Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Duża zmiana w wyszukiwarce Google. Usunięto ważną funkcję
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 02.02.2024 17:14

Duża zmiana w wyszukiwarce Google. Usunięto ważną funkcję

Google
Pixabay/Pexels

Bystre oko dostrzeże, że zmienił się wygląd stron z wynikami wyszukiwania w Google. Choć wizualna zmiana jest niewielka, to jednak skutkuje usunięciem całej, ważnej funkcji wyszukiwarki. Google potwierdziło już, że zostaliśmy pozbawieni możliwości przeglądania kopii witryn zapisanych w pamięci podręcznej wyszukiwarki.

Cache usunięte z wyszukiwarki Google

Dostęp do kopii witryn w cache Google był kiedyś bardzo przydatną funkcją. Umożliwiał dostęp do treści nawet wtedy, gdy sama strona uległa awarii i jej zawartość była tymczasowo niedostępna. Oczywiście Google dokonywało kopii tylko co jakiś czas, niemniej tyle wystarczyło, by uzyskać żądaną treść w epoce statycznych stron internetowych. Po kliknięciu przycisku cache przy danym wyniku przenosiliśmy się od razu na zarchiwizowana przez Google kopię.

Od czasu gdy korzystanie z kopii cache w Google stanowiło codzienność, upłynęło jednak wiele czasu. Dziś za sprawą usług Content Delivery Network mamy do czynienia z siecią lustrzanych serwerów obsługujących tę samą witrynę. Gdy jedna z nich zawiedzie, sieć sama dostarcza treść z użyciem własnej kopii, która jest synchronizowana stale i bez opóźnień. Google doszło więc do wniosku, że cache w Google nie są już nikomu dłużej potrzebne.

Duże zmiany w Google. Wszystko przez decyzję Unii Europejskiej

Internet Archive zamiast cache?

Informację potwierdził już w serwisie X Danny Sullivan z Google. Zaznaczył on, że to jedna z najstarszych funkcji wyszukiwarki i jednocześnie jego ulubionych, jednak współcześnie nie ma już większego uzasadnienia dla jej dalszego oferowania. Zwłaszcza że kopiowanie choćby samych stron głównych przez crawlery Google musiało być bardzo obciążające dla infrastruktury korporacji. Sullivan ma jednak pomysł, co mogłoby w przyszłości zastąpić cache i trzeba przyznać, że brzmi on obiecująco.

Sullivan wpadł na pomysł, aby zamiast przycisku prowadzącego do kopii strony w pamięci operacyjnej umieścić tam link do Internet Archive. Dzięki temu jednym czy dwoma kliknięciami użytkownicy Google mogliby uzyskać dostęp do historycznej zawartości i całego archiwum treści. Oczywiście na razie jest to tylko sam pomysł, który w dodatku wymaga woli współpracy ze strony Google, niemniej taka funkcja w Google mogłaby się okazać niezwykle przydatna.

Znika również operator

Google wycina wszystkie funkcje związane z pamięcią podręczną wyszukiwarki, a to oznacza, że w najbliższej przyszłości zniknie nie tylko sam link do kopii strony, ale zmienią się także zaawansowane operatory. Z Google zostanie całkowicie usunięty operator cache:, który pozwalał odnajdywać treści na kopiach stron zapisanych w pamięci wyszukiwarki.