł. Może to sugerować, że osoby zobowiązane do opłacania abonamentu rezygnują z tego - mamy bowiem do czynienia z większą liczbą płatników o mniejszych zaległościach, które nie zdążyły jeszcze narosnąć z upływem czasu.

Nieco ponad jedna trzeci płaci abonament

Jak dotąd przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji nie zostały opublikowane dane dotyczące liczby płacących abonament nowsze niż te pochodzące z 2022 r. Wówczas, na koniec roku, abonament opłacało zaledwie 34,7 proc. zobligowanych do tego osób. Ta statystyka to główny powód planowanych zmian w finansowaniu mediów publicznych, które zamiast abonamentu od zarejestrowanych odbiorników wprowadzały powszechną opłatę audiowizualną.