Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Drugi w historii Polak poleci w kosmos. „To niesamowita historia, która pisze się na naszych oczach”
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 10.08.2023 09:40

Drugi w historii Polak poleci w kosmos. „To niesamowita historia, która pisze się na naszych oczach”

kosmos-polska-Sławosz-Uznanski
Biznesinfo/Sławosz Uznański – aut. fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl.

W środę 9 sierpnia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda ogłosił, że polski astronauta weźmie udział w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To jest już pewne, natomiast teraz czekamy na potwierdzenie kandydatury Sławosza Uznańskiego – ma tego dokonać specjalny międzynarodowy komitet nadzorujący działalność Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Będziemy mieli drugiego Polaka na orbicie ziemskiej

Wczoraj (9 sierpnia) minister rozwoju i technologii ogłosił, że drugi w historii polski astronauta będzie uczestniczył w misji kosmicznej na orbitę. Kilka dni temu Waldemar Buda podpisał porozumienie w tej sprawie z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz stroną amerykańską. Minister podkreślił, że mamy już co do tego pewność i gwarancję.

To jest niesamowita historia, która pisze się na naszych oczach. Będziemy przedstawiali jako kandydata naszego Sławosza Uznańskiego. Musi być zatwierdzony jeszcze przez odpowiednie gremia, ale liczymy, że to będzie właśnie on. To jest prestiżowa szansa dla Polski, ale też dla całego przemysłu kosmicznego – powiedział Waldemar Buda.

Niewiarygodne osiągnięcie 17-latka z Polski. Nikt wcześniej w naszym kraju czegoś takiego nie dokonał

Co będzie robił polski kosmonauta?

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, w zadaniach polskiego astronauty znajdzie się m.in. testowanie zaawansowanych technologii polskich podmiotów, realizowanie badań naukowych oraz programu edukacyjnego skierowanego do uczniów. Mamy nadzieję, że lekcje transmitowane z ISS poprowadzone przez polskiego astronautę, dotrą do tysięcy uczniów i przełożą się na duże zainteresowanie tematyką kosmosu wśród młodych Polaków – skomentowała wiceminister rozwoju i technologii Kamila Król.

Maciej Kawecki – nauczyciel akademicki, dziennikarz technologiczny i popularyzator nauki złożył już Sławoszowi Uznańskiemu oficjalne gratulacje na Twitterze. No i polski chłopak poleci w kosmos! @astro_slawosz gratuluję Ci już oficjalnie. Będziemy mieć kolejnego Polaka w kosmosie. Mało tego, Sławosz będzie tam testował polskie technologie. Każda szansa do promocji polskiej nauki jest na wagę złota podkreślił. Zamieścił również zdjęcie – po prawej stronie fotografii znajduje się Sławosz Uznański, a po jego lewej jest Rafał Biros, który w wieku 14 lat został najmłodszym na świecie odkrywcą komety. Podziękowania składał wówczas nastolatkowi ambasador USA w Polsce oraz szef NASA.

maciej kawecki fot.jpeg

Fot. Maciej Kawecki

Kim jest Sławosz Uznański?

Sławosz Uznański jest polskim naukowcem, doktorem elektroniki, operatorem Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN oraz astronautą rezerwowym Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ma 39 lat i pochodzi z Łodzi. Jest to na razie nasz jedyny kandydat wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną do rezerwy astronautów. Żeby jednak móc oficjalnie mówić, że to właśnie on poleci w misji kosmicznej na orbitę, musimy zaczekać na decyzję komitetu nadzorującego działalność Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Z informacji RMF FM wynika, że ma się on zebrać prawdopodobnie po wakacjach.

Na początku czerwca br. szef NASA Bill Nelson przyznał w rozmowie z dziennikarzem stacji Grzegorzem Jasińskim, iż: Europejska Agencja Kosmiczna dokonała wyboru nowej grupy astronautów. Wybrano też Polaka. Mocno liczymy na to, że będzie uczestniczył w lotach i ostatecznie przybędzie na Międzynarodową Stację Kosmiczną.