Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Masz konto w tych bankach? Lepiej się przygotuj, będą kłopoty z płatnościami
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 21.10.2023 15:29

Masz konto w tych bankach? Lepiej się przygotuj, będą kłopoty z płatnościami

Bankomat
Fot. BiznesINFO.pl

Sobotnie popołudnie, a zwłaszcza wieczór, to dla wielu Polaków czas aktywnego wypoczynku i rozrywki. Niestety część z nas może czekać niemiła niespodzianka – wiele banków operujących na polskim rynku przeprowadza w weekend prace skutkujące niedostępnością najważniejszych usług.

Zakres utrudnień w dostępie do bankowości

Jak donosi gazeta.pl, ograniczenia w dostępności lub nie dostępność wybranych usług może spotkać klientów aż sześciu polskich banków. W zależności od specyfiki przeprowadzanych operacji problemy mogą występować w różnych zakresach. W tym czasie nie należy oczekiwać, że będą działać systemy płatnicze, ani liczyć na to, że dostępne będą aplikacje przeglądarkowe bankowości elektronicznej.

Utrudnienia zapowiedziały Bank Pocztowy, BNP Paribas, ING Bank Śląski, Nest Bank, Santander Bank Polska oraz Velo Bank. Należy przy tym pamiętać, że w zdecydowanej większości z nich mowa jedynie o ograniczeniach, a nie o całościowym wyłączeniu określonych usług na cały weekend.
 

Bank ostrzega klientów. Może częściowo zablokować dostęp do konta

Największe utrudnienia w bankach

Największe przeszkody w dostępie do usług mogą spotkać klientów Banku Pocztowego. Zapowiedziano, że od dzisiejszego poranka, od godziny 8:00 do godziny 20:00 doświadczyć można przerw w dostępie do bankowości elektronicznej, również za pośrednictwem aplikacji mobilnych.

Utrudnione będzie także realizowanie usług za pośrednictwem połączeń telefonicznych. W rezultacie nie należy także spodziewać się, że będą działać integracje usług Banku Pocztowego z działającymi w Polsce systemami płatniczymi, m.in. BLIK czy Autopay. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z kart płatniczych zarówno w terminalach, jak i bankomatach.

Spore utrudnienia mogą napotkać także klienci Nest Banku, ale dopiero jutro, 22 października. Od godziny 0:30 do 7:00 zostanie całkowicie wyłączony dostęp do bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnej. Niedostępne będą też systemy płatnicze BLIK i Visa Mobile, wyłączona zostanie możliwość dokonywania zakupów w Sieci z użyciem konta. Na szczęście będą działać karty płatnicze i usługi mobilne Google Pay, Apple Pay oraz bankomaty.
 

Pomniejsze ograniczenia w funkcjonowaniu banków

Pozostałe z wymienionych banków wyłączą jedynie dostęp do poszczególnych modułów, pozostawiając w pełnej dostępności karty płatnicze oraz większość funkcjonalności aplikacji mobilnych i przeglądarkowych. BNP Paribas powinien już zakończyć modernizacje systemów GOonline Biznes, GOmobile Biznes, GOconnect Biznes (Host to Host), podobnie w Santander Bank Polska powinny być już dostępne aplikacje mobilne i przeglądarkowe. Jakiekolwiek utrudnienia, jeśli jeszcze występują, powinny być chwilowe. Na godzinę 16:00 planowane jest pełne przywrócenie do sprawności modułu Makler przez ING Bank Śląski.