Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Dostałeś takiego SMS-a? Użytkownicy WhatsAppa powinni mieć się na baczności
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 16.05.2024 21:47

Dostałeś takiego SMS-a? Użytkownicy WhatsAppa powinni mieć się na baczności

WhatsApp
fot. Yuri Samoilov/Flickr

Z WhatsAppa korzystają miliardy użytkowników na całym świecie, ten internetowy komunikator bardzo popularny jest również w Polsce. Niestety powszechność WhatsAppa sprawia, że jego użytkownicy stają się celem niebezpiecznych oszustów. Komunikat w tej sprawie wydała agencja CERT Polska. 

 

CERT Polska

CERT Polska to zespół powołany w 1996 roku do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie. Zespół jest finansowany i działa w strukturach Naukowej i Akademickiej Siecie Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego. Wśród zadań, którymi zajmuje się zespół znajdują się między innymi:

● rejestrowanie i obsługa zdarzeń naruszających bezpieczeństwo sieci,

● alarmowanie użytkowników o wystąpieniu bezpośrednich dla nich zagrożeń,

● współpraca z innymi zespołami IRT (Incidents Response Team) w ramach FIRST[1],

● prowadzenie działań zmierzających do wzrostu świadomości dotyczącej bezpieczeństwa teleinformatycznego,

● prowadzenie badań i przygotowanie raportów dotyczących bezpieczeństwa polskich zasobów Internetu,

● niezależne testowanie produktów i rozwiązań z dziedziny bezpieczeństwa teleinformatycznego,

● rozwijanie własnych narzędzi do wykrywania, monitorowania, analizy i korelacji zagrożeń,

● prace w dziedzinie tworzenia wzorców obsługi i rejestracji incydentów, a także klasyfikacji i tworzenia statystyk.

Użytkownicy Androida powinni o tym wiedzieć. Szykują się ważne zmiany

Atak przez WhatsAppa

Agencja ostrzega, że użytkownicy WhatsAppa masowo padają ofiarami oszustów i ostrzega jak samemu nie stać się ofiarą. Czerwone światełko powinno się zaświecić w głowie już wówczas, gdy otrzymujemy wiadomość od nieznanego numeru. Szczególnie jeśli numer ten pochodzi z zagranicy, lub wiadomość, którą otrzymaliśmy jest zaadresowana do całej grupy użytkowników. 

W ostatnim czasie oszuści rozsyłają wiadomość, w której ostrzegają, że jeśli użytkownik nie aktywuje swojego konta w aplikacji, to zostanie ono zawieszone. W wiadomości zazwyczaj zawarty jest też odnośnik do strony internetowej, na której rzekomo można ”aktywować konto”, a w rzeczywistości przekazać swoje konto WhatsApp naciągaczom. W konsekwencji mogą oni przejąć wrażliwe dane oraz żądać okupu za zwrot konta. 

Zgłoś próbę oszustwa

CERT Polska przypomina, że wszelkie podobne próby oszustwa można zgłaszać bezpośrednio do agencji. Podejrzane wiadomości można zgłaszać pod numer 8080 – dotyczy to zarówno SMS-ów, jak i WhatsAppa

Zachowaj szczególną ostrożność w sytuacji, gdy otrzymana wiadomość ma wzbudzać niepokój (np. groźba blokady konta) i wywiera presję, by szybko działać. Podejrzane wiadomości SMS prześlij do CERT Polska, na numer 8080 – apeluje CERT Polska