Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Duże, bardzo duże - czyli dlaczego rozmiar ma znaczenie przy wyborze telewizora i jak zrobić to mądrze?
Redakcja Tech.BiznesINFO
Redakcja Tech.BiznesINFO 12.02.2024 16:15

Duże, bardzo duże - czyli dlaczego rozmiar ma znaczenie przy wyborze telewizora i jak zrobić to mądrze?

telewizor
materiał partnera

Polacy bez wątpienia pokochali duże telewizory – w 2023 roku coraz częściej decydowali się na modele o przekątnej 65, a nawet 75 cali, co potwierdza rosnące zapotrzebowanie na większe rozmiary ekranów. Według danych firmy badawczej GfK w 2023 roku najczęściej wybierali oni modele firmy Samsung. Wśród osób, które kupowały 65-calowy telewizor, Samsung Smart TV wybierała połowa z nich, a wśród 75 czy 85-calowych modeli także były preferowane modele koreańskiej firmy. Przed zakupem większego telewizora nasuwa się jednak często pytanie: co zrobić kiedy szybko chcemy sprawdzić, jaki rozmiar telewizora byłby odpowiedni do naszego salonu czy sypialni? Możemy szukać tej informacji w specyfikacjach każdego modelu, ale jest łatwiejsze rozwiązanie. Już teraz na stronie samsung.com po jej lewej stronie można z łatwością sprawdzić, jaką szerokość w podstawie i wysokość mają poszczególne przekątne ekranów.

Magia dużego ekranu

Dla rynku telewizorów ostatnia dekada to czas prawdziwych rewolucji. Aktualnie słowo „telewizor” przywodzi na myśl zupełnie inne skojarzenia niż jeszcze 10, czy 15 lat temu. Wówczas wydawało się, że telewizory o przekątnej 55 cali są wystarczająco duże. Ba, były postrzegane wtedy jako bardzo duże. Jednak popularyzacja ekranów z rozdzielczością 4K, smukły design czy funkcje Smart TV sprawiły, że widzowie pragną obecnie zdecydowanie większych modeli, które dostarczają po prostu zdecydowanie więcej wrażeń podczas oglądania. Zapewne niebagatelną rolę odgrywa także cena. Dziś za relatywnie atrakcyjną kwotę można kupić bardzo zaawansowany i większy telewizor. Przed 11 laty za pierwszy telewizor Samsung 4k S9 o przekątnej 85 cali trzeba było zapłacić 126 tysięcy PLN. Dziś taki telewizor w rozdzielczości 4K zapłacimy np. w przypadku modelu Samsung 85QN85C można znaleźć w ofertach różnych sklepów w cenie między 13 a 19 tysięcy a nawet w przypadku modelu Crystal UHD CU7192C – w granicach 7500 PLN.

Biorąc pod uwagę popularność dużych ekranów to, jak wynika z danych firmy badawczej GfK, Polska bardzo dobrze wypada na tle UE5 (Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania i Włochy). Na przestrzeni ostatnich 5 lat Polacy chętniej niż Francuzi, Brytyjczycy, Hiszpanie czy Włosi kupowali telewizory z ekranami o przekątnej 75 cali i większe (pod tym względem w niewielkim stopniu wyprzedzali nas tylko Niemcy). Co ciekawe, zarówno w kraju, jak i w Europie nieprzerwanie od 2018 roku rośnie segment ekranów co najmniej 80-calowych, ale w Polsce dynamika tego wzrostu jest wyższa. W 2023 roku wśród 75-calowych telewizorów najchętniej wybieranych aktualnie przez Polaków wg. danych GfK w pierwszej dziesiątce telewizorów 75 calowych znajdują się telewizory Samsung (QE75Q77C, QE75Q77B, QE75Q80B) a wśród 85- calowych w pierwszej dziesiątce królują aż 4 modele (QE85Q70B, QE85Q80B, QE85Q80C, QE85Q70C)

Decyzja prostsza niż myślisz!

Tak naprawdę „duży”, w potocznym rozumieniu, telewizor wcale nie musi być duży. Na rynku można teraz wybierać spośród szerokiej oferty telewizorów, które dostępne są w kilkunastu rozmiarach.

Przyjęło się, że wielkości ekranu telewizora podawana jest w calach nawiązując do przekątnej ekranu, a nie jak laik mógłby przypuszczać, do jego szerokości w podstawie. Może prowadzić to czasem do takich błędnych prób pomiarów jak na grafice poniżej.

obraz _przekątna.png
materiał partnera

Tylko jak faktycznie zweryfikować przekątną w calach i przełożyć na szerokość telewizora w centymetrach, a co za tym idzie poprawnie zdefiniować miejsce, które możemy na niego przeznaczyć?

Jest na to sposób. Dla wszystkich osób, które stają przed decyzją o wyborze nowego telewizora, firma Samsung przygotowała specjalne ułatwienie. Zanim więc wybierzemy się do sklepu po 65, 75 czy 85-calowy telewizor, możemy na stronie Samsung.pl sprawdzić jaką szerokość będzie miał nasz wymarzony model o planowanej wielkości i… czy przypadkiem nie warto wybrać większego.

Teraz, wystarczy tylko zmierzyć szerokość miejsca na ścianie, w którym planujemy postawić czy powiesić nowy telewizor. Następnie, odwiedzamy stronę poświęconą wszystkim telewizorom firmy Samsung: https://www.samsung.com/pl/tvs/all-tvs/ aby sprawdzić, do jakiej przekątnej ekranu pasuje szerokość dostępnego miejsca. W lewej części tej strony znajdziemy pomocne informacje i zamiast kupować „na oko” będziemy w stanie bardzo precyzyjnie dobrać najodpowiedniejszą dla nas konfigurację wielkości i funkcji naszego nowego telewizora.

Przekatna i szerokość.PNG
materiał partnera

A jest w czym wybierać. Tegoroczna oferta telewizorów Samsung jest najbardziej zróżnicowana i najbogatsza w historii firmy. Widzowie mogą wybierać spośród serii Excellence Line 8K, OLED, Neo QLED, QLED i Crystal UHD, Micro LED oraz urządzeń z kategorii Lifestyle w tym asortymencie projektorów.

Wielkości ekranów – w zależności od serii – wahają się od 43 aż do 98 cali. Cechy charakterystyczne tych modeli to jakość obrazu wspierana sztuczną inteligencją, minimalistyczny design, udoskonalone funkcje Smart TV oraz nowe technologie, które sprawiają, że widzowie doświadczą zupełnie nowego poziomu domowej rozrywki, niezależnie od tego na jaki telewizor się zdecydują.

Telewizory Samsung z oferty 2023 roku należą do najbezpieczniejszych na świecie Jednym z wykorzystywanych systemów jest Knox. Jego zadaniem jest ochrona telewizorów i wykrywanie potencjalnych zagrożeń. To sprawdzone rozwiązanie, certyfikowane miedzy innymi przez różne agencje rządowe. Telewizory Samsung Smart TV są też pierwszym rozwiązaniem w branży, które kilka razy z rzędu otrzymało certyfikat potwierdzający zgodność z Common Criteria (CC), uznawany za obowiązkowy system certyfikacji zabezpieczeń komputerowych na świecie. Wykorzystywane są także zabezpieczenia płatności Checkout, zgodne ze standardem Payment Card Industry Data Security Standard (PCI DSS). To międzynarodowa norma bezpieczeństwa danych dla wszystkich organizacji, które przetwarzają, przechowują lub przesyłają informacje dotyczące kart kredytowych. Została przyjęta przez American Express, Discover Financial Services, JCB International, MasterCard i Visa Inc.

Materiał powstał we współpracy z partnerem.

Tagi: Samsung