Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Czy zostawianie ładowarki w gniazdku jest bezpieczne? Odpowiedź może zaskoczyć
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 18.01.2024 14:47

Czy zostawianie ładowarki w gniazdku jest bezpieczne? Odpowiedź może zaskoczyć

ładowarka do telefonu
Iberion

Czy pozostawienie ładowarki w kontakcie po skończonym ładowaniu urządzenia jest bezpieczne oraz czy nie przynosi to skutków w postaci większych rachunków? Niektórzy zostawiają swoje zasilacze w kontakcie przez cały czas, inni natomiast odłączają po zakończeniu ich użytkowania. Wszystko co powinniśmy o tym wiedzieć...

Czy można pozostawiać ładowarkę podłączoną do gniazdka?

Na ogół zostawianie ładowarki w gnieździe jest bezpieczne, chyba że aktualnie trwa burza. W przeszłości owe zasilacze mogły wykazywać skłonność do przegrzewania się, powodowania zwarć i nadmiernego zużycia energii, ale obecnie te problemy są rzadkością. Dzięki postępowi technologicznemu ryzyko zostało zminimalizowane.

W Unii Europejskiej ustanowiono normę, która ogranicza zużycie energii przez sprzedawane na jej obszarze ładowarki do maksymalnie 0,5 wata, gdy pozostają podłączone do prądu. Mimo że zużycie energii jest minimalne, nadal nie jest to całkowicie eliminowane.
 

IKEA pilnie wycofuje ładowarki. Możliwe poparzenia i porażenia prądem, sieć zwraca pieniądze Windows wzbogaci się o ważną nowość. Komputery będą zużywać mniej prądu

Czy zostawienie ładowarki w gniazdku może skutkować podwyższonymi rachunkami za prąd?

Biorąc pod uwagę, że zwykle posługujemy się kilkoma urządzeniami wymagającymi regularnego ładowania, istotne jest, abyśmy mądrze gospodarowali korzystaniem z zasilaczy. Według badań przeprowadzonych przez spidersweb.pl w sierpniu 2022 roku, korzystanie przez cały rok z jednej ładowarki generuje znikome koszty, wynoszące jedynie kilka złotych.

 Dodatkowo, eksperyment przeprowadzony rok wcześniej dla niektórych ładowarek Apple i Samsung wykazał, że watomierz nie zarejestrował zużycia prądu, nawet gdy telefon był odłączony. Ważne jest jednak, że nie wszystkie ładowarki są równie efektywne, a opłaty za energię mogą ulec wzrostowi.

Jak uniknąć dodatkowych wydatków?

W sytuacjach, gdy jesteśmy poza domem lub śpimy możemy w łatwy sposób unikać marnotrawienia energii zakupując listwę wyposażoną w przełącznik – zarówno standardowy, jak i czasowy. 

Przyniesie to korzyści zarówno dla środowiska, jak i naszego portfela. Dzięki nim mamy możliwość całkowitego odcięcia od zasilania ładowarek, a także komputerów i telewizorów, które zużywają znacznie więcej energii, nawet gdy pozostają w trybie uśpienia.