Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > Deepfake na usługach rasizmu: modelka straciła twarz za sprawą sztucznej inteligencji
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 04.11.2023 23:24

Deepfake na usługach rasizmu: modelka straciła twarz za sprawą sztucznej inteligencji

None
Fot. tiktok.com/@shereenwu

Nie przestają zaskakiwać nowe negatywne zastosowania mechanizmów deepfake, które mają na celu zafałszowanie rzeczywistości. Dochodzi do kradzieży wizerunków, głosów, nierzadko w celu oszustw. Okazuje się, że deepfake’i można także wykorzystać do rozpowszechniania uprzedzeń rasowych.

Modelka pozbawiona twarzy

Jak donosi Guardian, światem modellingu wstrząsnęła w ostatnim czasie historia, którą podzieliła się Shareen Wu, modelka z Tajwanu aktywna na TikToku. Wzięła ona udział w pokazie Michaela Castello, który odbył się podczas Los Angeles Fashion Show. Przeglądając zdjęcia z wybiegu na instagramowym koncie projektanta, Wu zauważyła, że jej twarz z użyciem deepfake została podmieniona na inną.

@shereenwu Michael Costello has yet to take responsibility for his actions. I want to explain what happened, and I hope other models in the future feel comfortable to speak up. He has since offered to post my photo side by side with the AI one, but has not voluntarily post it. This offer did not contain an apology, and only happened after a model who’s close with him brought light to the situation. Some points I couldn’t fit: -Replaced the face of a model from the same collection -Lightened the skin of a black model in a photo and proceeded to push blame on the makeup artist (mua did not lighten the skin) -Screamed at models backstage (he screamed at the girl who stumbled on the runway to near tears, only to make an Instagram post praising her after.) But considering how long he’s been acting like this, I doubt any apology from him would be sincere; they would be performative at best. (Sorry for the weird cuts and sped up video I was trying to fit as much as I can in) #michaelcostello #greenscreenvideo #drama #michaelcostellocontroversy ♬ original sound - shereenwu

Sprawa wzbudziła tym większy skandal, że twarz Wu została podmieniona na oblicze osoby o zgoła innym pochodzeniu etnicznym. Na zdjęciu, do którego dotarła modelka, autentyczne jest tylko jej ciało, na którym prezentowana była kreacja. Warto zaznaczyć, że Shareen Wu jest niezależną modelką, nie pobierała wynagrodzenia za swoją pracę, gdyż jej „zapłatą” miało być w tym przypadku uzyskanie rozpoznawalności. Przez użycie mechanizmów deepfake zostało to uniemożliwione.

Głos Aleksandra Kwaśniewskiego wykorzystany do internetowego oszustwa. Należy zachować szczególną czujność

To nie projektant podmienił twarze

Do sprawy szybko odniósł się sam Castello, twierdząc, że to nie on dokonał manipulacji. Jednocześnie oskarżył modelkę o stawianie fałszywych oskarżeń i zapowiedział podjęcie kroków prawnych. Zmanipulowaną fotografię miał otrzymać od jednego z fanów, zaś jego odpowiedzialność polega wyłącznie na nieuważnym podzieleniu się nią na Instagramie.

Projektant poinformował także, że to nie on odpowiadał za oprawę samego wydarzenia, a ponadto nie wiedział o tym, że Wu nie otrzymała za swoją pracę wynagrodzenia. Zaoferował nawet, że zrekompensuje jej poświęcony czas i talent. Po mniej niż dobie oświadczenie zostało usunięte, a Castello nie odpowiedział na pytania nadesłane przez Guardiana.

Element większego problemu

Po dość chaotycznych działaniach projektanta oraz po tym, jak tiktok Wu zdobył wiralową popularność i obejrzano go ponad 1,8 mln razy, modelka zdecydowała się na dochodzenie swoich praw z pomocą organizacji Model Alliance, która będzie reprezentować ją prawnie. Cała sprawa zapewne nie zyskałaby takiego rozgłosu, gdyby nie kwestie rasowe. Według komentatorów deepfake opublikowany przez projektanta  jest przykładem tego, jak branża modowa cofa się w kwestii różnorodność z poziomu, na który ciężko pracowano przez całe dekady.